Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PP/443-50/05/AZ
z 26 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-50/05/AZ
Data
2005.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
badania techniczne
kasa rejestrująca
prowadzenie ewidencji


Pytanie podatnika
Czy opłaty ewidencyjne pobierane od wpisania do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu badania technicznego podlegają obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej?


Postanowienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 24.08.2005 r. (data wpływu: 26.08.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Jak wynika z zapytania Podatnika będąc uprawnionym diagnostą dokonuje On przeglądów rejestracyjnych samochodów. Jednocześnie zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 6 czerwca 2005 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz. U. Nr 103, poz. 870) Podatnik pobiera opłatę ewidencyjną w kwocie 2 zł od wpisania do dowodu rejestracyjnego kolejnego terminu.

Podatnik przedstawia własne stanowisko, zgodnie z którym opłata ta nie podlega obowiązkowi ewidencjonowania za pomocą kasy fiskalnej.

W odpowiedzi na w/w zapytanie tutejszy organ stwierdza:

Rozporządzeniem z dnia 6 czerwca 2005 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej (Dz. U. Nr 103, poz. 870) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wprowadził obowiązek wniesienia za określone czynności opłaty ewidencyjnej, określając jej wysokość, tryb, zasady pobierania, ewidencjonowania i rozliczania przez organy i podmioty zobowiązane do jej pobierania. Zgodnie z § 2 pkt 2 tego rozporządzenia opłacie ewidencyjnej w kwocie 2 zł podlega wpisanie do dowodu rejestracyjnego przez uprawnionego diagnostę, kolejnego terminu badania technicznego pojazdu. Podmiotem pobierającym opłatę ewidencyjną jest uprawniony diagnosta - prowadzący stację kontroli pojazdów. Zgodnie z § 4 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 w/w rozporządzenia pobierający odnotowuje opłaty ewidencyjne pobrane i przekazane na rachunek pobierającego w prowadzonej w formie elektronicznej ewidencji pobranych i przekazanych opłat ewidencyjnych; w przypadku stacji kontroli pojazdów - liczbę pobranych opłat i numery rejestracyjne pojazdów poddanych badaniom technicznym, od których pobrano opłate ewidencyjną.

Opłata ewidencyjna, określona w rozporządzeniu Ministera Spraw Wewnętrznych i Administracji, ma charakter daniny publicznej, obowiązek jej wniesienia wynika bowiem z przepisów o charakterze publicznoprawnym. Zgodnie z art. 80d ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908 ze zm.) opłata ewidencyjna jest przychodem Funduszu - Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Z kolei w świetle § 5 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwoetnia 2002 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. Nr 108, poz. 948 ze zm.) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani m.in. do stosowania kas wyłącznie do prowadzenia ewidencji własnej sprzedaży, bez prawa ich używania przez osoby trzecie, z zastrzeżeniem ust. 5, który nie ma zastosowania w niniejszej sprawie.

Biorąc powyższe pod uwagę, pobierane przez Podatnika opłaty ewidencyjne jako nie stanowiące własnej sprzedaży podatnika (przychodu), zgodnie z w/w przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników, nie muszą być ewidencjonowane za pośrednictwem kasy fiskalnej.
Tym samym stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj