Interpretacja Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli
US.III-406/22/2006
z 29 września 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.III-406/22/2006
Data
2006.09.29



Autor
Urząd Skarbowy w Stalowej Woli


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
naliczanie odsetek
odsetki
odstąpienie od naliczania odsetek


Pytanie podatnika
Czy umorzenie odsetek za zwłokę z wystawionej noty odsetkowej dla swojego kontrahenta rodzi skutki podatkowe (obowiązek podatkowy) w podatku VAT? Jeśli tak to w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania i jaką stawkę należy stosować?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Stalowej Woli działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.), oraz art. 5 ust. 1, art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 27.07.2006 r., uzupełnionego pismem z dnia 13.09.2006 r., postanawia uznać, że stanowisko przedstawione przez wnioskodawcę jest prawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku.

W dniu 27.07.2006 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jednostka wystawia noty odsetkowe kontrahentom, zarówno krajowym jak i pochodzącym z Unii Europejskiej oraz krajów trzecich, z tytułu zwłoki w terminowym regulowaniu należności wynikających z wcześniej wystawionych faktur VAT na rzecz tych kontrahentów. Spółka zamierza umarzać, w całości lub w części, odsetki za zwłokę wynikające z noty odsetkowej w ramach utrzymywania dobrych stosunków handlowych i realizowania przyjętej polityki marketingowej.

Czy czynność polegająca na umorzeniu odsetek za zwłokę z wystawionej noty odsetkowej dla swojego kontrahenta rodzi skutki podatkowe (obowiązek podatkowy) w podatku VAT? Jeżeli wymienione wyżej czynności rodzą obowiązek podatkowy, w jaki sposób należy ustalić podstawę opodatkowania i jaką stawkę należy stosować?

Zdaniem Spółki czynność polegająca na umorzeniu odsetek za zwłokę wynikających z wystawionej dla kontrahenta noty odsetkowej nie powoduje skutków podatkowych. Czynność ta, wg Wnioskodawcy, nie mieści się w pojęciu obrotu zdefiniowanego w art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, nie jest również usługą zdefiniowaną w art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, ani też nie stanowi zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji (art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Odpowiedź organu podatkowego:

Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

    1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
    2. eksport towarów;
    3. import towarów;
    4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
    5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynności te podlegają opodatkowaniu niezależnie od tego, czy zostały wykonane z zachowaniem warunków oraz form określonych przepisami prawa (art. 5 ust. 2 ww. ustawy). Przez dostawę towarów, o której mowa w ww. pkt 1, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy w rozumieniu art. 7, w tym również:

    1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
    2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub tolerowania czynności lub sytuacji;
    3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych. Zgodnie z Zasadami Metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, stanowiącymi integralną część PKWiU, zawarte w nich postanowienia obowiązują przy jej interpretacji i stosowaniu. Pod pojęciem usług rozumie się:

    1. wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym nie tworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
    2. wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej (por. pkt 4.1 Zasady Metodyczne PKWiU).

Biorąc powyższe regulacje pod uwagę, aby daną czynność można uznać za usługę, musi być przeznaczona na rzecz produkcji lub dla celów konsumpcji. Umorzenie odsetek za zwłokę wynikających z noty odsetkowej nie może być traktowane jako usługa, ponieważ nie spełnia żadnego z tych warunków. Usługą są tylko takie świadczenia, które można uznać za transakcję, a opodatkowanym świadczeniem usług jest każda transakcja podatnika w ramach jego działalności gospodarczej, która nie została wymieniona jako dostawa towarów w art. 5 ustawy.

Reasumując, czynności umorzenia odsetek za zwłokę wynikających z noty odsetkowej nie można zaliczyć do żadnej z wyżej opisanych kategorii. Czynność ta nie podlega zatem w ogóle przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, a w związku z tym nie może rodzić skutków podatkowych w zakresie podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj