Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zamościu
POIV-443/49/06
z 7 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
POIV-443/49/06
Data
2006.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Zamościu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> System zwrotu podatku podróżnym --> Warunki zwrotu


Słowa kluczowe
podróżni
zwrot podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Odbiorcy uległy zniszczeniu dokumenty TAX FREE łącznie z paragonami fiskalnymi. Na podstawie posiadanych dokumentów urząd celny wydał zaświadczenie potwierdzające wywóz towarów poza obszar celny Współnoty i udzielił nabywcy towarów informacji, że na tej podstawie sprzedawca może dokonać zwrotu podatku VAT. Zdaniem Strony z uwagi na niespełnienie warunków określonych w art. 128 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w tej sytuacji nie ma podstaw do dokonania zwrotu podatku.



POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a, art. 216 §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst. jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 18.09.2006 r. bez znaku w sprawie zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego postanawiam:

ocenić stanowisko Strony jako prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podany we wniosku stan faktyczny jest następujący: Strona w ramach prowadzonej działalności uczestniczy w systemie „Zwrot VAT dla podróżnych” i dokonuje zwrotu podatku od towarów nabytych u niej przez podróżnych obcokrajowców. W sytuacji będącej przedmiotem zapytania odbiorcy uległy zniszczeniu dokumenty TAX FREE łącznie z paragonami fiskalnymi. Na podstawie posiadanych dokumentów urząd celny wydał zaświadczenie potwierdzające wywóz towarów poza obszar celny Współnoty i udzielił nabywcy towarów informacji, że na tej podstawie sprzedawca może dokonać zwrotu podatku VAT. Zdaniem Strony z uwagi na niespełnienie warunków określonych w art. 128 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług w tej sytuacji nie ma podstaw do dokonania zwrotu podatku.
Zgodnie z art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), osoby fizyczne nie mające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Wspólnoty, mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na terytorium kraju, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez nie poza terytorium Wspólnoty w bagażu osobistym podróżnego.
W myśl art. 128 ust. 1 i 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług zwrot podatku może być dokonany, jeżeli podróżny wywiózł towar poza terytorium Wspólnoty nie później niż w ostatnim dniu trzeciego miesiąca następującego po miesiącu w którym dokonano zakupu. Podstawą do dokonania zwrotu podatku jest przedstawienie przez podróżnego imiennego dokumentu wystawionego przez sprzedawcę, zwierającego w szczególności kwotę zapłaconego podatku przy dostawie towarów. Wywóz towaru powinien być potwierdzony na tym dokumencie przez urząd celny stemplem zaopatrzonym w numerator. Do dokumentu powinien być dołączony wystawiony przez sprzedawcę paragon z kasy rejestrującej, o której mowa w art. 111 ust.1.
Jednocześnie na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 130 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług Minister Finansów rozporządzeniem z dnia 26 kwietnia 2004 r. w sprawie określenia wzorów: znaku informującego podróżnych o możliwości zakupu w punktach sprzedaży towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, imiennego dokumentu będącego podstawą do dokonania zwrotu podatku podróżnym oraz stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (Dz. U. Nr 88, poz. 838) w określił wzory:
1) znaku informującego podróżnych, o których mowa w art. 126 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, o możliwości zakupu towarów, od których przysługuje zwrot podatku od towarów i usług, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia;
2) imiennego dokumentu stanowiącego podstawę do dokonania zwrotu podatku od towarów i usług podróżnym, zapłaconego przy nabyciu towarów, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia;
3)stempla potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia.
W związku z powyższym brak dokumentu spełniającego warunki, o których mowa w w/w przepisach nie daje podstaw do dokonania zwrotu podatku VAT.
Jednocześnie tut. Urząd informuje, że dokumenty złożone wraz z wnioskiem nie podlegały formalnej i merytorycznej ocenie.
Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Stronę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jego zaistnienia.
Zgodnie z art. 14b §1 i §2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 236 w związku z art. 14a §4 w/w ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Zamościu w terminie 7 dni od daty jego otrzymania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj