Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG-005/152/PP/443-72/75/2006
z 31 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
OG-005/152/PP/443-72/75/2006
Data
2006.10.31



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
dane
faktura VAT
nabywca
treść faktury
wspólność
wystawienie faktury


Pytanie podatnika
1. Czy możliwe jest odliczenie VAT wynikającego z faktury zakupu wystawionej na dwóch nabywców ?
2. Jeżeli tak to czy każda ze spółek ma prawo odliczyć po 50% podatku naliczonego ?
3. Czy faktura wystawiona na obu nabywców łącznie jest poprawna ?
4. Czy można odliczyć VAT na podstawie kserokopii oryginału faktury, gdy oryginał ma drugi podatnik, z którym wspólnie zakupiono licencję ?


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 216 oraz art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 26.07.2006 r. złożonego w tut. Urzędzie w dniu 01.08.2006 r. przez Spółkę w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczących podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 26.07.2006 r. złożonym w tut. Urzędzie w dniu 01.08.2006 r. Spółka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach z prośbą o udzielenie pisemnych wyjaśnień odnośnie stosowania przepisów podatkowych dotyczących podatku od towarów i usług.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że dwie Spółki X i Y należące do grupy przemysłowej zawarły porozumienie o wspólnym zakupie licencji na oprogramowanie firmy Microsoft Polska. Powyższy system służy do zarządzania przedsiębiorstwem. Wspólny zakup licencji jest możliwy z punktu widzenia sprzedawcy. Wystawił on fakturę VAT, w której podał obie spółki jako nabywców wraz z danymi adresowymi i numerami NIP i przekazał oryginał w jednym egzemplarzu.

Takie rozwiązanie jest korzystne dla spółek - nabywców, gdyż zmniejsza koszty zakupu systemu niezbędnego w obu spółkach. Zgodnie z zawartym porozumieniem między Wnioskodawcą, a drugą Firmą udział w zakupie licencji dzieli się po połowie między obie spółki. Każda z nich ponosi połowę kosztów zakupu. Licencja zostanie przyjęta jako wartość niematerialna i prawna po połowie wartości przez każdą z Firm.

W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego Strona wnosi o wykładnię przepisów podatkowych i odpowiedź na pytania:

1) Czy możliwe jest odliczenie VAT wynikającego z faktury zakupu wystawionej na dwóch nabywców?

2) Jeżeli tak to czy każda ze spółek ma prawo odliczyć po 50% podatku naliczonego?

3) Czy faktura wystawiona na obu nabywców łącznie jest poprawna ?

4) Czy można odliczyć VAT na podstawie kserokopii oryginału faktury, gdy oryginał ma drugi podatnik, z którym wspólnie zakupiono licencję ?

Zdaniem Strony "w tej sytuacji, gdy nabywców jest dwóch muszą oni być wymienieni w fakturze z podaniem danych identyfikacyjnych określonych w rozporządzeniu Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004r. w sprawie faktur ....... Wpisanie jednego nabywcy według Jednostki nie tylko nie dałoby się uzasadnić treścią wspomnianego przepisu, ale też stanowiłoby poświadczenie nieprawdy".

Zakup licencji u obu nabywców jest uzasadniony, niezbędny do prowadzenia działalności gospodarczej. W związku z tym, iż powyższy zakup przeznaczony jest do prowadzenia działalności opodatkowanej, Spółkom przysługuje prawo odliczenia VAT naliczonego proporcjonalnie do udziału w zakupie.

Przechowywanie oryginału faktury w siedzibie współwłaściciela nie powinno spowodować utraty prawa do obniżenia podatku wynikającego z art. 86 ustawy o VAT u podatnika kupującego wspólnie licencję.

Odnosząc się do przedstawionego stanu faktycznego oraz pytań Podatnika, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza co następuje:

W myśl przepisów art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 26, poz. 93 ze zm.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Jednocześnie zgodnie z art. 207 tej ustawy, pożytki i przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów, w takim samym stosunku w jakim współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego zgodnie z ustępem 2 pkt 1 lit. a tego artykułu stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane które powinny zawierać oraz sposób i okres ich przechowywania zawarte zostały w rozdziale 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).Przepis § 9 ust. 1 tego rozporządzenia określa, iż faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej:

- imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

- numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11,

- dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT"; podatnik może podać na fakturze miesiąc i rok dokonania sprzedaży w przypadku sprzedaży o charakterze ciągłym,

- nazwę towaru lub usługi,

- jednostkę miary i ilość sprzedanych towarów lub rodzaj wykonanych usług,

- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto),

- wartość towarów lub wykonanych usług, których dotyczy sprzedaż, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto),

- stawki podatku,

- sumę wartości sprzedaży netto towarów lub wykonywanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatku i zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu,

- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku,

- wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu,

- kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażoną cyframi i słownie.

Tak więc jeżeli powyższa faktura zawiera wszystkie w/w wymagane elementy to jest ona prawidłowa.

W przedmiotowym przypadku, gdy dwaj nabywcy kupują wspólnie licencję na oprogramowanie, z której będą w jednakowym stopniu korzystać i ponoszą koszty zakupu w połowie (każda z firm 50%), prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej zrealizowany zakup przysługuje im również w równych częściach.

Jednocześnie tut. Urząd zaznacza, iż w dokumentacji dotyczącej podatku od towarów i usług Spółki Wnioskodawcy, winna znajdować się kserokopia oryginału faktury na podstawie której dokonano odliczenia podatku naliczonego, wraz ze wskazaniem miejsca, w którym przechowywany jest oryginał faktury VAT, a także opisem odnośnie procentowego udziału podatku naliczonego podlegającego odliczeniu.

Biorąc pod uwagę powyższe Naczelnik tut. Urzędu podzielił stanowisko Wnioskodawcy i postanowił jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj