Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PB2/005-SIP-334/06
z 7 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB2/005-SIP-334/06
Data
2006.12.07


Referencje


Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
odsetki od kredytu
zakup akcji


Pytanie podatnika
Dotyczy możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodu odsetek od kredytu przeznaczonego na zakup akcji oraz mozliwości ujęcia w koszty podatkowe w 2006 roku niezaliczonych w 2005 roku odsetek od w/w kredytu.


Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) uchylam z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 19 września 2006r. Nr PD3.1-415-23/06 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Uzasadnienie

Pismem z dnia 19 czerwca 2006 roku, uzupełnionym w dniu 8 września 2006r., wystąpili Państwo do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym wniosku wynika, iż są Państwo właścicielami spółki cywilnej"..." Export-Import ..., ... i z uwagi na brak dostatecznych środków pieniężnych zaciągnęli Państwo w 2005r. kredyt na zakup akcji.

Zapytanie dotyczyło dwóch kwestii związanych z odsetkami od zaciągniętego kredytu. Po pierwsze, czy odsetki od kredytu inwestycyjnego stanowią koszt uzyskania przychodów przed datą zbycia akcji? Po drugie, czy niezaliczone w koszty podatkowe 2005r. odsetki od w/w kredytu można ująć w ciężar kosztów uzyskania przychodów w roku następnym, tj. 2006r.

Przedstawiając własne stanowisko w niniejszej sprawie uważają Państwo, iż odsetki od kredytu są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty lub kapitalizacji i mogą zostać wliczone w koszty następnego roku podatkowego.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, postanowieniem z dnia 19 września 2006r. Nr PD3.1-415-23/06 uznał, że stanowisko dotyczące zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od kredytu na zakup akcji jest prawidłowe, natomiast odnośnie możliwości ujęcia w koszy podatkowe 2006r. odsetek od kredytu inwestycyjnego za 2005r. - za nieprawidłowe.

W uzasadnieniu przedmiotowego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego, powołał m.in. przepis art. 23 ust. 1 pkt 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazując, że zgodnie z jego zapisem odsetki od kredytu przeznaczonego na zakup akcji będą stanowiły koszt uzyskania przychodu.

Odnosząc sie natomiast do momentu zarachowania w koszty podatkowe wydatków poniesionych z tytułu odsetek od kredytu na zakup akcji organ pierwszej instancji uznał, iż w świetle przepisu art. 22 ust. 5 cyt. ustawy brak jest podstaw do przyjęcia, iż nierozliczone w 2005r. odsetki można zarachować w koszty roku 2006.

Na ww. postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy nie złożyli Państwo zażalenia, zatem przedmiotowe postanowienie stało się ostateczne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku stwierdził, że postanowienie to narusza obowiązujące prawo.

W myśl art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa organ odwoławczy, po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku, w drodze decyzji, zmienia lub uchyla postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z urzędu, jeżeli postanowienie to rażąco narusza obowiązujące prawo.

Rozpoznając sprawę, Dyrektor Izby Skarbowej postanowił uchylić postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 19 września 2006r. Nr PD3.1-415-23/06, albowiem przedstawiony we wniosku stan faktyczny nie pozwala na udzielenie jednoznacznej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podniesionej przez Państwo kwestii.

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów czy akcji w spółce mającej osobowość prawną nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów czy akcji. Pojęcie wydatków na nabycie akcji należy rozdzielić od źródeł finansowania tego rodzaju wydatków. Dotyczy to w szczególności pożyczek i kredytów zaciągniętych na ich zakup, od których odsetki nie stanowią na nabycie akcji, pozostają one jednak w związku z przychodem i zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 32 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są kosztem w momencie zapłaty.

Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednak czy zaciągnięcie kredytu na zakup akcji odbywało się w ramach działalności gospodarczej i stanowiło jej przedmiot.

W związku z tym, że nie przedstawili Państwo wyczerpująco stanu faktycznego, jak również nie ustalił go prawidłowo Naczelnik Urzędu, Dyrektor Izby Skarbowej nie może zająć jednoznacznego stanowiska w niniejszej sprawie, co musi skutkować uchyleniem przedmiotowego postanowienia.

Mając powyższe na uwadze orzeczono jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, ul. Dr E. Warmińskiego 18, 85-950 Bydgoszcz, w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj