Interpretacja Urzędu Skarbowego w Kole
PP/443-18/06
z 10 listopada 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-18/06
Data
2006.11.10



Autor
Urząd Skarbowy w Kole


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne


Słowa kluczowe
członkowie spółdzielni
działalność gospodarcza
lokal mieszkalny


Pytanie podatnika
- Czy w takim przypadku obowiązuje stawka podatku od towarów i usług 22 % za wydzielony lokal, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza ?


P O S T A N O W I E N I ENa podstawie:- art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.),- art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 41 ust. 1 oraz art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT,- § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) zwanego dalej rozporządzeniem o r g a n p o d a t k o w y udziela interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 11.09.2006 r. oceniając stanowisko strony jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E Dnia 12.09.2006 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Kole wszczął postępowanie podatkowe w trybie art. 165 § 1 i § 3 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółdzielnia Mieszkaniowa w X świadczy usługi z tytułu czynności wykonywanych na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, osób niebędących właścicielami lokali, osób niebędących członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1-2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (tj. Dz. U. Z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.)Członek Spółdzielni posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego. Płaci podatek od towarów i usług od opłaty za lokal użytkowy - gabinet lekarski, który stanowi część lokalu mieszkalnego (miejsce objęte przydziałem mieszkania). Członek powołując się na orzeczenie dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie - sygn. IS IX./3443/106/06 uważa że naliczony przez Spółdzielnię Mieszkaniową podatek VAT od opłaty za lokal użytkowy jest niezgodny z prawem.Opłata za ten lokal objęta jest podatkiem od nieruchomości od prowadzonej działalności gospodarczej, kosztami ubezpieczenia oraz innymi opłatami eksploatacyjnymi (ogrzewanie, elektryczność, konserwacje, itp.). Nie są to koszty własne Spółdzielni a Spółdzielnia koszty te jedynie sobie refunduje poprzez pobieraną opłatę.

Na tle powyższych okoliczności faktycznych Spółdzielnia Mieszkaniowa formułuje własne stanowisko, z którego wynika, że naliczenie podatku VAT od opłaty w części przeznaczonej i wykorzystywanej na prowadzenie działalności jest wymogiem ustawy o podatku od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. ze zm.). Członek Spółdzielni w 1997 r. zwróciła się do strony z zamiarem nabycia mieszkania własnościowego o powierzchni do 70 m2 składającego się z mieszkania 2-pokojowego z dużą kuchnią oraz gabinetu lekarskiego z poczekalnią i lokalizacją na parterze oraz w roku 1998 złożyła prośbę o uwzględnienie zmian w projekcie nowobudowanego mieszkania z dostosowaniem funkcjonalności pomieszczeń do lokalu gabinetu lekarskiego. Spółdzielnia Mieszkaniowa umożliwiła nabycie przedmiotowego lokalu w budynku przy ul. K. według zamierzeń zainteresowanej. Członek nabył lokal mieszkalny składający się z 4 izb o powierzchni użytkowej 60,70 m2, mieszkalnej 37,35 m2 w tym 15,20 m2 lokal użytkowy - gabinet.Projekt techniczny tego lokalu został do wyżej wymienionych potrzeb adoptowany i uzyskał pozytywną opinię Powiatowego Terenowego Inspektoratu Sanitarnego w X. Od chwili zgłoszenia powierzchni użytkowej gabinetu służbowego prowadzonej działalności gospodarczej Spółdzielnia Mieszkaniowa w X nalicza odpowiednie stawki podatku od nieruchomości z tyt. prowadzonej działalności gospodarczej a od m-ca maja 2004 r. od opłat za lokal nalicza podatek zgodnie ze zmianą ustawy o podatku od towarów i usług - art.41 - stawką podstawową 22 %.Opłata za zajmowany gabinet lekarski nie jest opłatą za utrzymanie i eksploatację lokalu mieszkalnego, lokal nie jest też przeznaczony na stały pobyt ludzi, nie należy też do pomieszczeń pomocniczych, które wraz z izbą lub zespołem izb przeznaczone są na stały pobyt ludzi i służą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych.W związku z tym nie można zastosować zwolnienia z podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 11, zwolnienie od VAT nie obejmuje swoim zakresem opłat z tyt. eksploatacji i utrzymania lokalu, gdyż jako lokale użytkowe są wyłączone spod pojęcia lokali mieszkalnych.Zatem opłata wnoszona przez członka na rzecz Spółdzielni za użytkowanie lokalu podlega zdaniem strony opodatkowaniu według stawki 22 %.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie normy prawa podatkowego powołane w sentencji postanowienia.Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska podatnika, uzasadnionej w sposób następujący:W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega m. in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT zwalnia się od podatku czynności wykonywane na rzecz członków spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali mieszkalnych, członków spółdzielni będących właścicielami lokali mieszkalnych lub na rzecz właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni, za które są pobierane opłaty, zgodnie z art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116 ze zm.).Zwolnienie to jest zwolnieniem przedmiotowo-podmiotowym i dotyczy wszelkich opłat wymienionych w art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych pobieranych od podmiotów wymienionych w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT i § 8 ust. 1 pkt 18 rozporządzenia tj. związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w części przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni oraz w zobowiązaniach spółdzielni z innych tytułów przez uiszczenie opłat zgodnie z postanowieniami statutu, jak również eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych i ponoszonych przez członków spółdzielni, którym:- przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu,- będących właścicielami lokali mieszkalnych,- jak również przez właścicieli lokali mieszkalnych niebędących członkami spółdzielni.

Zatem czynności Spółdzielni, za które pobiera opłaty eksploatacyjne na podstawie przepisów art. 4 ust. 1, 2, 4 i 5 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych a związane z lokalami mieszkalnymi (wraz z pomieszczeniami przynależnymi - piwnice, strychy, garaże) korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.Przepis art. 43 ust. 1 pkt 11 ustawy o VAT nie wyklucza zwolnienia od podatku VAT w sytuacji, gdy lokal mieszkalny zaspokaja zarówno potrzeby mieszkaniowe członka spółdzielni jak również potrzeby w innym zakresie, a w tym przypadku prowadzenie działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast lokal mieszkalny utraci swój charakter mieszkalny to wówczas zwolnienie określone w powyższych przepisach nie znajduje zastosowania. Z opisanego przez Spółdzielnię stanu faktycznego wynika, że członek Spółdzielni nabył lokal mieszkalny składający się z 4 izb o powierzchni użytkowej 60,70 m2, mieszkalnej 37,35 m2 w tym 15,20 m2 lokal użytkowy - gabinet. Reasumując, organ podatkowy uznaje za prawidłowe stanowisko Spółdzielni pod warunkiem, że ta część lokalu mieszkalnego przeznaczona na gabinet lekarski utraciła swój charakter mieszkalny poprzez wydanie stosownej decyzji administracyjnej. Wówczas opłata za ten lokal, w którym prowadzony jest gabinet lekarski winna być opodatkowana według stawki podatku od towarów i usług dla budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej, która zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22 %. Przedmiotowa interpretacja jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonywania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez Spółdzielnię.Naczelnik Urzędu Skarbowego nie informuje o zmianie stanu prawnego.Do czasu zmiany lub uchylenia przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla Spółdzielni, wiąże natomiast tut. organ podatkowy i właściwy miejscowo organ kontroli skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj