Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DL-II-415-IX/146/25/06
z 5 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DL-II-415-IX/146/25/06
Data
2006.10.05



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
korekta zeznania
rozliczenie roczne
ulga odsetkowa


Pytanie podatnika
W sprawie zwrotu ulgi budowlanej za 1995r. i skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie: art. 14a § 1, art. 14a § 3 oraz art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. z 2005r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po rozpatrzeniu wniosku z dnia 31 sierpnia 2006r. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego uznaje Pana stanowisko za nieprawidłowe

U z a s a d n i e n i e

Dnia 31 sierpnia 2006r. złożył Pan w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zwrotu ulgi budowlanej za 1995r. i skorzystania z tzw. ulgi odsetkowej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że w 1995r. adaptował Pan suszarnię na mieszkanie i z tego tytułu korzystał z ulgi budowlanej. Obecnie ma Pan zamiar skorygować zeznanie podatkowe za 1995r., zwrócić ulgę budowlaną wraz z odsetkami i ponownie skorzystać z ulgi budowlanej odliczając od dochodu odsetki od kredytu zaciągniętego na budowę domu.

Pana zdaniem przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wykluczają takiej możliwości i w świetle obowiązujących przepisów ma Pan prawo do zwrotu ulgi budowlanej za 1995r. wraz z odsetkami, a następnie skorzystania z ulgi odsetkowej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy rozpatrując wniosek zważył co następuje.

Zgodnie z treścią art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:

  1. budową budynku mieszkalnego albo
  2. wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo
  3. zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo
  4. nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Z kolei w ust. 2 art. 26b powołanej ustawy wymienione zostały warunki, których spełnienie uprawnia do skorzystania z powyższej ulgi odsetkowej.

Zastrzeżono natomiast w art. 26b ust. 2 pkt 7, iż odliczenie, o którym mowa w ust. 1 z tytułu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki), stosuje się, jeżeli podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, przeznaczonych na:

  1. zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego,
  2. budowę budynku mieszkalnego,
  3. wkład budowlany lub mieszkaniowy do spółdzielni mieszkaniowej,
  4. zakup nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej,
  5. nadbudowę lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne,
  6. przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne oraz wykończenie lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym, do dnia zasiedlenia tego lokalu,
  7. systematyczne gromadzenie oszczędności na rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Powołany przepis art. 26b ust. 2 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyklucza zatem możliwość odliczenia spłaconych odsetek od kredytu w sytuacji, gdy podatnik (lub jego małżonek) poprzednio korzystał z odliczeń mieszkaniowych w ramach tzw. "dużej ulgi budowlanej".

Z odliczeń wydatków na spłatę odsetek od kredytu może jednak skorzystać podatnik, który odliczył od dochodu (przychodu) lub należnego podatku wydatki mieszkaniowe, o których mowa w art. 26b ust. 2 pkt 7 powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a następnie dokonał korekty zeznań podatkowych za lata, w których korzystał z odliczeń mieszkaniowych oraz uregulował zaległe zobowiązania podatkowe wraz z odsetkami za zwłokę. W takim przypadku, po złożeniu korekty zeznań podatkowych, podatnik ma prawo do skorzystania z odliczeń z tytułu odsetek od kredytu, jeżeli spełnione zostały pozostałe warunki, o których mowa w art. 26b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Oczywistym jest, że dokonanie korekty zeznania podatkowego możliwe jest tylko w sytuacji, gdy zobowiązanie podatkowe nie uległo przedawnieniu, stosownie do art. 70 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa. W myśl bowiem cytowanego przepisu zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zważywszy na wyżej wymienione przepisy oraz po uwzględnieniu stanu faktycznego opisanego w Pana wniosku należy jednoznacznie stwierdzić, że nie przysługuje Panu prawo do skorzystania z ulgi z tytułu spłaty odsetek od kredytu, bowiem w zeznaniu podatkowym za 1995r. skorzystał Pan z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na adaptacją suszarni na cele mieszkalne, a w terminie wynikającym z przepisu art. 70 § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa nie dokonał Pan korekty zeznania podatkowego za ww. rok podatkowy. Uprawnienie do skorygowania zeznania podatkowego za 1995r. wygasło z końcem 2001r.

Mając powyższe na uwadze postanowiono, jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla właściwych organów podatkowych oraz kontroli skarbowej w odniesieniu do pytania zawartego we wniosku, przytoczonego stanu faktycznego oraz stanu prawnego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Niniejsza interpretacja wiąże wskazane powyżej organy do czasu jej zmiany lub uchylenia decyzją organu odwoławczego.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj