Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/FO3/415-96/TP
z 6 grudnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/FO3/415-96/TP
Data
2006.12.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Dochody małżonków


Słowa kluczowe
małżonek
opodatkowanie dochodów


Pytanie podatnika
Czy istnieje możliwość łącznego opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z małżonkiem zmarłym w trakcie roku podatkowego.


Uzasadnienie

We wniosku strona przedstawiła następujący stan faktyczny:

w 2006 r. zmarł współmałżonek, z którym prowadzione było wspólne gospodarstwo domowe oraz wspólnie rozliczany podatek dochodowy od osób fizycznych w latach ubiegłych.

Pytanie dotyczy możliwości łącznego opodatkowania dochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z małżonkiem zmarłym w trakcie roku podatkowego. Zdaniem strony, dopuszczalne jest łączne opodatkowanie dochodu podatkiem dochodowym od osób fizycznych z małżonkiem zmarłym w trakcie roku podatkowego.

W powyższej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym.

Organ podatkowy podziela stanowisko

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie mają następujące przepisy :art.6 ust.2 i 6a ust.1 pkt 1 ustawy z dn. 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 Nr 14, poz.176 ze zm.) zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 6 ust.2 ustawy małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być,z zastrzeżeniem ust.8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów. W takim przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów ( przychodów ) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w ustawie.Zgodnie z art.6a ust.1 pkt 1 ustawy wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być także złożony przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Z przedstawionych przez stronę dokumentów wynika, iż zawarty został związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego. Obowiązującym ustrojem majątkowym małżeńskim w małżeństwie była ustawowa wspólność majątkowa. współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego.

Konkludując rozliczając podatek dochodowy od osób fizycznych za rok podatkowy 2006 r. strona będzie mogła skorzystać z preferencyjnej formy rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wspólnie ze zmarłym małżonkiem.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj