Interpretacja Urzędu Skarbowego w Przemyślu
US-VI-1/415-7/06
z 10 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US-VI-1/415-7/06
Data
2006.08.10



Autor
Urząd Skarbowy w Przemyślu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
budowa budynków
kredyt refinansowy
odsetki od kredytu
spłata kredytu
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
Czy zmiana waluty kredytu na budowę domu jednorodzinnego złotych na franki szwjcarskie nie spowoduje utraty prawa do odliczania od dochodu odsetek kredytowych?


Działając na podstawie art. 14a § 1, § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony wniesionego 21.06.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, postanawia uznać stanowisko przedstawione we wniosku za nieprawidłowe.

W dniu 21.06.2006 r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek podatniczki o udzielenie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W przedstawionym piśmie zwrócono się z pytaniem: czy zmiana waluty kredytu na budowę domu jednorodzinnego złotych na franki szwajcarskie w dalszym ciągu uprawnia do odliczania od dochodu odsetek kredytowych. (...) Podatniczka planuje zaciągnąć kredyt refinansowy w banku w walucie obcej tzn. we frankach szwajcarskich, którym chce pokryć wcześniej zaciągnięty kredyt hipoteczny w innym banku na budowę domu jednorodzinnego. Zdaniem podatniczki zmiana waluty złotych na franki nie ma tu znaczenia, gdyż ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zaznacza, w jakiej walucie ma być ów kredyt zaciągnięty, mówi jedynie o odsetkach faktycznie zapłaconych, a ich wysokość i termin zapłaty ma być udokumentowany dowodem wystawionym przez bank, który otrzyma w przeliczeniu na złotówki.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Przemyślu, analizując stan faktyczny przedstawiony przez podatniczkę we wniosku, uznaje stanowisko podatniczki za nieprawidłowe:

Zasady korzystania z tzw. "ulgi odsetkowej" określone zostały w art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1.01.2002 r. Zgodnie z przepisem art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku ustalonej zgodnie z przepisami ustawy odlicza się faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z budową budynku mieszkalnego, albo wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która ten budynek wybudowała w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego. Przepis art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dokładniej określa warunki zastosowania ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu lub pożyczki. Zgodnie z powołanym przepisem od podstawy opodatkowania można odliczyć odsetki na spłatę kredytu, jeżeli podatnik spełni wszystkie wymienione poniżej warunki:

  • odliczenie jest możliwe, jeżeli kredyt lub pożyczka został udzielony podatnikowi po dniu 1.01.2002 r.,
  • kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów lub pożyczek, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji mieszkaniowych, o których wcześniej była mowa,
  • inwestycja musi dotyczyć budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonym pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,
  • inwestycja musi dotyczyć budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r.,
  • inwestycja nie może trwać w nieskończoność, obecnie trzy lata na realizację inwestycji mają tak jak poprzednio, wszyscy, którzy inwestują w budowę domu czy jego przebudowę, czyli sami zajmują się jej realizacją czy ją nadzorują; w ich przypadku trzy lata liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę, nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę budynku niemieszkalnego na cele mieszkalne i zostało to potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku.

Tak więc, podatnicy, którzy spłacają zaciągnięty w banku kredyt mieszkaniowy przeznaczony na jeden z wymienionych celów i spełniają pozostałe warunki zawarte w przepisach prawa podatkowego, mają prawo do odliczania od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od tego kredytu. Fakt przewalutowania kredytu hipotecznego w złotych polskich na franki szwajcarskie nie stanowi przeszkody w kontynuacji praw wymienionej ulgi, pod warunkiem, że kredyt zostanie udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów lub pożyczek, a z umowy kredytu wynikać będzie, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W pani przypadku planuje pani spłacić kredyt hipoteczny w jednym banku innym kredytem, zaciągniętym drugim banku w walucie obcej. Celem nowego kredytu jest spłata poprzedniego kredytu, a takiej przesłanki nie zawiera ww. art. 26b. Zatem zaciągnięty kredyt refinansowy na spłatę kredytu hipotecznego w innym banku na korzystniejszych warunkach finansowych pozbawia panią prawa do dokonywania odliczeń spłaconych odsetek od podstawy opodatkowania, nawet jeśli nie został wykorzystany w pełni limit możliwych do odliczenia odsetek.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj