Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
IIUSpbIA/1/415-139/233a/109/06/BB
z 19 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSpbIA/1/415-139/233a/109/06/BB
Data
2006.12.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
pomoc finansowa
środki pomocowe
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Potwierdzenie, iż wsparcie finansowe otrzymane w ramach projektu "Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia". , realizowane w ramach programu Phare 2003- Rozwój Zasodbów Ludzkich, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


STAN FAKTYCZNY
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż umowa zawarta między Stowarzyszeniem "Towarzystwo .....", a X (firma założona przez Panią w związku z realizacją programu "Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia". ) stanowi, iż w ramach realizacji projektu nastąpi refundacja poniesionych kosztów w wielkościach określonych w tejże umowie. Projekt był współfinansowany przez Towarzystwo ..., które otrzymało wsparcie finansowe z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na podstawie umowy NR ... w ramach Programu Phare 2003 - Aktywne Formy Zapobiegania Bezrobociu. Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.
Linia budżetowa: ... - Krajowy progran rozwoju zasobów ludzkich - Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.
Firma X, której jest Pani właścicielką, ponosi 100% tzw. kosztów kwalifikowanych, związanych bezpośrednio z realizacją działań, które to zgodnie z dokumentacją projektową zostaną zrefundowane w 50% wartości netto. W związku z realizowanym projektem w ok. 50% zostały zrefundowane koszty n/w inwestycji: samochodu osobowego Renaut CLIO, aparatu fotograficznego OLYMPUS, obiektywów: "Sigma" i "Zuiko kit", kopiarki/skanera, bindownicy, drukarki HP, mebli i artykułów biurowych, dysku zewnętrznego, zestawu do fotografii, karty pamięci, torby na sprzęt, a także: polisy ubezpieczeniowej samochodu, honorarium autorskiego dotyczącego wykonania struktury witryny www, wykonanie materiałów promocyjnych (teczki firmowej, wizytówek, ulotek); wpisu do ewidencji działalnośći gospodarczej, rejestracji VAT, ZUS (społeczne, zdrowotne za okres 04.06.06 - 31.08.06).
Samochód osobowy Renaut CLIO, aparat fotograficzny OLYMPUS, obiektywy: "Sigma" i "Zuiko kit", zestaw do fotografii, kopiarka/skaner, bindownica, drukarka, wykonanie struktury witryny www (jako wartość niematerialna i prawna) - zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych w prowadzonej przez Panią ewidencji księgowej.
W tak przedstawionym stanie faktycznym prosi Pani o potwierdzenie, iż wsparcie finansowe otrzymane w ramach projektu "Nic strasznego - działalność po pięćdziesiątce", realizowane w ramach programu Phare 2003- Rozwój Zasodbów Ludzkich, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

STANOWISKO PODATNIKA
Otrzymane wsparcie nie może być traktowane w kategorii przychodu podlegajacego opodatkowania podatkiem dochodwym, gdyż nie jest sensu stricto dochodem.

OCENA PRAWNA STANOWISKA PYTAJĄCEGO ZPRZYTOCZENIEM PRZEPISÓW PRAWA
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r., Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.
Przychody podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą zostały określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy podatkowej ustawodawca postanowił, że przychodem z działalności gospodarczej są także: dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
Zgodnie zaś z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy podatkowej nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.
Natomiast w świetle art. 21 ust. 1 pkt 46 w/w ustawy podatkowej, wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:
a) pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy oraz
b) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Zwolnienie z opodatkowania zawarte w powołanym przepisie może być zastosowane w sytuacji, gdy w dniu otrzymania przez podatnika pieniędzy spełnione zostaną łącznie dwie przesłanki, tj.:
1) środki finansowe pochodzią od podmiotów wskazanych w w/w przepisie i zostały przekazane na podstawie, o której mowa w tym przepisie,
2) podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.
Przy analizowaniu warunku określonego pod lit. a) cytowanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ważne jest, aby w danej sytuacji faktycznej zostało zachowane kryterium pochodzenia środków pieniężnych.
Podkreślenia wymaga, iż ustalenie czy w konkretym przypadku dochody danego podatnika objęte są powyższym zwolnieniem wymaga analizy postanowień szeregu aktów prawnych, począwszy od umowy (jednostronnej deklaracji) przyznającej Polsce bezzwrotne środki pomocowe, a skończywszy na umowie, na podstawie której podatnik otrzymuje dochody (umowa zlecenia, o dzieło, stosunek pracy, czy dochody w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej).
Natomiast z warunku zawartego pod lit. b) przepisu art. 21 ust. 1 pkt 46 wynika, że zwolnienie adresowane jest jedynie do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy. Dochody kolejnych podatników, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zlecił wykonanie określonych czynności stosownie do w/w przepisu zostały wyłączone ze zwolnienia.
Wskazany powyżej przepis zawiera zwolnienie od podatku, dochodów osób fizycznych pochodzących ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej pod warunkiem, że pomoc adresowana jest do podatników bezpośrednio realizujących cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy i wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia w przypadku dochodów osób fizycznych, którym podatnik - bezpośrednio realizujący cel programu - zlecił wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.
Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, iż X (firma założona przez Panią w związku z realizacją programu "Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. ") otrzymała - za pośrednictwem Towarzystwa ..., które otrzymało wsparcie finansowe z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości na podstawie umowy NR ... w ramach Programu Phare 2003 - Aktywne Formy Zapobiegania Bezrobociu; Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia - refundację poniesionych kosztów, w wielkościach określonych w umowie.
Jak wynika ze stanu faktycznego, nie jest Pani podatnikiem bezpośrednio realizującym cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy lecz przedsiębiorcą korzystajacym z tej pomocy. ,br>Zatem mając na uwadze cytowane wyżej przepisy oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, iż otrzymane przez Panią, za pośrednictwem Towarzystwa ..., środki finansowe (refundacja poniesionych kosztów), w związku z projektem "Wsparcie na rzecz zatrudnienia osób, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia. " realizowanym w ramach programu Phare 2003- Rozwój Zasodbów Ludzkich - nie korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
W związku z powyższym Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Białymstoku stwierdza, iż stanowisko Pani w kwestii, iż otrzymane wsparcie nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodwym jest nieprawidłowe.
Przedmiotowe środki, stosownie do postanowień cytowanego wyżej art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowią Pani przychód (wyłączając przychody dotyczące sfinansowania zakupu środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych). Natomiast wydatki (koszty kwalifikowane) sfinansowane z tych przychodów będą zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, stosownie do przepisów art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej; przy uwzględnieniu cytowanego wyżej przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45.
Zatem, skutki podatkowe dla Pani będą neutralne, bowiem przychody z otrzymanych środków od Towarzystwa ... zostaną zrównoważone wydatkami (stanowiącymi koszt podatkowy) na sfinansowanie realizowanego projektu.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj