Interpretacja Urzędu Skarbowego w Końskich
PD /415-18/2006
z 13 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD /415-18/2006
Data
2006.12.13



Autor
Urząd Skarbowy w Końskich


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
świadczenie usług na rzecz byłego pracodawcy


Pytanie podatnika
Czy dochody z tytułu usług prawnych które Podatnik zamierza świadczyć w ramach wykonywanej działalności gospodarczej w charakterze aplikanta radcowskiego na rzecz kancelarii prawnej, w której jest obecnie zatrudniony na podstawie umowy o pracę w charakterze młodszego prawnika mogą być opodatkowane podatkiem liniowym według zasad określonych przepisami art. 9a i 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 września 2006 roku uzupełnionego 30 października 2006 roku oraz 11 grudnia 2006 roku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

Wnioskiem z dnia 21-09-2006 roku uzupełnionym dnia 30-10-2006 roku oraz 11-12-2006 roku Podatnik zwrócił się o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczącej opodatkowania podatkiem liniowym działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług prawnych na rzecz kancelarii prawnej, w której był zatrudniony w ramach stosunku pracy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że od 01-08-2003 roku Podatnik jest zatrudniony na umowę o pracę na czas nieokreślony w Kancelarii Radców Prawnych w Poznaniu wykonując obowiązki młodszego prawnika. Z uwagi na fakt, iż Podatnik był absolwentem wydziału prawa nie mógł samodzielnie prowadzić pomocy prawnej o której mowa w art. 6 i art. 35 ustawy z dnia 06 lipca 1982r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku Nr 123, poz. 1059 ze zm.), ponieważ czynności te mogą wykonywać osoby posiadające tytuł radcy prawnego lub aplikanta radcowskiego.

Z informacji uzupełniającej wniosek wynika, że do obowiązków Podatnika na zajmowanym stanowisku należało przygotowanie od strony formalno prawnej dokumentacji związanej z przygotowaniem postępowania sądowego, kompletowanie i kopiowanie dokumentacji, analiza orzecznictwa sądowego oraz literatury prawniczej w sprawach prowadzonych przez kancelarię, przygotowywanie projektów nieskomplikowanych pism procesowych pod całkowitym nadzorem radcy prawnego, przygotowanie tłumaczeń tekstów prawnych na język francuski i angielski, sporządzanie artykułów do wydawanego przez kancelarię biuletynu informacyjnego oraz przeglądu prasy prawniczej, doręczanie pism procesowych bezpośrednio do siedziby sądów, przygotowywanie nieskomplikowanych informacji prawnych na temat brzmienia przepisów prawa powszechnie obowiązującego pod całkowitym nadzorem radcy prawnego.

W grudniu 2005 roku na mocy pozytywnie zdanego egzaminu państwowego Podatnik został aplikantem radcowskim przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu. Wg. oświadczenia faktycznie aplikantem radcowskim został po złożeniu ślubowania, które odbyło się w dniu 06-03-2006 roku.

W związku z pozytywnym zdaniem egzaminu na aplikację radcowską i uzyskaniem w ograniczonym zakresie uprawnień do samodzielnego świadczenia pomocy prawnej po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji Podatnik zamierza rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą i świadczyć usługi prawne na rzecz kancelarii prawnej, innych radców prawnych oraz klientów w miejsce dotychczasowej umowy o pracę, która ma być rozwiązana, w zakresie określonym w ustawie o radcach prawnych.

Zgodnie z art. 35 ustawy z dnia 06 lipca 1982r. o radcach prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2002r. Nr 123, poz. 1059 ze zmianami) po upływie sześciu miesięcy od rozpoczęcia aplikacji radcowskiej aplikant radcowski może zastępować radcę prawnego przed sądami rejonowymi, organami ścigania i organami administracji publicznej.

Aplikant radcowski może sporządzać i podpisywać pisma procesowe związane z występowaniem radcy prawnego przed sądami, organami ścigania i organami administracji publicznej - z wyraźnego upoważnienia radcy prawnego, z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i skargi konstytucyjnej.

Wg. stanowiska Podatnika czynności wykonywane dla kancelarii w ramach działalności gospodarczej będą całkowicie inne niż te które wykonywane były na podstawie umowy o pracę. W związku z tym Podatnik uważa, że może wybrać opodatkowanie dochodów podatkiem liniowym. Pomoc prawna świadczona przez Podatnika jako prawnika aplikanta w żadnej mierze nie odpowiada wykonywanym uprzednio czynnością o charakterze biurowo - pomocniczym. Czynności te wprawdzie wymagały częściowo znajomości prawa, jednakże w żadnym stopniu nie dotyczyły bezpośredniej obsługi klientów kancelarii i były wykorzystywane jedynie przez innych radców prawnych przy świadczeniu przez nich pomocy prawnej.

Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) podatnicy z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do art. 9a ust. 3 powołanej wyżej ustawy jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Z powyższego przepisu wynika, że z opodatkowania w sposób określony w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w roku podatkowym 2006 nie mogliby korzystać podatnicy uzyskujący z pozarolniczej działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług odpowiadających czynnościom, które wykonywali w ramach stosunku pracy na rzecz byłego pracodawcy.

W przedstawionym stanie faktycznym taka sytuacja nie występuje, gdyż czynności które Podatnik zamierza świadczyć w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz pracodawcy nie będą odpowiadać w żadnej części czynnościom wykonywanym w okresie pracy na stanowisku młodszego prawnika. Wobec powyższego Podatnik ma prawo do skorzystania z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej stawką 19 % na zasadach przewidzianych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy Naczelnik Urzędu Skarbowego w Końskich uznaje za prawidłowe stanowisko Podatnika, zawarte we wniosku z dnia 21-09-2006 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj