Interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu
BD-F/415-5/06/OD
z 23 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
BD-F/415-5/06/OD
Data
2006.08.23



Autor
Izba Skarbowa w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z kapitałów pieniężnych


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
kredyt bankowy
odsetki od kredytu
prowizje bankowe
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Czy prowizja bankowa oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji stanowią wydatek na ich nabycie i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tyt. sprzedaży akcji?


Pismem z dnia 24.02.2005r. podatniczka zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań- Nowe Miasto o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatniczkę w piśmie oraz złożonych wraz z nim dokumentów wynika, że Bank BPH przyznał jej kredyt w wysokości 260.000,00zł na zakup akcji PKO BP w pierwszej ofercie publicznej. Od przedmiotowego kredytu bank pobrał prowizję w wysokości 1.300,00zł. W wyniku redukcji zleceń, gdyby nie potrącona prowizja podatniczka nabyłaby akcje za kwotę 29.018,40zł. Jednak w wyniku potrącenia prowizji akcje te zostały zakupione za kwotę 28.884,50zł. Zdaniem podatniczki, faktycznym kosztem z tytułu prowizji za przyznanie kredytu jest różnica w kwocie 133,90zł (29.018,40 - 28.884,50). Drugim elementem składowym kosztów uzyskania kredytu są odsetki w kwocie 157,13zł. Tym samym łączny koszt kredytu zwiększył się o kwotę 291,30zł.

W konsekwencji podatniczka wyraziła pogląd, że przy zbyciu akcji do kosztów uzyskania przychodów związanych z prowizją bankową i odsetkami od zaciągniętego kredytu na zakup akcji możliwe jest zaliczenie dodatkowo wydatku w kwocie 291,30zł.

Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowieniem z dnia 07.04.2005r. poinformował podatnika, że cała zapłacona prowizja oraz odsetki od kredytu zaciągniętego na zakup akcji stanowią wydatek na ich nabycie i mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów z tyt. sprzedaży akcji.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu decyzją z dnia 13.06.2006r. zmienił wyżej wymienione postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Poznań- Nowe Miasto. W uzasadnieniu wydanej decyzji stwierdził, że do kosztów uzyskania przychodów w momencie sprzedaży akcji, w przypadku zaciągnięcia kredytu bankowego na ich nabycie, wlicza się koszty obsługi kredytu w postaci prowizji i spłatę odsetek wyłącznie od tej części kredytu, która została przeznaczona na zakup sprzedanych akcji i w odpowiedniej proporcji akcji sprzedanych do zakupionych.

Od powyższej decyzji podatniczka złożyła w dniu 23.06.2006r. odwołanie, w którym podniosła, że fakt "redukcji zakupu akcji" i zwrotu niewykorzystanej części kredytu do banku nie spowodował "zwrotu proporcjonalnej części prowizji i odsetek". Tym samym, w opinii podatniczki, "całość prowizji i odsetek stanowi /.../ koszt nabycia określonej ilości akcji" gdyż "żadnemu innemu celowi te koszty nie posłużyły, spowodowały tylko wzrost ceny każdej z nabytych akcji o proporcjonalną kwotę".

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego sprawy oraz odnoszących się do zagadnienia przepisów prawnych, stwierdzam, co następuje.

W myśl przepisu art.9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym ( j. t. Dz. U z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm. ) opodatkowaniu tym podatkiem podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c tej ustawy.

Do kategorii źródeł przychodu, z którego dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca zalicza uzyskane przez podatnika przychody z tytułu odpłatnego zbycia kapitałów pieniężnych.

Stosownie do postanowień tej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m. in. "należne choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych" (art.17 ust.1 pkt 6 cyt. ustawy)

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy, kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy. W tym miejscu należy podkreślić, iż użyte przez ustawodawcę pojęcie" w celu osiągnięcia przychodów" oznacza istnienie bezpośredniego związku pomiędzy kosztem a przychodem.

Treść przepisu art. 23 ust. 1 pkt 38 cyt. ustawy stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uznaje się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym dochodu z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także umorzenia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych.

Z powyższego zapisu wynika, że do kosztów uzyskania przychodów, lecz dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji, zalicza się wszelkie, faktycznie poniesione przez podatnika koszty, które warunkują ich nabycie.

Z przedstawionego przez podatniczkę stanu faktycznego wynika, że za udzielenie kredytu celowego, który w całości miał zostać przeznaczony na objęcie akcji, Bank pobrał prowizję. Bezsporny w opisanych okolicznościach jest również fakt, iż przyznany kredyt nie został w całości wydatkowany na objęcie przedmiotowych akcji. W związku z tym zapłacona prowizja i odsetki, nie mogą zostać w całości włączone w ciężar kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży akcji. Ustalenie ww. kosztów powinno nastąpić wyłącznie od tej części kredytu, która została przeznaczona na ich zakup.

Końcowo podkreślić należy, iż organ odwoławczy nie neguje faktu, że zaciągając kredyt celowy podatniczka działała w przekonaniu, iż cała kwota zostanie przeznaczona na z góry określony cel. Niemniej w badanym stanie faktycznym i prawnym brak podstaw do przyjęcia, iż zapłacona od udzielonego kredytu prowizja i odsetki w całości mogą stanowić koszt uzyskania przychodu, skoro jedynie jego część faktycznie została celowo wydatkowana na zakup przedmiotowych akcji.

Jednocześnie Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu informuje, że niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj