Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/SPC/436-11/06/PM
z 22 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/SPC/436-11/06/PM
Data
2006.06.22



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych

Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
banki
cesja wierzytelności
nabycie wierzytelności
obrót wierzytelnościami
sprzedaż wierzytelności
wierzytelność


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż wierzytelności własnych przez Bank funduszowi sekurytyzacyjnemu podlega PCC?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Bank ma zamiar dokonywać transakcji polegających na sprzedaży własnych wierzytelności funduszowi sekurytyzacyjnemu. Przedmiotowe wierzytelności pochodzą z własnego portfela kredytowego, które przysługują Bankowi w stosunku do kredytobiorców. Podmiot zwraca się z zapytaniem dotyczącym zasad opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych czynności zbycia przez Bank własnych wierzytelności na rzecz funduszu sekurytyzacyjnego.

Bank stoi na stanowisku, że sprzedaż wierzytelności własnych podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, gdyż sprzedaż praw majątkowych znajduje się w katalogu czynności opodatkowanych tym podatkiem określonych w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik tut. Urzędu podziela stanowisko Banku i wyjaśnia:

W przedmiotowym przypadku istotne znaczenie mają kwestie opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług, gdyż zgodnie z art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 09.09.2000r. (Dz. U. Nr 41 z 2005r. poz. 399 ze zm.) o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części albo prawa użytkowania wieczystego.

W przedstawionym przez Spółkę stanie faktycznym dojdzie do zbycia wierzytelności własnych. Powyższe umowy, zgodnie z postanowieniem Naczelnika tut. Urzędu z dnia 13.06.2006 r. nr 1472/RPP1/443-336/06/AW nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z faktem, iż wyłączenie z art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało w danym przypadku zastosowania, przedmiotowe umowy sprzedaży wierzytelności własnych będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa prawa majątkowego (art. 6 ust. 1 pkt 1 lit.c ww. ustawy), stawka podatku wynosi 1% (art. 7 ust. 1 pkt 1 lit.b ww. ustawy).

Obowiązek zapłaty podatku oraz złożenia deklaracji PCC-1 ciąży solidarnie na stronach czynności cywilnoprawnej i winien być spełniony w terminie 14 dni od dnia zawarcia umowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj