Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
DP3/443-73/05/AK/77340
z 27 października 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DP3/443-73/05/AK/77340
Data
2005.10.27



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
odliczenie podatku od towarów i usług
przekazanie nieodpłatne
przekazanie towarów


Pytanie podatnika
Czy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej może zrezygnować z ujmowania w ewidencji podatku od towarów i usług zakupów napojów oraz kwiatów z uwagi na fakt, iż jego podstawowa działalność jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Strony z dnia 1 września 2005 r. (data wpływu: 07.09.2005 r.) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług

stwierdza, że przedstawione we wniosku stanowisko dotyczące pytania nr 1 i 2
jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik jest samodzielnym publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej, którego podstawowa działalność - usługi medyczne sklasyfikowane w PKWiU 85 - jest zwolniona od podatku od towarów i usług. Ponadto ww. Jednostka prowadzi również działalność w zakresie diagnostyki samochodowej oraz sprzedaży leków (Apteka Otwarta), która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności Jednostka dokonuje zakupów napojów (kawa, herbata, woda mineralna), które zużywane są jako poczęstunek dla kontrahentów oraz w trakcie posiedzeń statutowego organu doradczego. Ponadto okazjonalnie kupowane są również kwiaty, które przekazywane są następnie na cele reprezentacji i reklamy. Podatnik odlicza podatek od towarów i usług od ww. zakupów, a następnie na podstawie faktury wewnętrznej nalicza.

Na tle tak ustalonego stanu faktycznego Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy Jednostka może zrezygnować z ujmowania w ewidencji podatku od towarów i usług zakupów napojów oraz kwiatów z uwagi na fakt, iż jej podstawowa działalność jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W zakresie, w jakim pytanie dotyczyło podatku od towarów i usług Spółka stoi na stanowisku, iż nie przysługuje jej prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. towarów (kwiaty i napoje) - z uwagi na fakt, iż podstawowa działalność jednostki jest zwolniona z opodatkowania, w związku z czym nie wystąpi obowiązek podatkowy przy ich nieodpłatnym przekazaniu. Zatem nie powinno się ujmować tych zakupów w ewidencji podatku od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego odpowiadając na powyższe zapytanie stwierdza, co następuje:

Ocena prawna kwestii opodatkowania nieodpłatnego przekazania lub zużycia towarów na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem wymaga uwzględnienia postanowień art. 7 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Z postanowień art. 7 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy wynika, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

    1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
    2) wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny,

- jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

W art. 7 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono natomiast, że przepisu ust. 2 nie stosuje się m.in. do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek. Z powyższych przepisów wynika zatem, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa podlega wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, nie odpowiadających prezentom o małej wartości lub próbkom, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług posługują się pojęciem "nie przysługiwania prawa do odliczenia podatku", podczas gdy regulacje unijne - w odróżnieniu do polskich przepisów - stanowią o "nie odliczaniu podatku". Mając jednakże obowiązek uwzględniania regulacji unijnych, a zwłaszcza VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977 r. oraz orzecznictwa Europejskiego Trybunału Konstytucyjnego, tutejszy Urząd stoi na stanowisku, iż użyte w ustawie pojęcie "nie przysługiwania prawa do odliczenia podatku" może być rozszerzone o przypadek "nie odliczania podatku".

W przypadku Zakładu zakres odliczenia podatku z tytułu nabytych prezentów małej wartości, na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podlega - jak słusznie zauważono - ograniczeniu, gdyż podstawowa działalność Wnioskodawcy wiąże się z wykonywaniem usług zwolnionych od podatku.

Reasumując, jeżeli Wnioskodawca nie odliczy podatku naliczonego przy nabyciu towarów, o których mowa w zapytaniu, zarówno ze względu na nie przysługiwanie prawa do odliczania podatku (gdy towary służą wykonywaniu czynności zwolnionych), jak i na dobrowolną rezygnację z tego prawa (gdy towary związane są z wykonywaniem czynności opodatkowanych i takie prawo podatnikowi przysługuje) to ich nieodpłatne przekazanie nie będzie rodziło obowiązku podatkowego i można zrezygnować z ujmowania ich w ewidencji podatku od towarów i usług.

Mając na uwadze powyższe orzeka się jak w sentencji.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Małopolskiego Urzędu Skarbowego - w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj