Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/42/06
z 12 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/42/06
Data
2006.12.12



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Wyłączenia

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe


Słowa kluczowe
aport
czynności niepodlegające opodatkowaniu
korekta podatku naliczonego
nadwyżka podatku od towarów i usług
przekształcanie podmiotów


Pytanie podatnika
W opinii Strony podmiot wnoszący przedsiębiorstwo do spółki nie będzie miał obowiązku zwrotu podatku VAT odliczonego w ramach prowadzonej działalności i nie powinno być kwestionowane prawo spółki, do której wnoszone jest to przedsiębiorstwo, do uwzględnienia w jej rozliczeniach z tytułu podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej jednoosobowego przedsiębiorcy.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku bez znaku z dnia 02.10.2006 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w części dotyczącej podatku od towarów i usług postanawiam:

-ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Obecnie Strona zamierza przekształcić prowadzoną działalność poprzez zawiązanie spółki jawnej, do której następnie po zmianie umowy spółki w celu podwyższenia udziału Strony aportem zostanie wniesione prowadzone przez nią przedsiębiorstwo. W ramach spółki jawnej dotychczasowa działalność będzie kontynuowana. Strona zwraca się z zapytaniem czy po stronie wnoszącego przedsiębiorstwo do spółki powstanie obowiązek zwrotu podatku odliczonego w ramach prowadzonej działalności oraz czy spółka, do której to przedsiębiorstwo zostanie wniesione, będzie miała prawo do uwzględnienia ewentualnej nadwyżki podatku naliczonego do przeniesienia wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowaj podmiotu wnoszącego aport?
W opinii Strony podmiot wnoszący przedsiębiorstwo do spółki nie będzie miał obowiązku zwrotu podatku VAT odliczonego w ramach prowadzonej działalności i nie powinno być kwestionowane prawo spółki, do której wnoszone jest to przedsiębiorstwo, do uwzględnienia w jej rozliczeniach z tytułu podatku od towarów i usług nadwyżki podatku naliczonego nad należnym do przeniesienia wynikającej z ostatniej deklaracji podatkowej jednoosobowego przedsiębiorcy.
Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zakładu (oddziału) samodzielnie sporządzającego bilans. Zgodnie z treścią art. 55¹ Kodeksu Cywilnego przedsiębiorstwem jest zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej w skład którego wchodzą: nazwa przedsiębiorstwa, nieruchomości, ruchomości ( w tym urządzenia, materiały, towary i wyroby), prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikjące z umów najmu i dzierżawy, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne , koncesje, licencje, zezwolenia, patenty, inne prawa własności przemysłowej, majatkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne, tajemnice przedsiębiorstwa, ksiegi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przepisy w/w ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „transakcja zbycia” wobec czego pojęcie to należy rozumieć w sposób analogiczny do terminu „dostawa towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 tej ustawy, tzn. iż zbycie przedsiębiorstwa obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem tych czynności jak właściciel, w tym również przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego (aportu). Uwzględniając powyższe czynność wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie w myśl art. 86 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług prawo podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony istnieje w zakresie, w jakim te towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Rozliczenie podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, dokonywane jest w zamkniętych cyklach miesięcznych (bądź kwartalnych), w których podatnik, stosownie do w/w art. 86 ust. 1, bada związek nabytych towarów z czynnościami opodatkowanymi. Oznacza to, że jeżeli w chwili nabycia składników majątkowych podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, przekazanie ich w późniejszym okresie jako składników przedsiębiorstwa wnoszonego aportem do spółki jawnej nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich zakupem, a co za tym idzie nie nakłada na zbywającego przedsiębiorstwo obowiązku dokonania korekty odliczonych kwot podatku.
Podmiotem zobowiązanym do ewentualnej korekty, z uwagi na przeznaczenie składników majątkowych do czynności opodatkowanych lub zwolnionych, będzie natomiast zgodnie z art. 91 ust. 9 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, nabywca przedsiębiorstwa, w niniejszej sprawie spółka przejmująca przedsiębiorstwo Strony.
Zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
1) przekształcenia innej osoby prawnej,
2) przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki.
Przepis § 1 zgodnie z art. 93a § 2 pkt 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej, do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
W myśl art. 93d w/w ustawy Ordynacja podatkowa przepisy art. 93-93c mają zastosowanie również do praw i obowiązków wynikających z decyzji wydanych na podstawie przepisów prawa podatkowego.
Artykuł 93e w/w ustawy Ordynacja podatkowa stanowi jednak, iż przepisy art. 93 – 93d stosuje się w zakresie, w jakim odrębne ustawy, umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania oraz inne ratyfikowane umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczypospolita Polska, nie stanowią inaczej.
Wniesienie przedsiębiorstwa w formie aportu do spółki prawa handlowego (spółki jawnej) powoduje, że jego nabywca jest traktowany jako następca prawny podatnika dokonującego aportu przedsiębiorstwa. Tak więc wszystkie prawa i obowiązki, jakie na gruncie przepisów podatkowych przysługiwały danemu podatnikowi, w sytuacji, gdy osoba ta wnosi swe przedsiębiorstwo w formie wkładu niepieniężnego do spółki jawnej przechodzą na tę spółkę, do której osoba fizyczna wniosła swe przedsiębiorstwo. Dotyczy to również prawa do rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z ostatnej deklaracji VAT-7 złożonej przez osobę fizyczną.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj