Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdyni
XII-2/443-116/TZ-156/06/AB
z 20 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
XII-2/443-116/TZ-156/06/AB
Data
2006.09.20



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdyni


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
korzystanie z lokalu
odliczenie podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
remonty


Pytanie podatnika
Czy podatek od wartości dodanej związany z prowadzeniem działalności gospodarczej - doradztwa prawnego - przy zakupie rzeczy potrzebnych do częściowego remontu można rozliczyć w deklaracji VAT-7?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego przez Podatnika z dnia 26.06.2006 r., uzupełnionego w dniu 08.09.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu materiałów i usług związanych z remontem lokalu mającego służyć działalności gospodarczej

stwierdzam, że stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

Uzasadnienie

Podatnik podjął w dniu 15 czerwca 2006 r. wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie świadczenie usług doradztwa prawnego. Przedmiotową działalność Wnioskodawca prowadzić będzie w lokalu zakupionym przez swoją matkę, na podstawie zawartej z nią bezterminowej umowy użyczenia. W związku z faktem, iż nieruchomość była w stanie nadającym się jedynie do czasowego zamieszkiwania, nie zaś do prowadzenia działalności gospodarczej, Podatnik złożył wniosek do PFRON o pożyczkę. Za uzyskane w ten sposób środki przeprowadził częściowy remont lokalu celem przystosowania do prowadzenia w nim działalności. Remont obejmował położenie kafli na podłodze zamiast parkietu, wymianę okien, cekolowanie i malowanie ścian.

Zdaniem Podatnika ma on prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu materiałów i usług związanych z przedmiotowym remontem.

W ocenie tut. Organu stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 (art. 86 ust. 2):

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:
    a) z tytułu nabycia towarów i usług,
    b) potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
    c) od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu
    - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4;
  2. w przypadku importu - suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego;
  3. zryczałtowany zwrot podatku, o którym mowa w art. 116 ust. 6;
  4. kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jednocześnie w art. 88 ustawy wymieniono przypadki, w których nie stosuje się prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z ust. 1 pkt 2 tego artykułu, prawo to nie ma zastosowania w przypadku nabycia towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Zatem Podatnikowi przysługiwać będzie odliczenie podatku naliczonego zawartego w fakturach dotyczących zakupu materiałów i usług, o ile nie wystąpią wskazane w art. 88 ustawy przesłanki wyłączenia, w szczególności określona w cyt. ust. 1 pkt 2 tego artykułu.

Ponadto tut. Organ wskazuje, iż zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy, prawo do obniżenia podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Przepis ust. 11 tego artykułu stanowi, iż jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach, określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Dodatkowo w myśl ust. 13 art. 86, jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może on obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj