Interpretacja Urzędu Skarbowego w Turku
PM-4321-4a/2006
z 1 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM-4321-4a/2006
Data
2006.12.01



Autor
Urząd Skarbowy w Turku


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych


Słowa kluczowe
nieodpłatne używanie
podatek od czynności cywilnoprawnych
umowa spółki


Pytanie podatnika
Czy wnosząc budynek do używania w spółce podatnik musi odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 4% wartości rzeczy i czy może dokonać sam wyceny budynku?


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik zamierza oddać spółce w użytkowanie budynek.Przedstawił następujące pytanie: Czy wnosząc budynek do używania w spółce musi odprowadzać podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 4% wartości rzeczy i czy może dokonać sam wyceny budynku?Swoje stanowisko we wniosku przedstawił następująco: powinienem zapłacić 4% podatku od wartości, którą sam ustalam.

W przypadku oddania spółce rzeczy do nieodpłatnego używania zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit e ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (j,t, Dz. U. Nr 41 z 2005 r. poz. 399 ze zm.) podstawę opodatkowania stanowi roczna wartość nieodpłatnego używania, którą przyjmuje się w wysokości 4% wartości rynkowej rzeczy.Zgodnie z art. 6 ust. 2 podanej wyżej ustawy wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnej określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku z uwzględnieniem ich stanu i stopnia zużycia bez odliczania długów i ciężarów.

W przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony na podstawie art. 6 ust. 6 i 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania może stanowić zgodnie z oświadczeniem podatnika:1. wartość świadczeń za lat 10 albo2. wartość świadczeń należnych w miarę wykonywania umowy

Stawka podatku od umowy spółki wynosi 0,5% - art. 7 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj