Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/104/06
z 20 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/104/06
Data
2006.10.20



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
doradztwo
dotacja
koszty dotacji
usługi doradcze
wartość początkowa
wartość początkowa środków trwałych
wydatki inwestycyjne
zwiększenie wartości


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na usługę doradczą związaną z pozyskaniem dotacji na zadanie inwestycyjne można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej (bieżącej), czy też kwoty te powinny być zaliczone do wartości początkowej środków trwałych w budowie?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 15 ust. 6, art. 16 ust. 1 pkt 1, art. 16g ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku K. sp. z o.o. z dnia 11.10.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 13.10.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

K. sp. z o.o. przedstawiając stan faktyczny podaje, iż w roku 2005 spółka w ramach programu Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, priorytet 2 - Bezpośrednie wsparcie przedsiębiorstw, działanie 2.4 - Wsparcie dla przedsięwzięć w zakresie dostosowania przedsiębiorstw do wymogów ochrony środowiska, poddziałanie 2.4.4 - Gospodarka odpadami przemysłowymi i niebezpiecznymi, rozpoczęła pozyskiwanie unijnych środków finansowych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie na zadanie inwestycyjne pod nazwą: "Budowa instalacji brykietowania i termicznego przekształcania odpadów z płyt drewnopochodnych w procesie produkcji drzwi i ościeżnic w K. - zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych w K. sp. z o.o. w J.". W procesie otrzymania dotacji na przedmiotową inwestycję spółka korzystała z usług firmy doradczej. Zakres czynności doradcy, zgodnie z zawartą pomiędzy spółką a doradcą umową, obejmował pomoc przy sporządzeniu wniosku do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz innych wymaganych przepisami prawa dokumentów. Łączny koszt usługi doradczej wyniósł 66.459,56 zł netto i w całości został sfinansowany ze środków własnych spółki. W dniu 10.08.2006 r. spółka podpisała umowę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej gwarantującą otrzymanie dotacji na realizację przedmiotowej inwestycji. Pytanie spółki brzmi następująco: czy wydatki poniesione na usługę doradczą w związku z zadaniem inwestycyjnym pod nazwą: "Budowa instalacji brykietowania i termicznego przekształcania odpadów z płyt drewnopochodnych w procesie produkcji drzwi i ościeżnic w K. - zagospodarowanie odpadów poprodukcyjnych w K. sp. z o.o. w J.", można zaliczyć do kosztów działalności gospodarczej (bieżącej), czy też kwoty te powinny być zaliczone do wartości początkowej środków trwałych w budowie. Przedstawiając swoje stanowisko w sprawie spółka podaje, iż według niej na wartość początkową środków trwałych ma wpływ nie tylko cena zapłacona zbywcy środka trwałego, ale także koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do użytkowania, co implikuje, iż koszty poniesione na usługi doradcze zostały poniesione w celu pozyskania części środków na sfinansowanie inwestycji. Spółka stoi na stanowisku, że wydatek poniesiony na usługi doradcze związane z pozyskaniem dotacji na inwestycje powinien w całości zostać zaliczony do nakładów poniesionych na środki trwałe w budowie. Spółka powołuje się na interpretacje innych urzędów skarbowych, które kwalifikują wydatki na doradztwo w zakresie pozyskania dotacji jako wydatki stanowiące element wartości początkowej środka trwałego.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz pytanie spółki postawione we wniosku Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

W przedstawionym stanie faktycznym będą miały zastosowanie następujące przepisy ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych:

  • art. 16 ust. 1 pkt1 ustawy, który stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na:
    a. nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów,
    b. nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie innych niż wymienione w lit. a) środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym również wchodzących w skład nabytego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanych części,
    c. ulepszenie środków trwałych, które zgodnie z art. 16g ust. 13 powiększają wartość środków trwałych, stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych

- wydatki te, zaktualizowane zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, są jednak kosztem uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 8a, w przypadku odpłatnego zbycia środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na czas ich poniesienia,

  • art. 15 ust. 6 ustawy, który stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16,
  • art. 16g ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy, który stanowi, że za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się: w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia, w razie wytworzenia we własnym zakresie koszt wytworzenia,
  • art. 16g ust. 3 ustawy, który stanowi, że za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...),
  • art. 16g ust. 4 ustawy, który stanowi, że za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środków trwałych: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi, i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonych środków trwałych.(...).

Odnosząc powyżej przytoczone przepisy do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, należy stwierdzić, że koszty związane z omawianą inwestycją, zarówno bezpośrednie, jak i pośrednie warunkujące jej prowadzenie i poniesione do dnia jej zakończenia, powiększą wartość początkową inwestycji na podstawie art. 16g ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z powyższym wydatki poniesione na usługę doradczą związaną z pozyskaniem dotacji na realizację przedmiotowej inwestycji powinny zostać zaliczone do wartości początkowej środków trwałych w budowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj