Interpretacja Pomorskiego Urzędu Skarbowego
VI/443-41/06/JD
z 6 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
VI/443-41/06/JD
Data
2006.05.06



Autor
Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
kasa rejestrująca
komunikacja miejska
naruszenie
podatek od towarów i usług
prowadzenie ewidencji
utrata prawa do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy utrata prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % podatku naliczonego w przypadku, gdy naruszył on obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących obrotu i kwot podatku należnego uzyskanych po dniu 31 marca 2006 r. w wyniku sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej, dotyczy podatku naliczonego przy zakupie biletów, czy wszystkich zakupów w danym miesiącu?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 08.02.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 09.02.2006 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie utraty prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług w przypadku, gdy naruszono obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, uzyskanych w wyniku sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej przy zastosowaniu kas rejestrujących, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT,

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 273, poz. 2706 ze zm.), korzystał w 2005 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących sprzedaży w pojazdach komunikacji miejskiej karnetów biletowych na przewozy rozkładowe pasażerskie, ujęte w grupowaniu PKWiU 60.21.2. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 242, poz. 2043) dotychczasowe zwolnienie obowiązywało do dnia 31 marca 2006 r. Podatnik nie zainstaluje części zakupionych kas rejestrujących w wyznaczonym, w cytowanym wyżej rozporządzeniu, terminie.

W związku z powyższym stanem faktycznym Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy utrata prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % podatku naliczonego w przypadku, gdy naruszył on obowiązek ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących obrotu i kwot podatku należnego uzyskanych po dniu 31 marca 2006 r. w wyniku sprzedaży biletów w pojazdach komunikacji miejskiej, dotyczy podatku naliczonego przy zakupie biletów, czy wszystkich zakupów w danym miesiącu.

Zdaniem Podatnika utrata prawa do obniżenia kwoty podatku należnego dotyczy kwoty podatku naliczonego związanego z zakupem biletów.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących, korzystał w 2005 r. ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących sprzedaży w pojazdach komunikacji miejskiej karnetów biletowych na przewozy rozkładowe pasażerskie, ujęte w grupowaniu PKWiU 60.21.2. Na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 6 grudnia 2005 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 242, poz. 2043) dotychczasowe zwolnienie obowiązywało do dnia 31 marca 2006 r.

W myśl art. 111 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnicy naruszający obowiązek określony w ust. 1 do czasu rozpoczęcia prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących tracą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług (art. 111 ust. 2 ustawy o VAT).

Mając na uwadze, iż problem poruszony we wniosku Podatnika złożonym w dniu 09.02.2006r. dotyczy stanu faktycznego zaistniałego od dnia 01.04.2006 r. oraz stanu prawnego obowiązującego od tego dnia, to zastosowanie znajdą przepisy wydanego na podstawie art. 111 ust. 7 pkt 1 i 3 ustawy o VAT rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 51, poz. 375), określającego m.in. przypadki, dla których stosuje się zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących niektórych czynności, które to rozporządzenie zastąpiło z dniem 1 kwietnia 2006 r. przywołane przez Podatnika rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2004 r. w sprawie kas rejestrujących.

W myśl § 2 pkt 1 cytowanego wyżej rozporządzenia zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2006 r. - sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

Wśród nich znajdują się ujęte w poz. 6 załącznika w grupowaniu PKWiU ex 60.21.2 "Przewozy miejskie rozkładowe pasażerskie, inne niż kolejowe, za które pobierane są ceny urzędowe ustalone przez gminę (Radę m.st. Warszawy) lub związek komunalny".

W objaśnieniach do załącznika ustawodawca wskazał, że symbol "ex" dotyczy wyłącznie danej usługi z danego grupowania.

Jak wynika z powyższych przepisów, jeżeli dokonywana przez Podatnika sprzedaż karnetów biletowych w pojazdach komunikacji miejskiej odpowiada czynności wymienionej w poz.6 załącznika do rozporządzenia, to do dnia 31.12.2006r. podlega ona zwolnieniu z ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Podatnik - jako podmiot nie naruszający obowiązku określonego w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (gdyż jest zwolniony z obowiązku ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących) - nie traci prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę stanowiącą równowartość 30 % kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj