Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP II 443/1/474/106/05
z 21 lutego 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/1/474/106/05
Data
2006.02.21



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
właściwość miejscowa
właściwość urzędu skarbowego


Pytanie podatnika
Podatnik ma wątpliwości, czy w przedstawionym stanie faktycznym, właściwym miejscowo organem podatkowym z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług będzie dla wnioskodawcy Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego, jako organ właściwy dla miejsca prowadzenia działalności przez Spółkę, czy też Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu jako organ właściwy dla siedziby wnioskodawcy.


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 21 listopada 2005 r., który do tut. organu wpłynął dnia 23 listopada 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej ustalenia właściwości miejscowej organu podatkowego w zakresie rozliczenia podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 listopada 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Pismem z dnia 10.01.2006 r. organ podatkowy wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku uzupełnione zostały pismem z dnia 17.01.2006 r. (data wpływu do tut. organu 18.01.2006 r.), pismem z dnia 1.02.2006 r. (data wpływu do tut. organu 8.02.2006 r.) oraz pismem z dnia 16.02.2006 r.
Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastoso­wania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępo­wa­nie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administra­cy­jnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.
Z treści złożonego wniosku wynika, iż główną formą działalności Spółki jest działalność hotelarsko-gastronomiczna w Gorzowie Wielkopolskim. Z wyjaśnień Spółki wynika również, iż jest ona właścicielem gruntu zlokalizowanego w Opolu, na którym planowana jest budowa hotelu (jednak dopiero pod warunkiem znalezienia odpowiedniego partnera dla tej inwestycji) lub też jego sprzedaż. Podatnik posiada status spółki z udziałem kapitału zagranicznego.
Siedziba zarządu Spółki znajduje się we Wrocławiu. Tam też planowane są strategiczne decyzje, przechowywane księgi handlowe, wystawiane faktury dotyczące sprzedaży pomocniczej. Podatnik wyjaśnia również, iż Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w Gorzowie Wielkopolskim oraz we Wrocławiu.
Zdaniem Spółki, art. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określa, iż właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych właściwość miejscową ustala się dla osób prawnych - ze względu na adres siedziby.
Według Podatnika, Spółka dokonuje czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług na terenie objętym zakresem działania więcej niż jednego urzędu skarbowego, choć w dwóch przypadkach czynności te wykonywane są rzadziej. Dlatego zdaniem Spółki, właściwym miejscowo organem podatkowym w zakresie podatku od towarów i usług jest Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego.
W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z treścią art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2-5.
W myśl ust. 2 art. 3 ww. ustawy, jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:
1)osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu
na adres siedziby;
2)osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.
Zgodnie z treścią cyt. art. 3 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli podatnik wykonuje czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie objętym zakresem działania różnych urzędów skarbowych, wówczas właściwość tychże organów ustalana jest w sposób szczególny, a nie według reguły ogólnej określonej w treści art. 3 ust. 1 ww. ustawy.
W takiej sytuacji uwzględnia się bowiem adres siedziby. Jak stanowi art. 41 ustawy Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16 poz. 93 ze zm.), jeżeli ustawa lub oparty na niej statut nie stanowi inaczej, siedzibą osoby prawnej jest miejscowość, w której ma siedzibę jej organ zarządzający.
Zatem uwzględniając przytoczone powyżej regulacje prawne oraz stan faktyczny sprawy, z którego wynika, iż "Spółka wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług w Gorzowie Wlkp. oraz Wrocławiu", a zatem na terenie objętym zakresem działania więcej niż jednego urzędu skarbowego, należy wskazać, iż właściwym dla Podatnika organem podatkowym w zakresie rozliczeń podatku od towarów i usług jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na adres siedziby Spółki, tj. Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, gdyż, jak wskazuje Podatnik, siedziba zarządu Spółki znajduje się we Wrocławiu.
Jednocześnie należy zauważyć, iż właściwość organu nie ulegnie zmianie w sytuacji, gdyby planowana na posiadanym gruncie inwestycja faktycznie miała miejsce lub jeżeli nastąpiłaby sprzedaż tego gruntu, o ile Spółka nadal wykonywała będzie czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych.
W świetle powyższego przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu sporządzenia wniosku.
Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub jej uchylenia.
Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj