Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-63/2006
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-63/2006
Data
2006.12.01



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
obowiązek instalacji kasy rejestrującej
obrót


Pytanie podatnika
dotyczy obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie stwierdza, że stanowisko Pana K. przedstawione we wniosku z dnia 04.09.2006r. (wpływ do tut. organu podatkowego 07.09.2006r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy rejestrującej jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

W dniu 07.09.2006r. do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 12.09.2006r. organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Strona złożyła pismo uzupełniające w dniu 25.09.2006r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

W rozpatrywanej sprawie przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej części i akcesoriów do pojazdów samochodowych (PKWiU - 50.30.B), usług gastronomicznych (PKWiU - 55.30.B) oraz usług w zakresie rzeczoznawstwa i wycen (PKWiU 70.31.Z, 74.11.Z, 74.87.B).

Wnioskodawca oświadcza, iż w związku z prowadzoną działalnością nie przekroczył kwoty obrotów zobowiązującej do ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy fiskalnej. Natomiast, zgodnie z § 4 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących, od 1 września 2006r. zainstalował kasę fiskalną w punkcie sprzedaży części samochodowych.

Strona pyta.

Czy postąpiła prawidłowo instalując kasę fiskalną tylko do obrotu częściami samochodowymi

Według stanowiska Wnioskodawcy - nie miał On obowiązku instalowania kasy fiskalnej dla ewidencjonowania kwot obrotu z całej sprzedaży dokonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ponieważ nie została przekroczona kwota obrotów z tyt. sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, która zobowiązywałaby do instalowania kasy fiskalnej. Dlatego też Strona dokonała instalacji kasy fiskalnej z dniem 01.09.2006r. tylko w punkcie sprzedaży części samochodowych. Wnioskodawca uważa, że z § 4 cyt. rozporządzenia wynika, że nie podatnik lecz dostawa określonych towarów objęta jest od 01.09.2006r. obowiązkiem ewidencjonowania przy użyciu kas fiskalnych. W związku z powyższym Podatnik zainstalował kasę fiskalną tylko w punkcie sprzedaży części samochodowych.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie, po przeanalizowaniu przedstawionego wyżej stanu faktycznego stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Ust. 7 pkt 3 tego przepisu stanowi, iż minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia może zwolnić na czas określony niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku, o którym mowa w ust. 1, ze względu na rodzaj prowadzonej działalności lub wysokość obrotu.

Według oświadczenia Podatnika, korzysta On na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. z 2006r. Nr 51, poz. 375) ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących z uwagi na nie osiągnięcie kwoty obrotów z tyt. działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Jednak, zgodnie z § 4 pkt 3 cyt. rozporządzenia, zwolnień od obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 oraz § 3, nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów przy dostawie części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKWiU 34.3). Dostawę przedmiotowych wyrobów należy ewidencjonować przy zastosowaniu kasy fiskalnej poczynając od dnia 1 września 2006r. zgodnie z § 13 rozporządzenia, w myśl którego przepis § 4 pkt 4-7 wchodzi w życie z dniem 1 września 2006r. Z analizy stanu faktycznego wynika jednak, iż Strona podała klasyfikację prowadzonej przez siebie działalności wg PKD a nie wg PKWiU. Zatem, o ile dokonywana przez Wnioskodawcę dostawa części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych posiada wg PKWiU symbol 34.3, w rozpatrywanym przypadku będzie miał zastosowanie § 4 pkt 3 wskazanego rozporządzenia.

W przypadku utraty prawa korzystania ze zwolnienia, obowiązek ewidencjonowania dotyczy tylko czynności, które tracą zwolnienie na mocy powołanego rozporządzenia.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj