Interpretacja Prezydenta Miasta Wrocławia
WPO.I.PIn-31101/1/06
z 1 marca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPO.I.PIn-31101/1/06
Data
2006.03.01



Autor
Prezydent Miasta Wrocławia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
zwolnienia podmiotowo-przedmiotowe


Pytanie podatnika
W jaki sposób ustala się powierzchnię podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości w przypadku jednostki badawczo-rozwojowej prowadzącej działalność gospodarczą.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, §4 oraz art. 14b § 1, § 2, § 7 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (J.t. Dz.U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.).

Postanawia

Udzielić na wniosek podatnika interpretacji stwierdzając, że zgodnie z art.7 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r., o podatkach i opłatach lokalnych (J.t. Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) zwalnia się od podatku od nieruchomości jednostki badawczo – rozwojowe, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

UZASADNIENIE

Podatnik w dniu 05.01.2006 r., złożył zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji Podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie.

Wszystkie podmioty działające na podstawie ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo – rozwojowych (Tekst jednolity Dz. U. Z 2001 r. Nr 33 poz. 388) są jednostkami, którym w świetle art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych (J.t. DZ. U. z 2002r., Nr 9, poz. 84 ze zm.) przysługuje zwolnienie od podatku od nieruchomości.

Zgodnie z art.7 ust. 2 pkt 5 zwalnia się od podatku od nieruchomości jednostki badawczo – rozwojowe, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą. Jest to zwolnienie o charakterze podmiotowo - przedmiotowym, a więc co do zasady objęte są nim wszystkie przedmioty opodatkowania będące w posiadaniu jednostek badawczo – rozwojowych. Podatnik prowadzi produkcję: maszyn biurowych i komputerów, instrumentów i przyrządów pomiarowych, systemów do sterowania procesami przemysłowymi, maszyn biurowych, komputerowych a także prowadzi działalność związaną z informatyką. Działalność podatnika podlega wpisowi w Krajowym Rejestrze Sądowym i jest określona w Statucie.

W świetle powyższego prowadzenie badań naukowych, prac rozwojowych oraz działalność wspomagająca badania własne lub zlecona przez inne podmioty jest działalnością podstawową podatnika i podlega zwolnieniu od podatku od nieruchomości podmiotowo.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy grunty, budynki lub budowle zajęte są na prowadzenie działalności gospodarczej. Zajęcie oznacza, iż fizycznie prowadzi się w nich działalność gospodarczą. Jeżeli jednostka badawczo – rozwojowa wynajmuje lokale osobie prawnej i najemca faktycznie wykorzystuje je do prowadzenia działalności gospodarczej wówczas konieczne jest ich opodatkowanie podatkiem od nieruchomości i to według najwyższych stawek.

W przypadku podatnika działalnością gospodarczą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości jest działalność produkcyjna, która nie jest związana z działalnością statutową i są to usługi produkcyjne realizowane na zamówienie klientów zewnętrznych a także usługi najmu pomieszczeń.

Podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z art. 4 ust.1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Dla budynków lub ich części podstawę opodatkowania stanowi powierzchnia użytkowa.

Powierzchnia użytkowa budynku lub jego części to powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach, z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych. Za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Powołując się na wyrok NSA z 12 lutego 1993r. sygnatura akt SA/Wr 14447/92 należy stwierdzić, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych nie dają podstaw do ustanowienia procentowego wskaźnika wymiaru podatku od nieruchomości, w razie tylko częściowego związania budynku lub gruntu z działalnością gospodarczą inną niż rolnicza lub leśna, a dopuszczającą tylko ustalenie podatku od części budynku jeżeli z taką działalnością związana jest dająca się wydzielić część powierzchni budynku. W związku z powyższym nie ma podstaw do przyjęcia sposobu naliczania podatku – jako ustalonego procentowo wskaźnika obliczonego na podstawie wyników osiągniętych przez podatnika w roku ubiegłym.

Dla podmiotów działających na podstawie ustawy o jednostkach badawczo – rozwojowych nie istnieją odrębne unormowania prawne dotyczące sposobu wyliczania należnego podatku oraz nie ustalono indywidualnych terminów płatności. Dlatego mając na względzie zasadę równości i powszechności opodatkowania podatkiem od nieruchomości informuję o konieczności zastosowania się do art. 6 ust.9 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Osoby prawne obowiązane są skorygować deklarację w razie zaistnienia zdarzenia w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia, mającego wpływ na wysokość opodatkowania. W szczególności gdy zdarzenie dotyczy zmiany sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 3 tejże ustawy osoby prawne są obowiązane wpłacać obliczony podatek od nieruchomości – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (J.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj