Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-167/14a/06/DB
z 22 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-167/14a/06/DB
Data
2006.08.22



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura VAT
treść faktury


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy może używać wymiennie dwóch nazw i adresów firmy na fakturach, zależnie od tego którego rodzaju działalności on dotyczy.


Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą Przedsiębiorstwo "X" z adresem AAA oraz pod nazwą Y z adresem BBB. Strona używa wymiennie dwóch nazw i adresów na fakturach, zależnie od tego którego rodzaju działalności dotyczy dana czynność. Jednocześnie na każdej fakturze jest imię i nazwisko.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, ma on prawo do używania dwóch nazw i adresów na fakturach, zależnie od tego którego rodzaju działalności ona dotyczy, gdyż obie nazwy i adresy są wyszczególnione na wpisie do ewidencji działalności gospodarczej i zgłoszone do Urzędu Skarbowego.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

W myśl art. 106 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ze zm. ) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy. Na podstawie delegacji ustawowej zawartej w art. 106 ust. 8 pkt. 1 ustawy o PTU szczegółowe zasady wystawiania faktur zostały określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. Zgodnie z § 9 ust. 1 w/w rozporządzenia faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży winna zawierać co najmniej :

1) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy,

2) numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

Żaden z przepisów ustawy o podatku od towarów i usług nie definiuje wprost pojęcia adresu nabywcy.

Jednakże należy zwrócić uwagę, że dane dotyczące podatnika muszą być przede wszystkim zgodne z danymi identyfikacyjnymi podanymi w zgłoszeniu VAT-R. W zgłoszeniu tym, w części B.1. podatnik wpisuje dane identyfikacyjne, natomiast w części B.2. podatnik będący osobą fizyczną ma obowiązek podać adres zamieszkania.

W związku z powyższym osoba fizyczna na fakturach VAT powinna podawać adres zamieszkania. Nie jest również błędem, aby na fakturze oprócz adresu zamieszkania znajdował się adres prowadzenia działalności, jeżeli taki adres prowadzenia działalności widnieje również w ewidencji działalności gospodarczej.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż dla celów identyfikacji osoby fizycznej podstawowe znaczenie ma imię i nazwisko. W związku z powyższym w celu precyzyjnego określenia nabywcy ( osoby fizycznej ) na fakturze powinno się znajdować imię i nazwisko osoby prowadzącej działalność gospodarczą, a następnie można dodać nazwę firmy, pod którą ta działalność jest prowadzona.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj