Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-88/06/TP
z 30 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-88/06/TP
Data
2006.11.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Pobór podatku lub zaliczek na podatek przez płatników --> Zaliczki od dochodów z działalności gospodarczej, najmu i dochodów zagranicznych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
obliczenie podatku
prawa autorskie
rozliczanie straty


Pytanie podatnika
W jaki sposób dokonać rozliczenia uzyskanego dochodu (poniesionej straty) z przysługującego prawa autorskiego do dzieła


Postanowienie

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście działając na podstawie art.216 i art. 14a § 1-5 ustawy z dn. 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa ( Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w związku z wnioskiem z dn, uzupełnionym w dniu ., o interpretację przepisów prawa podatkowego, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz stanowiska strony w sprawie,

postanawia

-nie potwierdzić stanowiska zawartego we wniosku

Uzasadnienie

We wniosku z dn. 2006r. przedstawiono następujący stan faktyczny

na początku 2006 r. strona wydała książkę, która w nakładzie 1000 egz. została przekazana do druku

poniósła koszty związane z wydaniem książki w kwocie 37.000.00 zł

nie uzyskała przychodu ze sprzedaży w/w pozycji.

Pytanie dotyczy sposobu rozliczenia uzyskanego dochodu (poniesionej straty) z przysługującego prawa autorskiego do w/w dzieła.

Zdaniem strony, rozliczenie dochodu (poniesionej straty) z tytułu przychodu uzyskanego z prawa autorskiego do w/w dzieła powinno nastąpić z końcem roku 2007.

W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Organ podatkowy nie podziela stanowiska.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy :

- art.9 ust.1, art.10 ust.1 pkt 2, art.11, art.13 pkt 2, art. 22 ust.1, 4, 9 i 10, art. 44 ust.1a pkt 3, art. 45 ust 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz.176 ze zm.) zwanej dalej ustawą.

Wedle art.9 ust.1 ustawy opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art.27, 52, 52a i 52c oraz dochody, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Wymienione wyżej wyłączenie w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania, zatem dochody uzyskane ze sprzedaży książki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Źródłem przychodu wymienionym w art. 10 ust.1 pkt 2 jest działalność wykonywana osobiście.Przychodami zgodnie z art.11 ustawy są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Art.13 pkt 2 ustawy precyzuje pojęcie przychodów z działalności wykonywanej osobiście stanowiąc, iż za takowe uważa sie przychody z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, literackiej, naukowej, trenerskiej, oświatowej i publicystycznej, w tym z tytułu udziału w konkursach z dziedziny nauki, kultury i sztuki oraz dziennikarstwa, jak również przychody z uprawiania sportu, stypendia sportowe przyznawane na podstawie odrębnych przepisów oraz przychody sędziów z tytułu prowadzenia zawodów sportowych.

Ewentualny przychód, na który strona ma ekspektatywę w związku z dystrybucją książki będzie miał charakter przychodu z działalności wykonywanej osobiście.

Ponadto w art. 22 ust.1 ustawy określono, że kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Zgodnie z ust. 9 pkt 4 cytowanego przepisu koszty uzyskania przychodu z tytułu działalności wykonywanej osobiście określa się w wysokości 20% uzyskanego przychodu. Na podstawie pkt 3 w/w przepisu -koszty z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich, określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu. Natomiast zgodnie z ust.10 tego przepisu, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust.9 pkt 1-4, koszty uzyskania przychodów przyjmuje sie w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym w którym zostały poniesione.

Zgodnie z art. 44 ust. 1a pkt 3 podatnicy osiągający dochody bez pośrednictwa płatnika z tytułów określonych w art.13 pkt 2 są obowiązani bez wezwania wpłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podatek dochodowy, według zasad określonych w ust. 3a tego artykułu. Zgodnie z tym przepisem podatnicy, są obowiązani wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których uzyskali ten dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania podatkowego. W terminie płatności zaliczek podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym, deklaracje według ustalonego wzoru. W myśl art. 45 ust 1 ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru o wysokości osiągniętego dochodu ( poniesionej straty ) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.Konkludując podatnik jest zobowiązany rozliczyć się z dochodów uzyskanych w danym roku ze Skarbem Państwa za pośrednictwem urzędu skarbowego do dnia 30 kwietnia roku następnego.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Pouczenie

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Na niniejsze postanowienie, na podstawie art.236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj