Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
ŁUS-II-2-423/140/06/JB
z 25 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ŁUS-II-2-423/140/06/JB
Data
2006.10.25



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
bonus
grupa
koszty uzyskania przychodów


Pytanie podatnika
Czy poniesiony przez Spółkę wydatek na rzecz powiązanej z nią kapitałowo firmy niemieckiej stanowiący tzw. bonus, który firma ta uzgodniła w imieniu Wnioskodawcy z międzynarodową grupą z tytułu obrotów dokonanych przez Wnioskodawcę ze spółką należącą do tej grupy jako procent tych obrotów - stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki ?


Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w sprawie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów premii pieniężnej tzw. rocznego bonusu dla kontrahenta, lecz przekazanego powiązanej kapitałowo firmie niemieckiej w świetle art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.)uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku.

Pismem z dnia 21.07.2006 r. (data wpływu 02.08.2006 r.), uzupełnionym w dniu 17.08.2006 r. Spółka - Wnioskodawca wystąpiła z pytaniem: czy poniesiony wydatek na rzecz ,,A" powiązanej kapitałowo firmy niemieckiej należącej do holdingu A, stanowiący tzw. bonus, który firma ta uzgodniła w imieniu Wnioskodawcy z międzynarodową grupą B z tytułu obrotów dokonanych przez naszą Spółkę z polską Spółką ,,B" należącą do grupy B jako procent tych obrotów - stanowi koszt uzyskania przychodów Spółki. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka-wnioskodawca należąca do holdingu A, dokonała sprzedaży towarów na rzecz polskiej Spółki ,,B", która z kolei jest powiązana kapitałowo z międzynarodową grupą B. Z uwagi na wysokie obroty między poszczególnymi spółkami z holdingu A, a spółkami z grupy B - w imieniu całej grupy niemiecka Spółka A uzgodniła z grupą B przyznanie bonusu za cały 2005 rok - odpowiadający procentowi od obrotów. Rozliczenie tego bonusu odbywa się w ten sposób, że grupa B otrzymuje go w całości od niemieckiej Spółki A, która następnie obciąża poszczególne spółki z holdingu A, w tym Spółkę-wnioskodawcę - w części odpowiadającej bonusowi od obrotów dokonanych przez nią ze Spółką B. Jednostka stoi na stanowisku, iż ww. wydatek pomimo, iż jest dokonywany za pośrednictwem spółki B stanowi koszt uzyskania przychodów, ponieważ może mieć obiektywny wpływ na zwiększenie przychodów, stanowi zachętę dla firmy B do dokonywania większych zakupów w Spółce-wnioskodawcy, jak również jest ,,wynagrodzeniem" (premią pieniężną) za dokonanie wysokich obrotów w 2005 r.

Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego w Łodzi informuje, że zgodnie z przepisem art. 15 ust 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.Gramatyczna wykładnia tego przepisu prowadzi do wniosku, że podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów wszelkich kosztów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ww. ustawy, pod warunkiem że mają one bezpośredni lub pośredni związek z prowadzoną działalnością, a ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Aby zatem uznać dany wydatek za koszt uzyskania przychodów musi on być dokonany celowo i wynikać z prowadzonej działalności służącej osiąganiu przychodów. Każdy wydatek wymaga jednak indywidualnej oceny pod kątem związku z przychodem i racjonalności działania podatnika. Premie pieniężne przyznawane kontrahentom stanowią jedną z form uatrakcyjnienia oferowanej sprzedaży i mają na celu umocnienie więzi gospodarczych podatnika z jej kontrahentami.Premia pieniężna nie odnosi się do jednej konkretnej transakcji, lecz stanowi odrębne świadczenie za spełnienie określonych warunków. W świetle wymogów art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych warunki uprawniające do jej przyznania, wysokość przysługującej premii winny być wyraźnie określone.
Ze stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że z uwagi na wysokie obroty między poszczególnymi spółkami z holdingu A, a spółkami z grupy B - w imieniu całej grupy - Spółka A udzieliła grupie B tzw. bonusu rocznego za 2005 rok. W następstwie spółka A obciążyła poszczególne spółki z holdingu A uzgodnionym bonusem - w tym Wnioskodawcę, w części odpowiadającej bonusowi od obrotów dokonanych przez niego z polską firmą B. Holding jest organizacją grupującą różne samodzielne pod względem prawnym podmioty gospodarcze powiązane ze sobą, przy czym jeden z podmiotów ma pozycję dominującą i podporządkowuje sobie pozostałe. Istotą holdingu jest zarządzanie przez jedną organizację innymi podmiotami oraz kontrolowanie działalności dzięki zależnościom kapitałowym lub personalnym, jest zatem formą kumulacji kapitału.
Rozliczenie przyznanego grupie B bonusu rocznego za pośrednictwem Spółki A wynika z faktu prowadzenia działalności gospodarczej w formie holdingu i w ocenie tutejszego organu podatkowego nie ma wpływu na uznanie, w oparciu o art. 15 ust. 1 ww ustawy, wypłaty bonusu za koszty uzyskania przychodów. Jednakże należy zwrócić uwagę na obowiązek należytego dokumentowania poniesionych wydatków wynikający z treści art. 9 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W związku z powyższym - uznając stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe - Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego postanowił, jak w sentencji.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia na podstawie art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj