Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/56/06
z 12 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/56/06
Data
2006.09.12



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
odpisy amortyzacyjne
stawka amortyzacyjna


Pytanie podatnika
Czy stosownie do art. 16m pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik może wydłużyć okres amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych wynikający z nowych uwarunkowań rynkowych?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz art. 15 ust. 1 i ust. 6, art. 16b ust. 1 pkt 6, art. 16m ust. 1 pkt 4 i ust. 3 ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku "B." sp. z o.o. z dnia 23.06.2006 r. (...) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że do spółki z o.o. "B." wniesiono aportem wartość znaku towarowego (zastrzeżonego w Urzędzie Patentowym), dla którego w oparciu o zapis art. 16m pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przyjęto 20-procentową roczną stawkę amortyzacyjną. Wycena wartości znaku towarowego związana była z pozycją firmy "B." sp. j. w poprzednich latach. W związku ze spadkiem koniunktury na towary, które posiadała spółka "B.", zarząd podjął uchwałę o wydłużeniu amortyzacji znaku towarowego do 20 lat. W związku z tym bilansowa stawka amortyzacji dla znaku towarowego wynosi 5 %, a podatkowa 20 %. Pytanie podatnika brzmi cyt. "czy stosownie do art.16m pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnik może wydłużyć okres amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych wynikający z nowych uwarunkowań rynkowych. Zdaniem spółki, ustawodawca daje podatnikom prawo do dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych w okresie dłuższym niż 60 miesięcy, ale jednocześnie nie daje prawa do zmiany stawki w okresie amortyzacji.

Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie udzielając interpretacji przepisów prawa podatkowego stwierdza, iż wobec przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego zastosowanie znajdują następujące przepisy ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.):

  • art. 15 ust. 1, który stanowi, iż kosztem uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1,
  • art. 15 ust. 6, który mówi, iż kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a - 16m, z uwzględnieniem art. 16,
  • art. 16b ust. 1 pkt 6, zgodnie, z którym amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, m.in. nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania prawa do znaków towarowych o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi,
  • art. 16m ust. 1 pkt 4, który stanowi, że okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych prawnych nie wymienionych w pkt. 1-3 ust. 1 art. 16m, nie może być krótszy niż 60 miesięcy,
  • art. 16m ust. 3, zgodnie, z którym podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Czyli warunki, które jednocześnie muszą być spełnione, aby wartości niematerialne i prawne mogły podlegać amortyzacji, to:

  • wcześniejsze ich nabycie przez podatnika,
  • gospodarcza użyteczność w dniu przyjęcia do używania,
  • przewidywany okres używania dłuższy niż rok,
  • wykorzystywanie przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą na podstawie tytułu prawnego określonego w ww. ustawie.

Jeżeli podatnik spełnia te warunki, to dla przyjętej wartości znaku towarowego prawidłowo zastosował stawkę amortyzacyjną w wysokości 20 % (uwzględniając zapis ustawowy, że przyjęty okres użytkowania nie może być krótszy niż 60 miesięcy) i jednocześnie słusznie wskazał w świetle zapisu art. 16m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych na brak możliwości obniżenia przyjętej stawki amortyzacyjnej, mimo iż stawka amortyzacji bilansowej uległa obniżeniu. A zatem, spółka nie może wydłużyć okresu amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych mimo nowych uwarunkowań rynkowych, bowiem z treści zapisu art. 16m ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, iż podatnicy ustalają stawki amortyzacyjne dla poszczególnych wartości niematerialnych i prawnych na cały okres amortyzacji przed rozpoczęciem dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że raz ustalonych stawek nie można zmieniać.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj