Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku
DV/443-73/06
z 25 lipca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DV/443-73/06
Data
2006.07.25



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług


Słowa kluczowe
faktura VAT
miejsce świadczenia usług
statek
usługi inżynierskie


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się z zapytaniem o prawidłowość zastosowania w przedmiotowym stanie faktycznym "refaktury" (albo księgowej noty obciążeniowej) oraz rozstrzygnięcie kwestii przysługiwania prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w tej "refakturze".


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a §1 i §4 ustawy z dnia 29.08.1997r Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: z 2005r Dz.U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie miejsca świadczenia usług o symbolu PKWiU 74.20.10-00.19

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prosi o potwierdzenie, stanowiska zgodnie z którym w przypadku usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 74.20.10.-00.19:

  1. świadczonych dla kontrahentów zagranicznych mających siedzibę poza UE lub spółek o polskim kapitale, ale mających siedzibę poza UE - należy wystawić fakturę analogicznie jak dla zleceniodawców polskich z siedzibą w Polsce, z odpowiednim - zgodnym z ustawą - zróżnicowaniem stawki podatku VAT,
  2. odpowiednio jak wyżej należy postąpić w przypadku usług świadczonych dla kontrahenta, który jest armatorem morskim, a zlecenie dotyczy jego statku - nie ma tutaj znaczenia kraj rejestracji statku (bandera), a jedynie kraj siedziby armatora.

Biorąc pod uwagę opisany stan faktyczny należy stwierdzić, że:

Zgodnie z art. 5 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt.1 ustawy przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu ustalenia czy dana czynność podlega opodatkowaniu na terytorium kraju należy ustalić miejsce świadczenia. Określone w ustawie miejsce świadczenia nie musi przy tym pokrywać się z faktycznym miejscem wykonywania czynności.

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy miejscem świadczenia usług jest co do zasady miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności - miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Od tej ogólnej zasady zostały wprowadzone pewne odstępstwa. I tak na podstawie art. 27 ust.3 i ust. 4 pkt. 3 ustawy w przypadku świadczenia usług inżynierskich (PKWiU 74.2), które nie są związane z nieruchomościami, na rzecz:

  1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego, lub
  2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę
  • miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania.

Biorąc powyższe pod uwagę w przypadku usług świadczonych przez Spółkę dla kontrahentów mających siedzibę w krajach poza Unią Europejską - miejscem opodatkowania tych usług będzie kraj siedziby zleceniodawcy. Powyższe dotyczy również zleceniodawcy, który jest armatorem morskim, a zlecenie dotyczy statku zarejestrowanego w innym kraju niż ten, w którym armator ma siedzibę.

Zgodnie z art. 106 ust.2 ustawy o VAT oraz §27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), w przypadku świadczenia usług, dla których miejscem opodatkowania jest terytorium państwa trzeciego i świadczący usługę nie jest zidentyfikowany dla potrzeb podatku o charakterze podobnym do podatku od wartości dodanej - podatnik wystawia fakturę dla nabywcy zagranicznego, w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem dokonuje adnotacji, iż podatek rozlicza nabywca.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj