Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-72-2-GK/06
z 5 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-72-2-GK/06
Data
2006.12.05



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
podatek od towarów i usług
stawka preferencyjna podatku
stawki podatku


Pytanie podatnika
Czy w omawianej sytuacji doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i czy Spółka jest uprawniona do zastosowania dla tej dostawy stawki podatku w wysokości 0%?


POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania wykonywanych czynności przedstawione w piśmie z dnia 28 sierpnia 2006 r., jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 28 sierpnia 2006 r. ( data wpływu do tut. Urzędu 15 września 2006 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:

Spółka wykonuje towary z cynku na zamówienie kontrahenta z Niemiec - firmy "A", posiadającej właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, która następnie dostarcza je do niemieckiej firmy "B". Po wykonaniu przez Spółkę ww. towarów i wystawieniu faktury właścicielem towaru staje się niemiecka firma "A", jednak towar nie opuszcza terytorium Polski, ponieważ firma "A" zleca Spółce dostarczenie tych towarów do polskiej firmy "C", w celu dalszej ich obróbki. Po dokonaniu obróbki towar jest wysyłany z firmy "C" na terytorium Niemiec do firmy "B". Ponieważ proces obróbki towaru trwa około dwóch miesięcy, Spółka nie posiada przed złożeniem deklaracji VAT - 7 za dany okres rozliczeniowy dokumentacji potwierdzającej wywóz towarów poza terytorium kraju. Spółka jest jedynie w posiadaniu korespondencji handlowej z nabywcą, w tym jego zamówienie oraz dokumenty potwierdzające zapłatę za towar - w przypadku Spółki jest to zawsze kompensata.

Spółka zadała pytanie czy w przedstawionym stanie faktycznym doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i czy Spółka jest uprawniona do zastosowania dla tej dostawy stawki podatku w wysokości 0%.

W opinii Spółki otrzymana dokumentacja, jest dokumentacją, o której mowa w art. 42 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - zwanej dalej "ustawą").

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż:

Zgodnie z art. 13 ust. 1 ustawy przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie. Zgodnie natomiast z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z powyższego wynika, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Bowiem o ile należy uznać, iż dokonano odpłatnej dostawy towarów, to jednak w jej wyniku towary będące przedmiotem dostawy nie zostały wywiezione z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zatem stanowisko Spółki, iż w przedstawionym stanie faktycznym doszło do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z § 7a ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm. - zwanym dalej "rozporządzeniem") obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do towarów nabywanych przez podatnika podatku od wartości dodanej, zidentyfikowanego na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, w przypadku gdy towary te są przeznaczone do wykonania na nich usług, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, na terytorium kraju, a następnie do wywozu na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Natomiast w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit d) ustawy jest mowa o usługach na ruchomym majątku rzeczowym. Z przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego wynika, iż wykonywane przez Spółkę towary są przekazywane podatnikowi na terytorium kraju w celu wykonania na nich usług, a następnie wywozu z terytorium kraju na terytorium Niemiec. Zatem w przedmiotowej sprawie znajdzie zastosowanie ww. § 7a ust. 1 rozporządzenia. Jednakże należy podkreślić, iż zastosowanie stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% dla czynności wymienionych w § 7a ust. 1 rozporządzenia zostało obwarowane szeregiem warunków wymienionych w § 7a ust. 2 rozporządzenia, zgodnie z którym przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że podatnik dokonujący dostawy towarów:

  1. jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE i w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosił, że zamierza dokonywać wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów;
  2. przekaże, nabyte przez podatnika podatku od wartości dodanej, towary podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy;
  3. wykaże w deklaracji podatkowej oraz w informacji podsumowującej za okres, w którym wystawił fakturę stwierdzającą dokonanie dostawy towarów, tę dostawę jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów;
  4. otrzyma zapłatę na rachunek bankowy w banku krajowym w terminie 60 dni od dnia wydania towaru; otrzymanie zapłaty w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego;
  5. posiada dokumenty, z których wynika, że towary przekazywane podmiotowi, który wykonuje usługi, o których mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zostaną po wykonaniu tych usług wywiezione z terytorium kraju.

Zatem Spółka będzie uprawniona do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% w przypadku spełnienia warunków wymienionych w § 7a ust. 2 pkt 1 do 5 rozporządzenia, w przeciwnym wypadku Spółka winna opodatkować przedmiotowe dostawy stawką właściwą dla dostaw krajowych.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień jej wydania.

Ponadto informuje się, iż zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, ale jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony do czasu jej zmiany, uchylenia przez organ odwoławczy lub zmiany przepisów prawnych.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj