Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-128/14a/06/DB
z 2 czerwca 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-128/14a/06/DB
Data
2006.06.02



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
prawa autorskie
przeniesienie praw majątkowych


Pytanie podatnika
Podatnik zwraca się do tut. organu podatkowego z pytaniem, czy w przypadku przeniesienia, na rzecz spółki, majątkowych praw autorskich do programu komputerowego, którego jest twórcą, będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Stan faktyczny:

Podatnik pełni funkcję zarządu w spółce......, w której jest jednocześnie jednym ze wspólników. Obecnie zamierza on zawrzeć ze spółką umowę przeniesienia majątkowych praw autorskich do programu komputerowego. Wnioskodawca jest twórcą przedmiotowego programu komputerowego i dysponuje pełnią praw autorskich do tego programu. Zawarta umowa określa warunki wykonywania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności Spółki za wykonywanie tych czynności wobec osób trzecich.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Podatnika, przeniesienie praw autorskich do programu komputerowego nie jest działalnością gospodarczą wykonywaną samodzielnie w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o PTU. Jeśli przeniesienie praw autorskich można uznać za działalność gospodarczą, to i tak może on korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 15 ust. 3a w zw. z art. 15 ust. 3 pkt. 3 Ustawy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podarku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W ust. 2 art. 15 ustawy o VAT określono, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Natomiast, stosownie do art. 15 ust. 3 w/w ustawy za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, z późno zm.);

2. wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące umowy zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy;

3. z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W myśl art. 15 ust. 3a, przepis ust. 3 pkt. 3 stosuje się odpowiednio do usług twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzanych w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 23 lutego1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych ( Dz. U. z 200r. Nr 80, poz. 904 ze zm. ) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia ( utwór ). Utwór jest dziełem twórczej aktywności intelektualnej człowieka. W myśl przepisu art. 8 ust. 2 w/w ustawy prawo autorskie, zarówno autorskie, jak i majątkowe przysługuje twórcy. Domniemywa się, że twórcą jest osoba, której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

W związku z powyższym, biorąc pod uwagę stan faktyczny ( związanie zleceniodawcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich ) należy stwierdzić, że przeniesienie, przez Podatnika, praw autorskich do programu komputerowego, którego jest twórcą, nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług

Biorąc pod uwagę stan faktyczny należy stwierdzić, że przeniesienie praw autorskich nie stanowi samodzielnej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, w związku z czym nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj