Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-134/14a/06/DB
z 12 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-134/14a/06/DB
Data
2006.06.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
kompensata
termin zwrotu


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do organu podatkowego z pytaniem, czy płacąc dostawcom za wystawione przez nich faktury, nie przelewem, lecz w formie kompensaty wzajemnych należności, zachowuje prawo do skróconego 25 dniowego terminu zwrotu podatku VAT.


Stan faktyczny:

Podatnik występuje do Urzędu Skarbowego o zwrot różnicy podatku od towarów i usług w skróconym terminie 25 dni od dnia złożenia deklaracji, oświadczając, iż kwota podatku naliczonego wynika z faktur w całości zapłaconych bezpośrednio dostawcom faktur. Dotychczas Strona zakładała, że aby uzyskać prawo do wcześniejszego zwrotu podatku VAT, faktury muszą być przez nią zapłacone w całości przelewem. Z tego powodu unikała kompensowania wzajemnych należności z kontrahentami, co stanowiło utrudnienie jej działalności.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika zapłata faktur wobec dostawców, nie przelewem, lecz poprzez skompensowanie wzajemnych należności, nie pozbawia go prawa do ubiegania się o 25 dniowy termin zwrotu podatku VAT.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 87 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz.535 ze zm. ) na umotywowany wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, urząd skarbowy jest obowiązany zwrócić różnicę podatku naliczonego nad należnym, o której mowa w ust. 2 w/w przepisu, w terminie 25 dni, a w przypadku kwoty o której mowa w ust. 3 w/w przepisu tj. różnicy podatku podlegającej zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych prawnych podlegających amortyzacji, powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż 22% - w terminie 60 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia, gdy kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej wynikają z :

1) faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej w związku z art. 86 ustawy z dnia 02.07.2004r. Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.,

2) dokumentów celnych oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34 i zostały przez podatnika zapłacone,

3) wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub importu usług lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku od tych transakcji.

Jak wynika z przytoczonego wyżej przepisu, podatnik może otrzymać wcześniejszy zwrot ( odpowiednio w ciągu 25 dni lub 60 dni ) gdy spełni warunki:

- opłaci wszystkie faktury lub dokumenty celne dokumentujące zakupy rozliczone w deklaracji VAT-7,

- zapłata za te faktury została dokonana bezpośrednio podatnikowi będącemu wystawcą faktury, z uwzględnieniem przepisów art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

1. stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz

2. jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15 000 euro przeliczonych na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

Przepisy podatkowe nie zawierają jakichkolwiek ograniczeń, co do formy zapłaty należności. Nie ma zatem przeszkód do przyjęcia, że formą zapłaty może być także potrącenie ( kompensata ).

Wygaśnięcie zobowiązania przez potrącenie, czyli kompensacja wierzytelności, następuje wtedy, gdy dwie osoby są względem siebie dłużnikami i wierzycielami.

Zgodnie z art. 498 K.C. potrącenie wierzytelności daje skutek w postaci wzajemnego ich umorzenia do wysokości wierzytelności niższej. W myśl powyższego przepisu, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoja wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub innym organem państwowym.

Gdyby zamiarem ustawodawcy było wprowadzenie obowiązku regulowania wszystkich należności tylko i wyłącznie za pośrednictwem rachunku bankowego w formie przepływów pieniężnych, to zastrzegłby to bezpośrednio w przepisie. Jeżeli ustawodawca odwołał się w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług do określonego przepisu używając zwrotu "z uwzględnieniem przepisów art. 22 ust. 1 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej", to zamiarem ustawodawcy było zastrzeżenie jedynie, że bezpośrednie przepływy pieniężne powinny odbywać się w formie bezgotówkowej. Inne sposoby wykonania zobowiązań skutkujące zapłatą nie zostały wyłączone.

Element bezpośredniości, o którym mowa w art. 87 ust. 6 pkt 1 ustawy dotyczy relacji między wystawcą a odbiorcą faktury. A zatem potrącenie będące sposobem rozliczenia wzajemnych należności przedsiębiorców, stanowi formę zapłaty należności, o której mowa w art. 87 ust. 6 pkt. ustawy o PTU.

Zatem, jeżeli kwoty podatku naliczonego wykazane przez Spółkę w deklaracji dla podatku od towarów i usług wynikają z faktur, które zostały w całości zapłacone poprzez potrącenie wzajemnych wierzytelności pomiędzy wystawcą faktury a Podatnikiem, to Podatnikowi, któremu przysługuje prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie określonym w art. 87 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przysługuje - na umotywowany wniosek złożony wraz z deklaracją - prawo do zwrotu różnicy podatku w terminie 25 dni od dnia złożenia rozliczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj