Interpretacja Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu
DWUS DPP-0051-30/06
z 27 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DWUS DPP-0051-30/06
Data
2006.11.27



Autor
Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
faktura korygująca
odbiór towarów
potwierdzenie odbioru
specyfikacja
sprzedaż towarów


Pytanie podatnika
Czy specyfikacja przelewów przesyłana drogą elektroniczną przez płatnika, bez podpisu, stanowi wystarczające potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta i czy specyfikacja ta może stanowić podstawę do obniżenia lub podwyższenia kwoty podatku należnego w miesiącu otrzymania specyfikacji?


Na podstawie art. 14 a § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 z późń. zm.) w związku z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r., Nr 95, poz. 798 ) po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie formy potwierdzenie odbioru faktury korygującej

Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu

stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w w/w wniosku jest nieprawidłowe

W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Spółka dokonuje sprzedaży towarów handlowych w obrocie krajowym do A w Warszawie. W związku z tymi transakcjami obok faktur sprzedaży wystawiane są często faktury korygujące, prostujące dane dotyczące obrotu, ceny, różnic ilościowych. Do maja 2006r. Spółka otrzymywała od A pisemne zbiorcze zestawienie faktur korygujących podpisanych i zaksięgowanych u nabywcy, co stanowiło podstawę do obniżenia lub podwyższenia kwoty podatku należnego, a następnie rozliczenia podatku VAT w deklaracji VAT-7 w miesiącu otrzymania podpisanych faktur korygujących.

W czerwcu 2006r. firma A poinformowała drogą e-mailową Spółkę, że od tego momentu nie będzie przekazywać podpisanego zbiorczego zestawienia potwierdzonych faktur korygujących, tylko potwierdzenie zaksięgowania faktur korygujących drogą e-mailową bez podpisów w formie specyfikacji przelewów z firmy B, która jest płatnikiem za faktury sprzedaży do A.

Na tle takiego stanu faktycznego Spółka stawia pytanie czy wskazana powyżej specyfikacja przelewów przesyłana drogą elektroniczną przez płatnika, bez podpisu, stanowi wystarczające potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta i czy specyfikacja ta może stanowić podstawę do obniżenia lub podwyższenia kwoty podatku należnego w miesiącu otrzymania specyfikacji?

Spółka stoi na stanowisku, że przedmiotowa forma jest wystarczającym dowodem potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez kontrahenta w rozumieniu § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25.05.2005r. Wskazany przepis nie definiuje bowiem w sposób jednoznaczny formy potwierdzenia faktury korygującej, wskazuje jedynie na konieczność uzyskania takiego potwierdzenia.

Analiza przepisów prawa podatkowego wskazuje co następuje:

Zgodnie z § 16 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2005r., Nr 95, poz. 798) sprzedawca jest obowiązany posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Nie dotyczy to eksportu towarów, przypadków określonych w § 11 ust. 2 pkt. 3, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza terytorium kraju.

Potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę stanowi podstawę do obniżenia kwoty podatku należnego, w rozliczeniu za miesiąc, w którym sprzedawca otrzymał to potwierdzenie, a w przypadku podatników , o których mowa w art. 99 ust. 2 i ust. 3 ustawy - w rozliczeniu za kwartał, w którym to potwierdzenie otrzymali, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy.

Odnosząc powyższe do przedstawionego przez Spółkę stanu faktycznego stwierdzić należy, iż przedmiotowa specyfikacja płatności przelewów nie spełnia warunków określonych we wskazanym § 16 ust. 4 rozporządzenia. Przepis ten co prawda nie określa formy w jakiej powinno nastąpić potwierdzenie otrzymania faktury korygującej, jednakże z jego treści jednoznacznie wynika, iż potwierdzenie to wystawiane i dokonywane jest przez nabywcę. Tymczasem przedstawiona przez Spółkę forma potwierdzenia odbioru faktur korygujących w postaci specyfikacji przelewów jest dokumentem przesłanym przez podmiot dokonujący płatności na rzecz odbiorcy towarów. Powyższe oznacza, iż odbiorca faktury korygującej nie potwierdził jej odbioru, a zatem Spółce nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika należy zatem uznać za nieprawidłowe.

W związku z powyższym należało stwierdzić jak w sentencji postanowienia.

Podkreśla się, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj