Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II US. PB-I/415/55/06
z 8 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II US. PB-I/415/55/06
Data
2006.09.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
dotacja
korekta
odpisy amortyzacyjne
wartość początkowa środka trwałego
wartość środka trwałego
źródło finansowania


Pytanie podatnika
Czy należy skorygować amortyzację naliczoną od pełnej wartości środka trwałego, zaliczoną w koszty uzyskania przychodu przed otrzymaniem dotacji? Czy w momencie otrzymania dotacji należy zmniejszyć wartość początkową środka trwałego o kwotę otrzymanej dotacji?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 14 ust. 2 pkt 2, art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3, art. 22h ust. 1 pkt 1, art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 22.06.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia:

  • czy należy skorygować amortyzację naliczoną od pełnej wartości środka trwałego, zaliczoną w koszty uzyskania przychodu przed otrzymaniem dotacji,
  • czy w momencie otrzymania dotacji należy zmniejszyć wartość początkową środka trwałego o kwotę otrzymanej dotacji

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za:

  • prawidłowe w części skorygowania amortyzacji za okres od rozpoczęcia amortyzacji do czasu otrzymania dotacji,
  • nieprawidłowe w zakresie zmiany wartości początkowej środka trwałego po otrzymaniu dotacji.

W dniu 22.06.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek pana Łukasza W. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Podatnik jest udziałowcem spółki cywilnej "W.", której przedmiotem działalności jest działalność poligraficzna pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana o symbolu PKD 22.22.Z. Podatek dochodowy opłacany jest na zasadach ogólnych przy prowadzeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów. W listopadzie 2005 r. firma zakupiła fabrycznie nową maszynę o nazwie "KOMORI L-420B" (numer seryjny 2126, rok produkcji 2005), zaliczoną do grupy 548 Klasyfikacji Środków Trwałych i skorzystała z odliczenia w zakresie podatku VAT, a w miesiącu grudniu 2005 r. dokonano jednorazowego odpisu w wysokości 30 % wartości początkowej tej maszyny. W 2006 r. dokonywano odpisów miesięcznych przy zastosowaniu degresywnej metody amortyzacji. W miesiącu maju 2006 r. spółka uzyskała dotacje z funduszy Unii Europejskiej w wysokości 50 % wartości środka trwałego. Podatnik pyta:

  • czy należy skorygować amortyzację naliczoną od pełnej wartości środka przed trwałego, zaliczoną w koszty uzyskania przychodu przed otrzymaniem dotacji,
  • czy w momencie otrzymania dotacji należy zmniejszyć wartość początkową środka trwałego o kwotę otrzymanej dotacji.

Zdaniem podatnika w opisanej sytuacji, odpisy amortyzacyjne zaliczone w koszty uzyskania przychodu nie powinny być korygowane, ponieważ zakup środka trwałego został sfinansowany ze środków firmy. Natomiast odpisy amortyzacyjne po otrzymaniu dotacji powinny być naliczane od wartości bieżącej środka trwałego, pomniejszonej o kwotę dotacji.

Dokonując oceny prawnej przedstawionego stanowiska podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśnia, co następuje:

Przepisy ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w myśl postanowień art. 14 ust. 2 pkt 2 stanowią, iż przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których zgodnie z art. 22a-22o dokonuje się odpisów amortyzacyjnych. Natomiast na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 45 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych, dokonywanych według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie tych środków we własnym zakresie, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie.

Jak wynika ze złożonego zapytania, odpisy amortyzacyjne od zakupionego i oddanego do używania w 2005 r. środka trwałego zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów od miesiąca grudnia 2005 r., natomiast dotację z funduszy unijnych faktycznie firma otrzymała dopiero w miesiącu maju 2006 r.

Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 za wartość początkową środków trwałych uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę nabycia, za którą z kolei uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatkowymi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.

Fakt otrzymania dotacji nie wpływa na wielkość wartości początkowej, ani na kwoty odpisów amortyzacyjnych wykazanych w ewidencji środków trwałych. Za powyższym przemawia treść art. 22h ust. 1 pkt 1 i art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie, że odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji (wykazu) do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową, lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór, suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 23 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Jak wynika z treści ww. przepisów, za wartość początkową ww. środka trwałego przyjmuje się sumę poniesionych wydatków na jego zakup nie pomniejszoną o otrzymaną dotację. Od momentu otrzymania dotacji, kwotę odpisów amortyzacyjnych niestanowiących kosztów uzyskania przychodów, należy ustalić w takiej proporcji, w jakiej pozostaje kwota otrzymanej na dany środek dopłaty do wartości początkowej tego środka trwałego. W momencie otrzymania dotacji nie należy zmieniać wartości początkowej środka trwałego, ani też wysokości stawek amortyzacyjnych i zastosowanej metody amortyzacji. Do kosztów uzyskania przychodów nie należy zaliczać odpisów amortyzacyjnych od tej wartości środka trwałego, która odpowiada kwocie otrzymanej dotacji. Dokonane przed dniem otrzymania dotacji odpisy amortyzacyjne nie ulegają skorygowaniu. Przy dokonywaniu odpisów amortyzacyjnych należy zwrócić uwagę na to, by do kosztów uzyskania przychodów zaliczyć tylko tę część odpisów amortyzacyjnych odpowiadającą wartości początkowej środka trwałego, która nie została zrefundowana otrzymaną dotacją.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko pana przedstawione we wniosku jest prawidłowe w części skorygowania amortyzacji za okres od jej rozpoczęcia do czasu otrzymania dotacji, natomiast jest nieprawidłowe w zakresie zmiany wartości początkowej środka trwałego po otrzymaniu dotacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj