Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
PD-2/415/251/06
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-2/415/251/06
Data
2006.11.10



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
czynsz
lokal mieszkalny
obowiązek płatnika
podatek od nieruchomości
podatek od środków transportowych
podatek rolny
świadczenie nieodpłatne
umorzenie


Pytanie podatnika
Czy umorzona kwota czynszu stanowi dochód najemcy? Czy podlega opodatkowaniu umorzona kwota podatków i opłat lokalnych?Czy gmina powinna wystawić PIT11/8B i wykazać dochód z w/w tytułów?


Gmina na wniosek najemcy lokalu mieszkalnego, który jest w trudnej sytuacji materialnej, sporadycznie umarza mu nie uregulowany czynsz. Właścicielem zasobów mieszkaniowych jest gmina, a umorzenie czynszu dokonywane jest na podstawie uchwały Rady Miejskiej. Ponadto na wnioski podatników gmina udziela umorzeń w podatkach i opłatach lokalnych (podatek rolny, od nieruchomości, od środków transportowych).

Zdaniem wnioskodawcy, umorzony czynsz nie powinien stanowić dochodu najemcy, od którego powinien uregulować podatek, gdyż umorzenie dokonywane jest osobom w bardzo trudnej sytuacji materialnej, bądź w przypadkach nieskutecznej egzekucji komorniczej po wyrokach sądowych. Ponadto wnioskodawca twierdzi, iż umorzona kwota podatków i opłat lokalnych nie stanowi dochodu dla osoby, której umorzenie dotyczy, zatem gmina nie wystawia PIT11/8B.
Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu uznaje stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe w części dotyczącej opodatkowania umorzonego czynszu natomiast w pozostałych kwestiach uznaje zajęte stanowisko za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52 a i 52 c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano podatku. W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14 - 16, art. 17 ust. 1 pkt 6 i 9, art. 19 i art. 20 ust. 3 są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Przychodem jest zatem również wszystko to, z czym się wiąże uzyskanie nieodpłatnego świadczenia. Nie można uznać natomiast za przychód takich umorzeń należności, z którymi nie można wiązać uzyskania nieodpłatnego świadczenia. O ile np. przychód powstanie w wyniku umorzenia kredytu, nie powstanie w następstwie umorzenia odsetek od kredytu. Analogicznie nie można uznać, iż przychód powstanie w momencie umorzenia kar, grzywien itp.W rozpatrywanym przypadku najemcy lokalu mieszkalnego, którym gmina umorzyła czynsz uzyskali przysporzenie majątkowe w postaci bezpłatnego korzystania z lokalu mieszkalnego. Zatem dokonanie przez gminę umorzeń czynszu, stanowi dla lokatorów nieodpłatne świadczenie. W tej sytuacji przychodem lokatora-najemcy będzie kwota umorzonego czynszu. Momentem uzyskania przychodu, zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy jest moment dokonania umorzenia. Będzie to przychód z innych źródeł, zgodnie art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Przepis art. 20 ust. 1 ustawy stanowi, że za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.
Sformułowanie „w szczególności” dowodzi, iż definicja przychodów z innych źródeł ma charakter otwarty i nie ma przeszkód, aby do tej kategorii zaliczyć również przychody inne niż wymienione wprost w przepisie art. 20 ust. 1 ustawy.
Mając na względzie powyższe należy stwierdzić, że przychód najemców z tytułu umorzonych zaległości czynszowych jest przychodem z innych źródeł. Zatem wartość takich świadczeń stanowi przychód dla celów podatkowych. Stosownie do art. 42a ustawy, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami, osoby prawne i jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek – mają obowiązek sporządzić informacje wg ustalonego wzoru PIT-8C o wysokości osiągniętego przychodu w terminie do 28 lutego następnego roku podatkowego.
Kwoty przychodów wskazane w informacji PIT-8C należy wykazać w zeznaniu rocznym, zgodnie z art. 45 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, iż kwota przychodu odpowiadająca kwocie umorzonego czynszu powinna być doliczona do pozostałych przychodów uzyskanych w roku podatkowym przez osobę, której czynsz umorzono i opodatkowana w zeznaniu rocznym.
W związku z powyższym lokatorzy, którym umorzono czynsz, winni zaliczyć umorzone kwoty do przychodów z „innych źródeł” i wykazać je w zeznaniu podatkowym za dany rok.

Odnosząc się do kwestii opodatkowania umorzonych kwot podatków i opłat lokalnych stwierdzić należy iż, zajęte przez wnioskodawcę stanowisko jest prawidłowe.
W przedmiotowej sprawie podatnik, któremu umorzono podatki lub opłaty lokalne nie uzyskał żadnego nieodpłatnego świadczenia. Umorzenie podatku od nieruchomości, podatku rolnego, czy podatku od środków transportowych jest jedynie zmniejszeniem zobowiązań podatnika.
Z punktu widzenia przepisów prawa podatkowego po stronie dłużnika wartość umorzonych zobowiązań podatkowych nie stanowi przychodu. Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie wymieniają umorzonych zobowiązań podatkowych.
Skoro zwolnienie podatnika z długu wobec budżetu państwa czy budżetu jednostki samorządu terytorialnego, nie oznacza, iż podatnik uzyskał świadczenie, tym samym nie powstał przychód w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Niniejsza interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj