Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jarocinie
PP/443-20/06
z 6 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-20/06
Data
2006.11.06



Autor
Urząd Skarbowy w Jarocinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe


Słowa kluczowe
obiekt budowlany
roboty budowlano-montażowe
stawki podatku


Pytanie podatnika
Prawo do zastosowania 7% podatku przez podwykonawcę przy wykonywaniu robót remontowo budowlanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego.


Ze złożonego wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji wynika, iż Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, instalacji centralnego ogrzewania, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych. W różnych sytuacjach występuje jako wykonawca robót, podwykonawca oraz dla większych inwestycji zleca podwykonawstwo. Występując w roli wykonawcy lub podwykonawcy robót w obiektach budownictwa mieszkaniowego, stosuje stawkę podatku VAT w wysokości 7 % z podaniem na fakturach odpowiedniej klasyfikacji PKOB budynków mieszkalnych. Fakt, iż roboty dotyczą obiektów budownictwa mieszkaniowego wynika z zawartych umów pomiędzy inwestorem, generalnym wykonawcą i podwykonawcami.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jarocinie stwierdza, iż zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) w okresie od dnia przystąpienia Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych, związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Zgodnie z art. 146 ust. 2 powyższej ustawy przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego. Pod pojęciem "obiekty budownictwa mieszkaniowego", zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy o VAT, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W przypadku wykonania usług w obiektach innych, niż wymienione w art. 2 pkt 12, stosuje się podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 22%. Charakter i przedmiot sprzedaży tzn. czy jest to sprzedaż towaru i usługi, czy tylko usługi, powinien wynikać z posiadanych dokumentów dotyczących danej transakcji. Jeśli z umowy zawartej pomiędzy wykonawcą usługi, a ostatecznym odbiorcą usługi wynika, że przedmiotem danej umowy jest wykonanie określonych robót z wykorzystaniem materiałów wykonawcy robót, wtedy przy ich opodatkowaniu obowiązuje jedna stawka podatku VAT, zgodna z przedmiotem umowy. Zatem zastosowanie właściwej stawki podatku VAT przy wystawieniu faktury powinno wynikać z zawartych z kontrahentem umów (kosztorysów), z których będzie wynikało, co jest przedmiotem transakcji. Natomiast na zastosowanie stawki podatku VAT nie ma wpływu fakt, że roboty budowlane są wykonywane przez podwykonawcę, gdyż rozliczenie tych usług będzie następowało pomiędzy firmą zlecającą podwykonawstwa, a podwykonawcą robót. W tym bowiem zakresie decydujące znaczenie ma rodzaj budynku, w którym dana usługa będzie świadczona.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, lub inkasenta. Wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Powyższa interpretacja będzie miała zastosowanie pod warunkiem, że nie zmieni się stan faktyczny i prawny w przedmiotowej sprawie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj