Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PP/P/440-113/14a/06/DB
z 15 maja 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PP/P/440-113/14a/06/DB
Data
2006.05.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne


Słowa kluczowe
import towarów
nabycie wewnątrzwspólnotowe


Pytanie podatnika
Wnioskodawca zwraca się do tut. organu z pytaniem, czy transakcję zakupu towaru od podatnika unijnego w sytuacji gdy towar przybył bezpośrednio z Korei do Polski, należy traktować jako nabycie wewnątrzwspólnotowe, czy jako import towarów.


Stan faktyczny:

Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym, dokonuje transakcji wewnątrzwspólnotowego nabycia i dostawy towarów i usług. W ....2005r. dokonał nabycia towarów od kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Strona otrzymała od kontrahenta z Wielkiej Brytanii fakturę unijną dotyczącą tej transakcji. Jednakże towar przybył bezpośrednio od producenta w Korei do Polski. Na granicy polskiej Urząd Celny naliczył cło i 22 % podatek VAT. Podatnik dokonał księgowań, traktując zakup jako nabycie wewnątrzunijne, a więc naliczył 22 % podatek po stronie zakupów oraz wystawił fakturę wewnętrzną rozliczając ten podatek po stronie sprzedaży. Ponadto wystawił dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii refaktury na koszty, które poniósł w związku z nabyciem towarów : na cło, podatek VAT i transport.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Strony w opisanej sytuacji nabycie towaru od kontrahenta z Unii, w przypadku gdy towar przybył bezpośrednio z Korei należy traktować jako nabycie wewnątrzwspólnotowe.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 9 ust. 1 Ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 ze zm. ), przez "wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów" rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu, przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Jako nabycie wewnątrzwspólnotowe uznaje się więc przypadki, gdy podatnik nabywa towary, które dodatkowo w ramach tej transakcji transportowane są do Polski z innego państwa członkowskiego.

Natomiast przez import towarów, w myśl przepisu art. 2 ust 7 w/w ustawy rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Terytorium państwa trzeciego to terytorium niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty Europejskiej, a terytorium kraju - to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W sytuacji, gdy towar został dostarczony Podatnikowi na terytorium kraju, bezpośrednio od producenta z Korei ( kraju trzeciego ), a Podatnik dokonał uiszczenia wymaganych należności celnych oraz podatkowych uzyskując dokument odprawy celnej SAD - to transakcja taka będzie importem towarów. Fakt, iż firma brytyjska wystawiła fakturę - nie czyni z tej transakcji nabycia wewnątrzwspólnotowego.

Import towarów jest czynnością faktycznego ich przywozu, niezależnie od istnienia tytułu prawnego.

W związku z powyższym w opisanej sytuacji ma miejsce import na terytorium Polski towarów przywiezionych spoza Wspólnoty. Importerem, jako wprowadzającym towary z terytorium państwa trzeciego na terytorium Wspólnoty jest firma Polska.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj