Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-76/06
z 10 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-76/06
Data
2006.10.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
pracownia plastyczna
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
towar używany
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu zaadoptowanego na pracownię plastyczną podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania ustanowienia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, które zostało zaadoptowane na pracownię plastyczną

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w następującym stanie faktycznym:

Pomieszczenie znajdujące się na ostatniej kondygnacji budynku mieszkalnego wielorodzinnego (oddanego do użytku w 1975r) zaadoptowano na pracownię plastyczną. Pomieszczenie to na podstawie umowy najmu w 1975 roku wynajęto artyście. Wynajmujący opłaca czynsz w wysokości i na zasadach jak użytkownicy lokali mieszkalnych. Na pomieszczenie to nigdy nie był naliczony wkład mieszkaniowy ani budowlany. Wynajmujący po uzyskaniu opinii Urzędu Miasta, iż w/w lokal spełnia warunki lokalu mieszkalnego wystąpił do Spółdzielni z wnioskiem o wyrażenie zgody na ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, przedkładając jednocześnie operat szacunkowy z wyceną lokalu, dokonany przez uprawnionego rzeczoznawcę majątkowego celem ustalenia wysokości wkładu budowlanego. Spółdzielnia oświadcza, że przed wprowadzeniem towaru do ewidencji środków trwałych oraz w trakcie użytkowania wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym nie stanowiły 30% jego wartości początkowej oraz że podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego od tych wydatków oraz powierzchni tych nie użytkował do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zdaniem pytającej Spółdzielni na podstawie art. 43 ust.1 pkt.2 i pkt. 10 i ust. 2 pkt.1 ustawy o podatku od towarów i usług ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do w/wym. lokalu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego.

Biorąc powyższe pod uwagę ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego wykorzystywanego jako pracownia twórcy mieści się w ustawowej definicji dostawy towarów, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Z podania wynika, że ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu dotyczy pomieszczenia, które zostało zaadoptowane na pracownię artysty. W myśl art. 2 ust.2 ustawy z dnia 15.12.2000r o spółdzielniach mieszkaniowych (tekst jednolity: z 2003r Dz.U. Nr 119, poz. 1116 z późn. zm.) pracownia twórcy przeznaczona do prowadzenia działalności w dziedzinie kultury i sztuki uznawana jest za lokal mieszkalny. Jednak w sensie funkcjonalnym pracownia nie jest przeznaczona dla bezpośredniego zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi. W przedstawionym stanie faktycznym nie ma zatem zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust.1 pkt.10 ustawy, gdyż zgodnie z tym przepisem zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.

Ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowiącego pracownię artysty, w warunkach przedstawionych we wniosku, zwolnione jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt.2 ustawy o podatku VAT. Przepis ten stanowi, iż zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust 2 ustawy przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2 rozumie się:

  1. budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
  2. pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Stosownie do art. 43 ust.6 ustawy zwolnienia, o którym mowa w ust.1 pkt.2 nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust.2 pkt.1, jeżeli przed wprowadzeniem towaru do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:

  1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków,
  2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę wynika, że lokal został udostępniony artyście z przeznaczeniem na pracownię w 1975 roku, tj. w okresie przed wejściem w życie ustawy o podatku od towarów i usług. Lokal spełnia zatem warunki uznania go za towar używany w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt.2 ustawy. Jednocześnie nie wystąpiły łącznie przesłanki negatywne z art. 43 ust.6 wyłączające zwolnienie. W konsekwencji ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu stanowiącego pracownię artysty zwolnione jest od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust.1 pkt. 2 ustawy.

Dodatkowo zwracam uwagę, iż zarówno pod rządami "starej", jak i aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, wynajem lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe wyłączony jest ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj