Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/76/261/SG/06
z 1 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/76/261/SG/06
Data
2006.05.01



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa
oddział
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Zapytanie Podatnika dotyczy obowiązku opodatkowania podatkiem od towarów i usług obrotu pomiędzy osobą prawną zarejestrowaną na terytorium Niemiec, a jej odziałem zarejestrowanym na terytorium Polski.


W dniu 15 lutego 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu pismem z dnia 5 kwietnia 2006 r. Nr PPII/443/76/115/SG/06 wezwał Podatnika do uzupełnienia wniosku. Podatnik uzupełnił wniosek pismem z dnia 12 kwietnia 2006 r. (data wpływu do tut. urzędu 13 kwietnia 2006 r.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że podmiot mający siedzibę na terytorium Niemiec i zarejestrowany w tym kraju jako podatnik podatku od wartości dodanej, prowadzi działalność gospodarczą na terytorium Polski w formie oddziału zagranicznej osoby prawnej. Oddział ten został wpisany na terytorium Polski do rejestru przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym. Oddział zagranicznej osoby prawnej został również zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług i otrzymał numer identyfikacji podatkowej (NIP). Oddział zagranicznej osoby prawnej jest również zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE.

Podmiot niemiecki ponosi ekonomiczne koszty funkcjonowania oddziału w Polsce, takie jak: opłaty za wynajem lokalu, rachunki telefoniczne, koszt uczestnictwa w targach, ubezpieczenia społeczne/zdrowotne pracowników oddziału, ale powyższe należności na rzecz polskich podmiotów regulowane są bezpośrednio przez Oddział w Polsce. W transakcjach przeprowadzanych z podmiotami polskimi Oddział posługuje się nadanym w polskim urzędzie skarbowym numerem identyfikacji podatkowej (NIP).

Oddział w ramach prowadzonej działalności oferuje polskim klientom dostawy nowych narzędzi oraz usługi w zakresie regeneracji narzędzi używanych. Produkcja nowych narzędzi, na podstawie przekazanych z Oddziału zamówień, oraz regeneracja narzędzi przekazanych przez polskich klientów, odbywa się na terenie spółki w Niemczech. Pomiędzy spółką w Niemczech, a jej polskim oddziałem, następuje przemieszczenie wyrobów: z terytorium Polski do Niemiec są przemieszczane narzędzia przekazane przez polskich klientów do regeneracji, natomiast z terytorium Niemiec do Polski przemieszczane są narzędzia zregenerowane oraz zamówione nowe narzędzia. Sprzedaży do ostatecznego konsumenta na terytorium Polski dokonuje Oddział.

Zdaniem Podatnika, czynności regeneracji narzędzi wykonywane przez spółkę na terytorium Niemiec na rzecz jej Oddziału w Polsce, nie są świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Uzasadniając własne stanowisko Oddział stwierdza, że regeneracja narzędzi przez spółkę na rzecz własnego Oddziału nie ma charakteru czynności odpłatnej i nie następuje zmiana właściciela tych narzędzi. W ocenie Podatnika czynności te wykonywane są w ramach jednej osoby prawnej, bowiem odrębne funkcjonowanie oddziałów osoby prawnej jako podatników, nie zostało uwzględnione w treści ustawy o podatku od towarów i usług.

Podatnik twierdzi, że charakter prawny powiązań pomiędzy przedsiębiorcą zagranicznym a jego oddziałem na terytorium Polski, wynikający z ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, wskazuje, że prowadzenie działalności gospodarczej przy pomocy oddziału jest w istocie działalnością prowadzoną przez przedsiębiorcę zagranicznego. W konsekwencji podmiot zagraniczny oraz jego oddział nie mogą być traktowane jako niezależne podmioty, a rejestracja we właściwym dla siedziby oddziału urzędzie skarbowym służy realizacji obowiązków ciążących na przedsiębiorcy, a wynikających z polskiego prawa podatkowego.

Podatnik uważa, że wykonywanie usług regeneracji narzędzi przez spółkę w Niemczech dla potrzeb oddziału w Polsce i związane z tym przemieszczenie mienia należącego do klientów z Polski, nie jest obrotem i ewidencjonowane powinno być jedynie w zakresie dokumentów magazynowych.

Zdaniem Podatnika, w przypadku dostaw przez podmiot niemiecki nowych narzędzi z terytorium Niemiec do własnego Oddziału w Polsce w celu ich sprzedaży, następuje przemieszczenie towarów należących do jednego podatnika. Podatnik stwierdza, że wewnątrzwspólnotowym nabyciem na terytorium Polski jest również przemieszczenie towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju, na terytorium kraju. Tym samym Oddział zobowiązany jest do rozpoznania obowiązku podatkowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

Przedsiębiorcy zagraniczni są uprawnieni do tworzenia oddziałów na podstawie art. 85 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.), zgodnie z którym dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przedsiębiorcy zagraniczni mogą, na zasadzie wzajemności, o ile ratyfikowane umowy międzynarodowe nie stanowią inaczej, tworzyć oddziały z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwane dalej „oddziałami”. Przepis art. 88 wskazanej ustawy stanowi, iż przedsiębiorca zagraniczny może rozpocząć działalność w ramach oddziału po uzyskaniu wpisu oddziału do rejestru przedsiębiorców.

Działalność oddziału można określić mianem zależnej, powodującej bezpośrednie powstawanie praw i obowiązków po stronie przedsiębiorcy zagranicznego, zatem oddział nie jest przedsiębiorcą w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, a podmiotem wszelkich uprawnień i obowiązków jest sam przedsiębiorca zagraniczny. Oddział nie jest więc odmiennym od przedsiębiorcy zagranicznego podmiotem prawa.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2)eksport towarów;

3)import towarów;

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W świetle powyższego przepisu należy stwierdzić, że nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski, usługi świadczone przez przedsiębiorcę zagranicznego na rzecz własnego Oddziału zarejestrowanego na terytorium Polski, ponieważ nie są czynnościami wymienionymi w tym przepisie – nie mają charakteru odpłatnego. Czynności tych nie można uznać za wykonywane odpłatnie z uwagi na fakt, że wykonywane są w ramach jednej osoby prawnej, a nie jest możliwe świadczenie usług i dokonywanie płatności „samemu sobie”.

W związku z powyższym świadczone przez przedsiębiorcę niemieckiego usługi regeneracji narzędzi, na rzecz zarejestrowanego w Polsce Oddziału tego przedsiębiorcy, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w wyroku Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (dalej: ETS) z dnia 23 marca 2006 r. w sprawie C-210/04 - Ministero dell#769;#769;#769;#8242; Economia e delle Finanze Agenzia delle Entrate przeciwko FCE Bank plc. W orzeczeniu tym ETS stwierdził, że świadczenie usług podlega opodatkowaniu tylko wtedy, gdy pomiędzy usługobiorcą a usługodawcą istnieje stosunek prawny na podstawie którego następuje wymiana świadczeń wzajemnych. Trybunał wyraził pogląd, że jeśli oddział nie został wyposażony w odrębny kapitał, i jeżeli ryzyko związane z jego działalnością ponosi podmiot, który utworzył ten oddział, to oddział jest zależny od tego podmiotu i stanowi wraz z nim jednego podatnika. Zatem w przypadku takim nie ma prawnej możliwości aby pomiędzy oddziałem, a podmiotem do którego należy, mogły być świadczone wzajemne (odpłatne) świadczenia. W konsekwencji powyższego ETS w sentencji wyroku uznał, że stały zakład (oddział) mający siedzibę w innym państwie członkowskim, niebędący pod względem prawnym podmiotem odrębnym od spółki, do której należy, na rzecz którego spółka świadczy usługi, nie może być uznany za podatnika ze względu na obciążenie go kosztami z tytułu świadczenia tych usług.

Jak stanowi art. 13 ust. 1 wskazanej ustawy, przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Natomiast w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się co do zasady przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Zgodnie z art. 13 ust. 3 ww. ustawy, za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego.

Zatem dokonywana przez Oddział wysyłka narzędzi, otrzymanych od polskich kontrahentów w celu ich regeneracji, nie jest dostawą towarów, ani wewnatrzwspólnotową dostawą towarów, ponieważ nie zostaje przeniesione prawo do rozporządzania powyższymi towarami jak właściciel, jak również nie następuje przemieszczenie należących do tego podatnika towarów pomiędzy państwami członkowskimi – narzędzia są własnością polskich klientów i po dokonaniu regeneracji zostają przywiezione na terytorium Polski i zwrócone właścicielom. W związku z tym, powyższe przemieszczenie przez Oddział narzędzi, jako czynność nie wymieniona w art. 5 powołanej ustawy, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium Polski.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 wskazanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Jak stanowi art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się również przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

W związku z powyższym, również powrotny przywóz na terytorium Polski regenerowanych w Niemczech narzędzi, należących do polskich kontrahentów, nie stanowi dla Oddziału wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów i nie będzie w związku z tym podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju. Nie następuje bowiem nabycie tych narzędzi przez Oddział, i nie są one towarami należącymi do podmiotu niemieckiego (oddziału), przemieszczanymi w ramach własnego przedsiębiorstwa.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, będzie podlegał przywóz nowych narzędzi z terytorium Niemiec na terytorium Polski, w celu ich sprzedaży przez Oddział polskim klientom. Spełnione zostaną bowiem warunki, o których mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj.:

1.nastąpi przemieszczenie towarów z terytorium państwa członkowskiego innego niż

terytorium kraju (Niemcy) na terytorium kraju,

2.towary przemieszczane są w ramach jednego przedsiębiorstwa,

3.przedmiotowe towary zostały wytworzone na terytorium Niemiec – państwa z którego są przywożone na terytorium kraju,

4.towary przemieszczane są w celu wykonywania przez przedsiębiorcę zagranicznego czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju – poprzez Oddział, który jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług na terytorium Polski.

Zatem przywóz nowych narzędzi przez podmiot niemiecki na terytorium Polski, w celu ich sprzedaży polskim klientom, poprzez zarejestrowany w Polsce Oddział tego przedsiębiorstwa, jako dokonany w ramach jednego przedsiębiorstwa, należy zaklasyfikować jako wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, które podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 14a §2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie sporządzenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj