Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
II.US.PB.-I-415/56/06
z 11 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
II.US.PB.-I-415/56/06
Data
2006.09.11



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
PHARE
pomoc bezzwrotna
pomoc finansowa
pomoc zagraniczna
środki pomocowe


Pytanie podatnika
Czy dochody osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, uzyskane od Towarzystwa "A." ze środków PHARE za przeprowadzone szkolenia i doradztwo korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 9 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 46, art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku strony z dnia 4.08.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej wyjaśnienia czy dochody osoby fizycznej, prowadzącej działalność gospodarczą, uzyskane od Towarzystwa "A." ze środków PHARE za przeprowadzone szkolenia i doradztwo korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie postanawia uznać stanowisko podatnika za prawidłowe.

W dniu 4.08.2006 r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek pana Krzysztofa P. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedstawiając stan faktyczny pan Krzysztof P. podał, że jest osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą między innymi w zakresie szkoleń i doradztwa. Na podstawie zawartych w dniach 11 i 12.01.2006 r. umów pomiędzy firmą "A." Krzysztof P. a Towarzystwem "A." zobowiązał się on do przeprowadzenia usług szkoleniowych i doradztwa. Zlecenie uzyskał ze względu na posiadane kwalifikacje - na podstawie umowy pomiędzy Towarzystwem "A." a Polską Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Towarzystwo "A." finansuje ww. zlecenia ze środków programu Phare 2003, tj. ze środków pomocowych, z bezzwrotnej pomocy zagranicznej w ramach programu: "Centrum Rozwoju Lokalnego ROSzEFS na Podkarpaciu - inicjowanie partnerstw lokalnych oraz wspieranie przedsięwzięć na rzecz rynku pracy". Podatnik podał, że Towarzystwo "A." jest podmiotem prawnym, który jako pierwszy otrzymał bezzwrotną pomoc realizując umowę z agencją rządową. Pan Krzysztof P. podpisując umowę zobowiązał się, że usługi szkolenia wykona osobiście, a za ich wykonanie wystawi fakturę. Zdaniem pana Krzysztofa P. jest on osobą bezpośrednio wykonującą i realizującą osobiście cel programu, jakimi są szkolenia i doradztwo, zatem uzyskane z tego tytułu dochody korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Dokonując oceny prawnej i przedstawionego stanowiska podatnika Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Artykuł 21 ust. 1 pkt 46 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi, że wolne od podatku dochodowego są dochody otrzymane przez podatnika, jeżeli:

  1. pochodzą od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych ze środków bezzwrotnej pomocy, w tym ze środków programów ramowych badań, rozwoju technicznego i prezentacji Unii Europejskiej i z programów NATO, przyznanych na podstawie jednostronnej deklaracji lub umów zawartych z tymi państwami, organizacjami lub instytucjami przez Radę Ministrów, właściwego ministra lub agencje rządowe, w tym również w przypadkach, gdy przekazanie tych środków jest dokonywane za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdzielania środków bezzwrotnej pomocy, oraz
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowego z bezzwrotnej pomocy; zwolnienie nie ma zastosowania do dochodów osób fizycznych, którym podatnik bezpośrednio realizujący cel programu zleca - bez względu na rodzaj umowy - wykonanie określonych czynności w związku z realizowanym przez niego programem.

W świetle powyższego, w celu uzyskania przedmiotowego zwolnienia, konieczne jest spełnienie łącznie dwóch warunków:

  1. aby środki stanowiły bezzwrotną pomoc i pochodziły bezpośrednio od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych, instytucji finansowych w tym również, gdy wypłacane są za pośrednictwem podmiotu upoważnionego do rozdziału środków bezzwrotnej pomocy,
  2. podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy.

Jeżeli zatem otrzymane dochody pochodzą ze środków bezzwrotnej pomocy, a podatnik bezpośrednio realizuje cel programu finansowanego z bezzwrotnej pomocy, będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46. Ponadto Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie informuje, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 56 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków i kosztów bezpośrednio sfinansowanych z dochodów (przychodów), o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 46,47a,47c,47d,116 i 122.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj