Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chrzanowie
PP.UE.406/3/05
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.UE.406/3/05
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Chrzanowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług


Słowa kluczowe
usługi parkingowe


Pytanie podatnika
Czy usługi parkingowe oraz usługi załadunku zniszczonego w wyniku kolizji drogowej samochodu świadczone na terytorium Włoch podlegają polskiej ustawie o VAT?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.10.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na skutek kolizji samochodowej na terenie Włoch Spółka Jawna ... otrzymała faksem dwie faktury wystawione z jej numerem NIP od włoskiej firmy za usługi parkingowe oraz za usługi załadunku całkowicie zniszczonego samochodu ciężarowego oraz przewożonego ładunku.
Spółka wyjaśniła, iż oryginały faktur trafiły do włoskiej firmy ubezpieczeniowej, która zapłaciła za usługi parkingowe.
Spółka, aby odebrać wrak samochodu z ładunkiem w porozumieniu z polską firmą ubezpieczeniową zmuszona była zapłacić koszty parkowania i załadunku.

Spółka ... opierając się na stanowisku Ministra Finansów zawartym w piśmie z dnia 23 maj 1996 r., nr PP3-8214-383/JM, uważa, iż wyżej wymienione czynności powinno się zakwalifikować jako import usług ubezpieczeniowych zgodnie z art. 27 ust. 4 pkt. 4, traktując je jak usługi pośrednictwa finansowego, zwolnione od podatku VAT, gdyż zawarto umowę ubezpieczenia AC, NW, OC.
Ponadto Spółka uważa, iż niejako są to usługi na ruchomym majątku rzeczowy, ale głównie związane ze szkodą komunikacyjną i nie mogą zostać wydzielone z całkowitej szkody komunikacyjnej podlegającej zwrotowi kosztów z ubezpieczenia AC oraz OC przewoźnika.
Firma ... stoi na stanowisku, iż przedmiotowe usługi nie mogą być usługami związanymi z usługami transportu tj. załadunek, gdyż nie dotyczy to usługi pomocniczych do usługi transportowej lecz szkody z tytułu kolizji i związane jest z wypłatą odszkodowania przez jedną lub drugą firmę ubezpieczeniową.
Spółka ... precyzuje w treści wniosku następujące pytania:
Czy usługi te podlegają polskiej ustawie o VAT?
Czy wystawione faktury (ksera) z naszym NIP-PL na naszą firmę stanowią dla nas import usług?
Czy są usługami na ruchomym majątku rzeczowym art. 27 ust. 3 d oraz 28 ust. 7?
Czy są usługami pomocniczymi do usług transportowych, tj. załadunek art. 27 ust. 3b oraz art. 28 ust. 5 pkt. 2b i ust. 6?
Czy wyżej wymienione czynności objęte ubezpieczeniem należy klasyfikować jako import usługi ubezpieczeniowej art. 27 ust. 4 pkt. 4, która w związku z tym korzysta ze zwolnienia od VAT, będąc usługą pośrednictwa finansowego?

Biorąc pod uwagę opisany wyżej stan faktyczny i dokonując analizy przedstawionych w piśmie okoliczności - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Chrzanowie informuje, co następuje.
Dla ustalenia miejsca opodatkowania usług konieczne jest określenie miejsca ich świadczenia. Zgodnie z art. 27 ustawy o podatku VAT generalną zasada jest, iż miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania. Od tej zasady ustawodawca przewidział szereg wyjątków, co zostało uregulowane w art. 27 ust. 2 - 6 i w art. 28 ustawy o podatku VAT, jednakże dla usług parkingowych oraz usług załadunku zniszczonego samochodu ciężarowego wraz z ładunkiem nie zostało określone szczególne miejsce świadczenia usług.
Wobec powyższego miejscem świadczenia tych usług jest miejsce siedziby świadczącego usługę (miejsce prowadzenia działalności, bądź miejsce stałego zamieszkania). Zatem usługi parkingowe oraz usługi polegające na załadunku zniszczonego w wyniku kolizji samochodu ciężarowego wraz z przewożonym ładunkiem, których świadczący ma siedzibę (prowadzi działalność) poza terytorium kraju podlegają opodatkowaniu według tamtejszych zasad.
Nabycie tych usług nie mieści się w pojęciu importu usług. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt. 9 ustawy o podatku VAT przez import usług rozumie się świadczenie usług z tytułu których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt. 4. Dotyczy to usług opodatkowanych na terytorium Polski.
Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, iż samochód Spółki ... był ubezpieczony w polskiej firmie ubezpieczeniowej, tak więc nie można w tym przypadku mówić o imporcie usług ubezpieczeniowych wynikającym z art. 2 pkt. 4 ustawy o VAT.
Przepisy cytowanej ustawy nie definiują pojęcia "ruchomy majątek rzeczowy". W tej sytuacji należy odnieść się do definicji wynikających z przepisów kodeksu cywilnego z dnia 23 kwietnia 1964 r. (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Kodeks ten w sposób precyzyjny określa w art. 46 i 46(1) kategorię nieruchomości, nie wprowadza natomiast pozytywnej definicji rzeczy. Tradycyjnie posługujemy się zatem zasadą, że to co jest rzeczą w rozumieniu art. 45, a nie jest nieruchomością, uznane będzie za rzecz ruchomą. W myśl powołanego art. 45 rzeczami w rozumieniu kodeksu cywilnego są tylko przedmioty materialne. Przepis ten zawiera definicję rzeczy w znaczeniu techniczno - prawnym, a więc jako przedmiotu stosunków cywilnoprawnych. Rzecz taka musi charakteryzować się następującymi cechami: być przedmiotem materialnym, stanowić przedmiot wyodrębniony, samodzielnie występować w obrocie. Powyższą definicję można również odnieść do "ruchomego majątku rzeczowego", mimo iż pojęcie to nie jest tożsame z pojęciem "rzeczy ruchomej".
Mając powyższe przepisy na uwadze usługi parkingowe oraz usługi polegające na załadunku zniszczonego w wyniku kolizji samochodu ciężarowego wraz z jego ładunkiem nie są usługami na ruchomym majątku rzeczowym.
Usługi polegające na załadunku całkowicie zniszczonego w wyniku kolizji drogowej oraz przewożonego ładunku mieszczą się w grupowaniu PKWiU o symbolu 50.20.32-00.00 "usługi samochodowej pomocy drogowej". Mając powyższe na uwadze usługi związane z załadunkiem zniszczonego samochodu nie są usługami na ruchomym majątku rzeczowym, ani nie są usługami pomocniczymi do usług transportowych.
W związku z powyższym nabywane przez Spółkę wyżej wymienione usługi nie podlegają opodatkowaniu na terytorium kraju.
Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przepisy podatkowe - stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swą moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/ osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

POUCZENIE:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chrzanowie w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj