Interpretacja Prezydenta Miasta Wrocławia
WPO.I.W/IP-3110/1/06
z 20 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
WPO.I.W/IP-3110/1/06
Data
2006.06.20



Autor
Prezydent Miasta Wrocławia


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy uczelnia ma obowiązek naliczania i odprowadzania podatku od nieruchomości od zajętej nieruchomości przez inny podmiot na działalność gospodarczą


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1, § 4 oraz art. 14b § 1, § 2, § 4, § 7 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (J.t. Dz.U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) - Organ podatkowy:

Postanawia

- udzielić na wniosek podatnika U interpretacji dotyczących opodatkowania obiektów podatnika U wynajętych lub wydzierżawionych dla:
1) S i A w celu organizacji i przeprowadzania meczów stwierdzając, że uczelnia ma obowiązek naliczania i odprowadzania podatku od nieruchomości według stawek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie trwania umowy najmu obiektów.
2) P na organizację z.. stwierdzając, że uczelnia ma obowiązek naliczania i odprowadzania podatku od nieruchomości według stawek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie .........
3) M na prowadzenie działalności sportowej (treningi i mecze) stwierdzając, że uczelnia jest zwolniona z obowiązku naliczania podatku od nieruchomości, jeżeli nie będzie miała miejsca działalność gospodarczą a wyłącznie wykonywane będą zadania z zakresu sportu i rekreacji.

Uzasadnienie

Podatnik U we Wrocławiu w dniu 01.03.2006r., złożył zgodnie z art. 14a § 2 Ordynacji Podatkowej, wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jej indywidualnej sprawie. W dniach ab2006 oraz mn2006r Podatnik U złożył uzupełnienie do pisma z dnia 01.03.2006 r.

W myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r., o podatkach i opłatach lokalnych (J.t. Dz. U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm.). Podatnikami podatku od nieruchomości są miedzy innymi: właściciele, posiadacze nieruchomości lub obiektów budowlanych, użytkownicy wieczyści gruntów. Od powyższej zasady ustawodawca dopuszcza wyjątki, zwalniając niektóre podmioty z ciążącego na nich obowiązku podatkowego. I tak zgodnie z art. 7 ust.2 pkt.1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991r., o podatkach i opłatach lokalnych /J.t. Dz.U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 ze zm./ od podatku od nieruchomości są zwolnione uczelnie przy czym zwolnienie to nie dotyczy przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą.

Użyte w ustawie określenie „zajęcie” oznacza, iż faktycznie w nieruchomościach tych prowadzi się działalność gospodarczą. W świetle art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004r., (Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, handlowa, budowlana, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatacja zasobów naturalnych, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. W sytuacji gdy nieruchomość lub jej część jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej, czy też przez samą uczelnię, czy też przez inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, któremu uczelnia np. wynajęła (wydzierżawiła) tę nieruchomość lub jej część to taka nieruchomość nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 7 ust 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Należy zauważyć także, iż zgodnie z art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych za grunty, budynki lub budowle związane z prowadzeniem działalności gospodarczej uważa się grunty, budynki lub budowle będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów pod jeziorami, zajętych na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Oznacza to, że wystarczy sam fakt posiadania danego przedmiotu opodatkowania przez przedsiębiorcę lub inny podmiot prowadzący działalność gospodarczą, by można było uznać ten przedmiot za związany z działalnością gospodarczą i opodatkować stawkami związanymi z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Ad.1 S i A wynajęły od podatnika U, boisko piłkarskie, szatnię, ................... parking i inne pomieszczenia na stadionie w celu organizacji i przeprowadzenia meczy .... Ponieważ S i A będą zajmowały stadion średnio pięć razy w miesiącu, a A wykorzystuje dodatkowo stadion trzy razy w tygodniu na treningi, uznać należy zatem, że stadion wykorzystywany jest w sposób zorganizowany i ciągły. Istotny jest zamiar powtarzalności określonych czynności. W danym okresie czasu stadion nie będzie wykorzystywany na potrzeby statutowe przez podatnika U, jak pierwotnie planowano. Dlatego też uczelnia zobowiązana jest do naliczania i odprowadzania podatku od nieruchomości według stawek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w okresie trwania umowy najmu obiektów .

Ad.2 Na p.. podatnik U prowadzi zajęcia dydaktyczne – statutowe z przedmiotów ........ W deklaracji na podatek od nieruchomości podatnik U zgłasza ten teren jako przedmioty zwolnione na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W okresie od xx2006r., do yy2006r., na terenie p.. odbywać się będzie z.. W celu zorganizowania z.. firma P przejęła powyższy teren z dniem xy2006r. Pomimo oświadczenia podatnika U o zakwalifikowaniu p.. jako zwolnionych z podatku od nieruchomości, z uwagi na wynajem oraz zmianę sposobu użytkowania, uczelnia zobowiązana jest zgłosić do opodatkowania część terenu p.., zajętych na czas z.. przez P w okresie ........ Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obowiązek podatkowy powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstały okoliczności uzasadniające powstanie tego obowiązku.

Ponieważ we wskazanym wyżej okresie część p.. będzie wyłączona z możliwości ich wykorzystania na cele statutowe uczelni, podatek od nieruchomości od tej części gruntu przekazanego P powinien być naliczany według stawek związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Czasowa zmiana sposobu użytkowania skutkuje zmianą podstawy opodatkowania.

Ad.3 Dzierżawa przez M od podatnika U ..... ha p.. w celu prowadzenia działalności sportowej przez drużyny piłkarskie M nie skutkuje obowiązkiem opodatkowania w zakresie podatku od nieruchomości, jeżeli nie będzie miała miejsca działalność gospodarcza, a wyłącznie wykonywane będą zadania z zakresu sportu i rekreacji. Ponieważ M jest zakładem budżetowym Gminy, realizuje jej zadania w zakresie sportu i rekreacji. Zadania własne gminy służą zaspakajaniu potrzeb zbiorowych wspólnoty. Art. 7 ust.1 pkt 10 ustawy o samorządzie gminnym (Dz. U. nr 16 z 1990r. poz. 95 ze zm.) stanowi, że zadania te obejmują również sprawy kultury fizycznej i turystyki w tym terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych. Zwolnienie powyższe zawarte jest również w §1 pkt 1 Uchwały Rady Miejskiej Wrocławia Nr XXXI/2267/04 z dnia 09 grudnia 2004r. w sprawie innych zwolnień podatkowych, która stanowi że zwalnia się od podatku od nieruchomości „nieruchomości lub ich części oraz obiekty budowlane lub ich części zajęte na potrzeby jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz jednostek pomocniczych ...”. Charakter działalności drużyn piłkarskich M wskazuje, że jest to działalność sportowo - rekreacyjna wśród dzieci i młodzieży. Mieści się zatem w zakresie zadań własnych gminy, służących zaspokajaniu potrzeb wspólnoty.

Uczelnie co do zasady nie prowadzą działalności gospodarczej. Przepisy ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (J.t. Dz. U. z 2005 Nr 164, poz. 1365) dopuszczają jednak możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez uczelnie. Wynika to z treści art. 98 ust. 1 pkt 7 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, który stanowi, że uczelnia może uzyskiwać środki finansowe także z działalności gospodarczej. Istotnym elementem prowadzonej działalności gospodarczej jest odpłatny charakter zawartych umów (najmu, dzierżawy).

Dlatego mając na względzie zasadę równości i powszechności opodatkowania podatkiem od nieruchomości informuję o konieczności zastosowania się do art. 6 ust. 9 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. W myśl powyższego osoby prawne obowiązane są skorygować deklarację na podatek od nieruchomości w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zdarzenia, mającego wpływ na wysokość opodatkowania, w danym roku w szczególności gdy zdarzenie to dotyczy zmiany sposobu wykorzystania przedmiotu opodatkowania lub jego części, podatek ulega obniżeniu lub podwyższeniu, poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 9 pkt 3 tejże ustawy osoby prawne są obowiązane wpłacać obliczony podatek od nieruchomości – bez wezwania – na rachunek budżetu właściwej gminy, w ratach proporcjonalnych do czasu trwania obowiązku podatkowego, w terminie do dnia 15 każdego miesiąca.

Zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 - Ordynacja Podatkowa (J.t. Dz. U. z 2005 Nr 8, poz. 60 ze zm.) na niniejsze postanowienie przysługuje zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, które wnosi się za pośrednictwem Prezydenta Wrocławia w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj