Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-164/14a/06/DB
z 17 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-164/14a/06/DB
Data
2006.08.17



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
przeniesienie praw majątkowych
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
świadczenie usług


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług transakcja sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu.


Stan faktyczny:

Statutowym przedmiotem działalności Spółki jest produkcja materiałów ......, prowadzenie działalności handlowej i usługowej.

Aktem notarialnym z dnia ....1999r. Spółka sprzedała nakłady stanowiące 2 budynki w stanie surowym, wzniesione przed rokiem 1993r. na nieruchomości położonej w X. W chwili transakcji Strona nie miała uregulowanego tytułu własności do tej nieruchomości, a budynki będące w stanie surowym, nie stanowiły budynków w rozumieniu prawa handlowego. W powyższym akcie notarialnym Spółka zobowiązała się do sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu, na którym wzniesione zostały budynki stanowiące nakłady oraz do przeniesienia prawa własności tych budynków, po uzyskaniu stwierdzenia nabycia tych praw przez Spółkę w drodze decyzji administracyjnej. Decyzją Wojewody X z 2004r. stwierdzono nabycie przez Spółkę udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz w prawie własności budynków znajdujących się na tym gruncie.

Spółka, w wykonaniu zobowiązania podjętego w akcie notarialnym, zawrze transakcję sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu oraz nieodpłatnego przeniesienia prawa własności budynków.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, czynność sprzedaży prawa użytkowania wieczystego gruntu stanowić będzie odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 w zw. z art. 5 ust. 1 pkt. 1 oraz w zw. z art. 2 pkt. 6 i pkt. 22 ustawy o podatku od towarów i usług i podlegać będzie opodatkowaniu według stawki 22 %.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z pismem Ministra Finansów z dnia 11.08.2004 r., znak: PP1-811-1181/2004/EF/2699, prawo użytkowania wieczystego jest prawem rzeczowym, którego treść i granice określone zostały zasadniczo w przepisach Kodeksu cywilnego oraz ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (tekst jednolity - Dz. U. z 2000 r. Nr 46, poz. 543 z późn. zm.). Stosownie do art. 232 Kodeksu cywilnego, grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność gmin lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), przez dostawę towarów rozumie się, co do zasady, przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste nie mieści się w zakresie definicji dostawy towarów, zawartej w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie daje bowiem praw do rozporządzania gruntem jak właściciel ani nie zostało wymienione pośród praw wskazanych w tym przepisie.

W myśl przepisu art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Świadczenie usług to, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę jakiej dokonano czynności prawnej. Przeniesienie prawa użytkowania wieczystego gruntu nie stanowi dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1, lecz jest wartością niematerialną i prawną, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT jako świadczenie usług w oparciu o przepis art. 8 ust. 1 pkt. 1.

Odpłatne przeniesienie przez Stronę prawa użytkowania wieczystego gruntu na inny podmiot, wobec braku preferencji, podlegać będzie opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust 1 wyżej cytowanej ustawy o VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj