Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I USI/415/41/06
z 2 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I USI/415/41/06
Data
2006.10.02



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
odliczenie od dochodu
podatek liniowy


Pytanie podatnika
Podatnik opodatkowany podatkiem liniowym zakupił specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami, partnerami oraz marketingiem i sprzedażą (uprawnienia do know-how objęte tajemnicą), a także innowacyjne oprogramowanie do sprzedaży identyfikacji wizualnej przez Internet, na co posiada opinię o innowacyjności wydane przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki. Zakup został częściowo dofinansowany ze środków UE ZPORR. Czy zgodnie z art. 26c ust. 5, 7, 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przysługuje mu odliczenie od dochodu w rozliczeniu rocznym 2006, 50 % części wydatków sfinansowanych wyłącznie z własnych środków (poza dofinansowaniem ZPOR)?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po rozpatrzeniu wniosku wniesionego w dniu 20.07.2006 r., w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej odliczenia od dochodu wydatków na nabycie nowych technologii, opodatkowanego podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. podatkiem liniowym - 19%), działając na podstawie art. 14a § 1, 2, 3 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z przepisami art. 30c ust. 1 i 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), postanawia uznać, że stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Wnioskiem z dnia 20.07.2006 r. (uzupełnionym pismami z dnia 31.08.2006 r., 6.09.2006 oraz 29.09.2006 r.), zwrócił się pan do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie o udzielenie wyjaśnień dotyczących zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w bieżącym roku zakupił pan specjalistyczne oprogramowanie do zarządzania relacjami z klientami, partnerami oraz marketingiem i sprzedażą (uprawnienia do know-how objęte tajemnicą), a także innowacyjne oprogramowanie do sprzedaży identyfikacji wizualnej przez Internet, na co posiada opinię o innowacyjności wydane przez jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 8.10.2004 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 238, poz. 2390 ze zm.). Zakup został częściowo dofinansowany ze środków UE ZPORR. Prowadzona przez pana pozarolnicza działalność gospodarcza opodatkowana jest podatkiem dochodowym tzw. liniowym. Na tle powyższego stanu faktycznego sformułował pan następujące pytanie: czy zgodnie z art. 26c ust. 5, 7, 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje mu odliczenie od dochodu w rozliczeniu rocznym 2006, 50 % części wydatków sfinansowanych wyłącznie z własnych środków (poza dofinansowaniem ZPOR). Zdaniem pana, zgodnie z art. 26c ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik traci prawo do odliczeń od dochodu w rozliczeniu rocznym wydatków na nabycie nowych technologii, jeżeli przed upływem 3 lat podatkowych, licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie. Dofinansowanie ze środków UE na omawianą technologię otrzyma pan w roku, w którym wprowadził mową technologię. Stąd też wnioskuje, że przysługuje mu odliczenie od dochodu w rozliczeniu rocznym, 50 % poniesionych wydatków na zakup nowej technologii pokrytych w własnych środków.

Mając powyższe na uwadze Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy uzyskujący przychody z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą wybrać sposób opodatkowania tych dochodów, na zasadach określonych w art. 30c. W myśl przepisu art. 30c ust. 1 i 2 wymienionej ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d i art. 44 ust. 4, wynosi 19 % podstawy obliczenia podatku (tzw. podatek liniowy). Podstawą obliczenia podatku jest dochód ustalony zgodnie z art. 9 ust. 1, 2, 3, 3a i 5, art. 24 ust. 1 i 2, lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25. Dochód ten, podatnicy mogą pomniejszyć o składki na ubezpieczenie społeczne, określone w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. a. Wysokość składek ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Tak ustalonego dochodu, w myśl przepisu ust. 6 powołanego artykułu 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody opodatkowane według skali podatkowej) oraz w art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych).

Natomiast, przepisy artykułu 26c ust. 1-11 wymienionej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, na które powołuje się pan w złożonym zapytaniu, przewidują możliwość pomniejszania podstawy obliczenia podatku (opodatkowania), o wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii, ale ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 ustawy, czyli dochodów, które opodatkowane są według skali podatkowej określonej w art. 27 ustawy. Jednakże w ust. 3 wymienionego art. 26c ustawy, zawarto zapis, że prawo do odliczeń przysługuje podatnikowi uzyskującemu przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, czyli podatnikowi prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą, a kwota odliczeń nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z tego źródła. Ponadto o prawie do dokonania odliczeń od dochodu decyduje przyjęta forma opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle powyższego, w związku z tym, że wybrał pan opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30c wymienionej ustawy, tj. tzw. podatkiem liniowym, w świetle postanowień wyżej wymienionego przepisu regulującego m.in. zasady odliczeń od dochodu, nie przysługuje panu odliczenie od dochodu, wydatków poniesionych na nabycie nowych technologii, o których mowa w art. 26c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj