Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP/443-81-06
z 11 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-81-06
Data
2006.12.11



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
mleko
napoje bezalkoholowe
stawki podatku
usługi gastronomiczne


Pytanie podatnika
Czy usługi cappucino, latte i mocha podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku – Białej uznaje stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku, złożonym w tut. urzędzie w dniu 20 marca 2006 r. (uzupełnionym dnia 13 i 30 listopada 2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostaw napojów z dodatkiem kawy typu cappuccino, latte i mocha, za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Dnia 20 marca 2006 r. wpłynął do tut. urzędu wniosek XXX s.c. o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Postanowieniem nr PP/443-22/06 z dnia 26 kwietnia 2006 r. tut. organ podatkowy uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku. Spółka na powyższe postanowienie wniosła do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach O/Z w Bielsku-Białej zażalenie w dniu 5 maja 2006 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach O/Z w Bielsku-Białej decyzją nr PPB1-1/4407-0043/06/I z dnia 30 października 2006 r. uchylił zaskarżone postanowienie organu pierwszej instancji i nakazał rozpatrzyć ponownie wniosek wydając stosowne rozstrzygnięcie.

W zapytaniu przedstawiono następujący stan faktyczny: Spółka zajmuje się prowadzeniem kawiarni, w której świadczy usługi gastronomiczne, polegające m.in. na dostawie kawy, herbaty, soków, cappuccino, latte, mocha, itp.

W związku z czym Podatnik zwrócił się do tut. Organu z zapytaniem czy usługi cappuccino, latte i mocha podlegają opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %. Zdaniem Podatnika usługi gastronomiczne zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowane są stawką 7 %, za wyjątkiem „sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %”. Usługa cappuccino polega na dostawie klientowi napoju, składającego się z około jednej trzeciej z kawy espresso, w jednej trzeciej z gorącego mleka i w jednej trzeciej z mlecznej piany przygotowanego w oparciu o zalecenia Włoskiego Instytutu Kawy (tj. spienienia mleka przy pomocy dyszy z parą wodną pod ciśnieniem do temperatury 65-70 st.C) przy użyciu specjalistycznych urządzeń (tj. gastronomiczny ekspres ciśnieniowy o ciśnieniu parzenia około 9 bar i temperaturze parzenia 88-92 st. C). Podobnie wygląda sposób usługi latte i mocha z tym, że zmieniają się proporcję składników tj. usługa latte –1/5 kawa, 3/5 mleko i 1/5 piana oraz usługa mocha – 1/5 kawa, 1/5 gorąca czekolada, 2/5 mleko i 1/5 piana. Tak więc nie można nazywać usługi cappuccino kawą, gdyż cappuccino to nie kawa, a jedynie napój z dodatkiem kawy. Wobec powyższego stosowanie stawki 7 % jest jak najbardziej zasadne. Zgodnie z oświadczeniem Spółki usługi te klasyfikowane są jako usługi związane z podawaniem napojów nie połączone z działalnością rozrywkową – PKWiU ex 55.40.10-00.20.

W związku z niespełnieniem wymogów określonych przepisami prawa wniosku złożonego w dniu 20 marca 2006 r. dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tut. organ wezwaniem nr PP/443-81/06 z dnia 6 listopada 2006 r. wezwał Wnioskodawcę do dostarczenia symbolu PKWiU dla towarów tj. cappuccino, latte, mocha, a nie dla świadczonych usług.

W odpowiedzi na ww. wezwanie Spółka poinformowała, że według posiadanych przez nich informacji przedmiotowe towary posiadają grupowanie PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”. Dodatkowo Spółka, powołała się na interpretację Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście o sygn. 1435/PP1/443-07/06/AŁ z dnia 14.06.2006 r., zgodnie z którą: „biorąc pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny tut. organ podatkowy stwierdza, iż pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa, kawa latte, czy cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy je zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 ”Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”. Zdaniem Spółki powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 „Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy.” W związku z powyższym sprzedaż przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej opodatkowana jest stawką 7 %. Ponadto w dniu 30 listopada 2006 r. Spółka przedłożyła opinię statystyczną wydaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi z dnia 17 listopada 2006 r. znak: OK-5672/KW-5745/2006, zgodnie z którą świadczone przez Spółkę usługi mieszczą się w grupowaniach:

  1. podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 „Usługi związane z podawaniem napojów”
  2. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 „Usługi gastronomiczne w restauracjach”
  3. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 „Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych”

W przypadku, gdy wymienione wyroby: Cappuccino, latte i mocha, występują w obrocie, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”.

Na tle tak przedstawionego stanu faktycznego, po ponownym rozpatrzeniu wniosku tut. organ stwierdza, co następuje:

W myśl art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty (art. 2 pkt 6 ustawy). Także usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

W myśl art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ww. ustawy w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do usług gastronomicznych, z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5%,
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Ponadto zgodnie z § 40 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 97 ze zm.) w okresie do dnia 31 grudnia 2007 r. obniżoną do wysokości 7 % stawkę podatku stosuje się także do usług związanych z podawaniem napojów (PKWiU ex 55.4) oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych (PKWiU ex 55.5), z wyłączeniem:

  • sprzedaży napojów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,2 % oraz napojów alkoholowych będących mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 %;
  • sprzedaży kawy i herbaty (wraz z dodatkami), napojów bezalkoholowych gazowanych, wód mineralnych, a także sprzedaży w stanie nieprzetworzonym innych towarów opodatkowanych stawką 22 %.

Tak więc obniżona stawka podatku VAT dotyczy usług gastronomicznych, usług związanych z podawaniem napojów oraz usług stołówkowych i usług dostarczania posiłków dla odbiorców zewnętrznych. Nie ma ona jednak zastosowania w sytuacji, gdy przedmiotem tych usług jest m.in. sprzedaż kawy i herbaty wraz z dodatkami. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż istotne znaczenie mają klasyfikacje statystyczne w sytuacji, w której w odniesieniu do konkretnego towaru (czynności z nim związanej) zastosowanie ma zwolnienie od podatku od towarów i usług lub stawka niższa niż 22 %. Ustawodawca bowiem w treści ustawy oraz w przepisach wykonawczych obok nazw towarów, często również posługuje się symbolami zawartymi we wspomnianych wyżej klasyfikacjach. Tak więc prawidłowe opodatkowanie towaru łączy się z odpowiednim jego zaklasyfikowaniem na podstawie przepisów o statystyce publicznej.

Do dokonania klasyfikacji konkretnego towaru (określenia jego symbolu PKWiU) uprawnione są wyłącznie organy statystycznie a nie organy podatkowe. Tryb dokonywania tych klasyfikacji określony został przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Komunikacie z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych ( Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11).

W świetle powyższego stwierdzić należy, iż zastosowanie właściwej stawki podatku od towarów i usług bądź zwolnienia od podatku uzależnione jest od prawidłowego zaklasyfikowania danej czynności wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

W przedmiotowej sprawie Podatnik przedstawił opinię Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniach:

  1. podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 „Usługi związane z podawaniem napojów”
  2. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 „Usługi gastronomiczne w restauracjach”
  3. podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 „Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych”.

W przypadku, gdy wymienione wyroby: Cappuccino, latte i mocha, występują w obrocie, mieszczą się w grupowaniu: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte, czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”. Powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 „Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy”.

Zatem przy sprzedaży w ramach usług gastronomicznych towarów takich jak cappuccino, latte i mocha nie ma zastosowania wyłączenie, o którym mowa zarówno w art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. c ustawy oraz § 40 powoływanego rozporządzenia, gdyż wyroby te mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”. W tej sytuacji właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%.

W związku z powyższym prawidłowe jest w tym zakresie stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 20 marca 2006 r. (uzupełnionym dnia 13 i 30 listopada 2006 r.). Zatem należało orzec jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj