Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.I.-406/05/57/06
z 7 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I.-406/05/57/06
Data
2006.09.07



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
gospodarstwo rolne
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS)
prowadzenie działalności gospodarczej
rolnicy
składki na ubezpieczenia społeczne
związek przyczynowo-skutkowy


Pytanie podatnika
Czy mam prawo zaliczać składkę płaconą do KRUS, w wysokości nadwyżki ponad kwotę płaconą przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej w koszty uzyskania przychodów?


Działając na podstawie:

  • art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.),
  • art. 22 ust. 1, art. 23 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli, po zapoznaniu się z treścią pani pisma z dnia 18.07.2006 r. stanowiącego wniosek o udzielenie informacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

Pani Walentyna G. jest właścicielem gospodarstwa rolnego i prowadzi działalność gospodarczą (opodatkowaną w formie zasad ogólnych). Przepisy ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników przewidują, że rolnik prowadzący działalność gospodarczą może być ubezpieczony w KRUS i wtedy jest zobowiązany do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne w podwójnej wysokości w stosunku do osoby, która takiej działalności nie prowadzi. Podatniczka pyta czy ma prawo zaliczać składkę płaconą do KRUS, w wysokości nadwyżki ponad kwotę płaconą przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej, w koszty uzyskania przychodów; uznając, że podwyższenie składki pozostaje w ścisłym związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zatem dodatkowa składka, w momencie zapłacenia, może być zaliczona w koszty uzyskania przychodów.

Stosownie do postanowień art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa Naczelnik Urzędu Skarbowego, po zapoznaniu się ze stanowiskiem zawartym we wniosku z dnia 18.07.2006 r. i dokonaniu jego oceny prawnej, uzasadnia ją w sposób następujący:

W dniu 25.07.2006 r. pani G. zwróciła się do tut. organu z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. We wniosku odwołano się do następującego stanu faktycznego:

Podatniczka jest rolnikiem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą, w związku z czym zgodnie z obowiązującymi przepisami, opłaca składkę na ubezpieczenie społeczne w KRUS, w wysokości dwukrotnie wyższej, niż opłacałyby nie będąc przedsiębiorcą.

Problem kosztów uzyskania przychodów regulują przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Artykuł 22 ust. 1 tej ustawy stanowi, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Z cytowanego art. 22 ustawy wynika, iż:

  • poniesiony wydatek musi mieć związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanym przychodem, co oznacza, że koszt ten przyczynił się do osiągnięcia przychodu czy do zachowania źródła przychodu,
  • poniesiony wydatek nie jest wymieniony w art. 23 cyt. ustawy o podatku dochodowym, który zawiera katalog wydatków nie uznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Zdaniem tut. organu podatkowego ponoszony wydatek dotyczący dodatkowej opłaty na ubezpieczenie społeczne rolników ma związek z wymienionym źródłem przychodu, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, w związku z tym będzie stanowił koszt uzyskania przychodów.

Podatniczka prowadząc pozarolniczą działalność gospodarczą, na podstawie art. 17 ust. 2 w związku z art. 5a ust. 1 ustawy z dnia 20.12.1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 ze zm.) jest zobowiązana do opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w podwójnej wysokości, w stosunku do rolników nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodatkowa składka z tytułu ubezpieczenia społecznego rolników wynika z faktu, że oprócz działalności rolniczej podatniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą. W przypadku nieprowadzenia przez podatniczkę pozarolniczej działalności gospodarczej obowiązek zapłaty dodatkowej składki nie wystąpiłby.

Stosownie do treści przepisu art. 22 ust. 1 ww. ustawy, jeżeli kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23, to za koszt uzyskania przychodów mogą być uznane wydatki, które pozostają w związku przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów. Ponieważ dodatkowa zapłata składki na ubezpieczenie społeczne rolników istnieje w związku przyczynowo-skutkowym z prowadzoną przez podatniczkę działalnością gospodarczą, zapłata dodatkowej składki ubezpieczenia do KRUS będzie stanowiła koszt uzyskania przychodów, gdyż wydatek ten nie jest wymieniony w art. 23 ww. ustawy. Nadmienia się, że podstawą zapisów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów wydatków związanych z zapłatą tej składki jest posiadanie dowodów potwierdzających ich poniesienie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj