Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426/US300/KB/415-48/06
z 23 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426/US300/KB/415-48/06
Data
2006.10.23



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
masa spadkowa
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy otrzymane od Ministra Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości 22.620zł za przysługujące zmarłemu R.W. prawo do 1560 akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. podlega podatkowi od spadków i darowizn, czy stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), w związku ze złożonym przez Panią M. wnioskiem z dnia 16.08.2006r., uzupełnionym pismem z dnia 08.09.2006r., w sprawie udzielenia interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy dotyczące opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych odszkodowania otrzymanego od Ministra Skarbu Państwa z tytułu nieprzyznania akcji pracowniczych po zmarłym mężu, za nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Działając zgodnie z przepisem art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. ? Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm. ), stosownie do swojej właściwości, m.in. naczelnik urzędu skarbowego, na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Natomiast zgodnie z § 2 tegoż art. 14a cyt. ustawy składając wniosek podatnik, płatnik lub inkasent jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.W złożonym wniosku Pani M. zwraca się z zapytaniem, czy otrzymane od Ministra Skarbu Państwa odszkodowanie w wysokości 22.620zł za przysługujące zmarłemu R.W. prawo do 1560 akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. podlega podatkowi od spadków i darowizn, czy stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Podatniczka prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w Siedlcach z dnia 14 czerwca 2004r. nabyła prawo do nieodpłatnego nabycia akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. po byłym pracowniku Poczty Polskiej Telegraf i Telefon zmarłym mężu R.W. Nie otrzymała powyższych akcji w naturze, ale wskutek prawomocnego nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym otrzymała od Ministra Skarbu Państwa odszkodowanie. Spadkodawca R. W. był uprawniony do nabycia 1560 sztuk akcji TP S.A. We wniosku z dnia 16 sierpnia 2006r. podatniczka przedstawiła swoje stanowisko uważając, iż otrzymane odszkodowanie z tytułu nieprzyznania akcji pracowniczych po zmarłym mężu podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn. Zdaniem podatniczki pogląd ten oparty jest na założeniu, że są to prawa majątkowe związane ze stosunkiem pracy, a nie wynikające ze stosunku pracy.

Pismem z dnia 8 września 2006r. Pani M.W. zmieniła swoje stanowisko co do zakresu opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Zdaniem wnioskodawczyni wypłacone w kwocie 22.620zł odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych korzysta ze zwolnienia.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach wyjaśnia:Przepis art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny ( Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) określa fundamentalne pojęcie prawa spadkowego, wprowadzając zasadę, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą, z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób (spadkobierców) i stanowią spadek w rozumieniu prawa cywilnego. Zakresem spadku objęte są prawa i obowiązki majątkowe istniejące w chwili śmierci spadkodawcy. Nie należą do spadku prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy, które są ściśle związane z osobą spadkodawcy i wygasają z jego śmiercią np. prawo do pobierania wynagrodzenia za pracę. Należą natomiast do spadku: zaległe wynagrodzenia należne spadkodawcy za czas do chwili jego śmierci, lecz jeszcze nie pobrane.

Wyrokiem Sądu Rejonowego z dnia 14 czerwca 2004r. podatniczka nabyła prawo do nieodpłatnego nabycia 1560 sztuk akcji Telekomunikacji Polskiej S.A. po byłym pracowniku Poczty Polskiej Telegraf i Telefon . W związku z niewydajniem jej ww. akcji, otrzymała odszkodowanie ? kwotę stanowiącą iloczyn 1560 akcji po 14,5zł za 1 akcję. Przedmiotowe odszkodowanie jest prawem podmiotowym o charakterze majątkowym ściśle związanym z dziedziczeniem, ponieważ w wyniku odziedziczenia po zmarłym mężu podatniczka nabyła to prawo. Z dokumentów wynika, że zmarłemu R. W. byłemu pracownikowi TP S.A., przysługiwały akcje pracownicze. Z chwilą śmierci osoby uprawnionej, w jej prawa majątkowe wstępują spadkobiercy na podstawie art. 922 k.c., którzy od tej pory są osobami uprawnionymi. W związku z powyższym kwota otrzymanego odszkodowania wchodzi w skład masy spadkowej i podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( tekst jedn. Dz. U. z 2004r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.).

Zgodnie zaś z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000r. Nr. 14, poz. 176 ze zm.), przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.Zatem, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane wyżej przepisy, należy uznać za nieprawidłowe stanowisko zaprezentowane przez podatniczkę we wniosku uzupełnionym pismem z dnia 8 września 2006r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj