Interpretacja Urzędu Skarbowego w Chorzowie
US PP-IV-440/78/06/P-I/104595
z 12 stycznia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US PP-IV-440/78/06/P-I/104595
Data
2006.01.12



Autor
Urząd Skarbowy w Chorzowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Szczególne przypadki wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za wynagrodzeniem


Słowa kluczowe
cła
nabycie wewnątrzwspólnotowe
opłata
podstawa opodatkowania


Pytanie podatnika
Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy prawidłowo uznał, iż wartość rachunku otrzymanego od agencji celnej za cło oraz obsługę celną należy wykazać w delkarcji VAT -7 jao wewnątrzwspółnotowe nabycie.


W dniu 28.09.2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Chorzowie wpłynął wniosek uzupełniony w dn. 31.10 i 28.11.06r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Podatnik w złożonym wniosku zapytuje czy prawidłowo uznał, iż wartość rachunku otrzymanego od agencji celnej za cło oraz obsługę celną należy wykazać w deklarcji VAT -7 jako wewnątrzwspólnotowe nabycie.

Zdaniem Podatnika wartość rachunku od agencji celnej zwieksza wartość towaru i z tego powodu należy wykazać ją w deklaracji VAT-7 jako wenątrzwspólnotowe nabycie towarów. Z treści złożonego wniosku wynika, iż podatnik importował towary z Chin. Towary drogą morską dostarczono do portu w Hamburgu i tam zostały objęte procedurą celną. Zgodnie z prawem niemieckim zastosowano procedurę dopuszczającą towar do obrotu jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z podatku VAT w przypadku dostawy do innego państwa członkowskiego.

Agencja celna z Hamburga obsługująca podatnika wystawiła rachunek za obsługę celną oraz wykazała na nim cło do zapłaty.

Ustosunkowując się do przedstawionego zapytania stwierdzić należy, że zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów,
  3. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  4. import towarów
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa powyżej, rozumie się również przemieszczanie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 31 ust. 1 podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia jest kwota, jaką nabywca jest obowiązany zapłacić.

Podstawa opodatkowania obejmuje między innymi podatki, cła, opłaty i inne nalezności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku.

Wobec powyższego przedstawiona transakcja jak i dodatkowe opłaty jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów winny być potwierdzone wystawioną przez podatnika fakturą wewnętrzną, opodatkowane podatkiem od towarów i usług i wykazane w deklaracji VAT-7.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj