Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kępnie
ZP/443-13/06
z 24 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZP/443-13/06
Data
2006.11.24



Autor
Urząd Skarbowy w Kępnie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
podstawa opodatkowania
skonto


Pytanie podatnika
Czy w przypadku otrzymania skonta (za terminową zapłątę) od kontrahenta unijnego, podstawę opodatkowania należy obniżyć o jego wysokość?


Stan faktyczny:Firma otrzymuje faktury od dostawcy unijnego. Za terminową zapłatę otrzymuje skonto (adnotacja na fakturze w różnej formie). Zapłata następuje w miesiącach wystawienia faktury lub w miesiącu następnym ale przed datą złożenia deklaracji VAT-7. Dostawca unijny nie wystawia odrębnej faktury korygującej na udzielone skonto.

Własne stanowisko w sprawie: Wnioskodawca wystawia fakturę wewnętrzną i do podstawy opodatkowania przyjmuje kwotę przed udzielonym skontem.

Interpretacja i ocena prawna stanowiska: Po wnikliwym przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz odnoszących się do niego przepisów prawnych, Naczelnik Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawców jest nieprawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 31 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn.zm.) podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Z kolei art. 31 ust. 3 ustawy jw. przy ustalaniu podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1, przepis art. 29 ust. 4 stosuje się odpowiednio - czyli obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.Zatem w przypadku, gdy na fakturze dokumentującej nabycie wewnatrzwspólnotowe uwidocznione zostaje skonto i jednocześnie Wnioskodawca przed złożeniem deklaracji za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w tym zakresie, spełnił warunki uprawniające do otrzymania skonta (zapłata w wyznaczonym terminie) to powinien zmniejszyć podstawę opodatkowania o kwotę należnego skonta. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kępnie postanawia jak w sentencji.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania. Interpretacja wiąże do czasu zmiany przepisów prawnych. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj