Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-10b/06/PM
z 14 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-10b/06/PM
Data
2006.06.14



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
cesja wierzytelności
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami
przelew wierzytelności
sprzedaż wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności na rzecz podmiotu świadczącego usługi pośrednictwa finansowego podlega PCC czy VAT?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że przed 1 maja 2004r. Spółka zawierała umowy, na podstawie których sprzedawała wierzytelności własne podmiotom świadczącym usługi pośrednictwa finansowego. Spółka stoi na stanowisku, iż z uwagi na fakt, że przedmiotowe czynności sprzedaży wierzytelności własnych na gruncie przepisów obowiązujących przed 1 maja 2004r. podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako usługi finansowe to są one zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r. poz. 959 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w okresie którego dotyczy wniosek, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności na podstawie odrębnych przepisów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest zwolniona od tego podatku.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dochodziło do zbycia wierzytelności własnej. Powyższe umowy, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 03.06.2006 r. nr 1472/RPP1/443-299/06/MK nie podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie miało w danym przypadku zastosowania, przedmiotowe umowy sprzedaży wierzytelności własnych podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 86 z 2000r. poz. 959 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w okresie, którego dotyczy wniosek.

Podstawą opodatkowania była wartość prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit.c ww. ustawy), stawka podatku wynosiła 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit.b ww. ustawy).

Obowiązek zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-1 ciążył solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej i winien być spełniony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj