Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1449/2CG/415/i-41c/06/IN
z 30 października 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1449/2CG/415/i-41c/06/IN
Data
2006.10.30



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
metoda kasowa
potrącalność kosztów


Pytanie podatnika
Czy stosując metodę kasową koszty są potrącane w momencie ich faktycznego zgodnie z art. 22 ust. 4 i 5 oraz ust. 6 ustawy?


Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie usług rachunko-finansowych, doradztwa i zarządzania finansami.Zgodnie z art. 22 ust. 4 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione (jest to tzw. metoda "kasowa").Podstawowym okresem rozliczeniowym jest rok podatkowy, za który podatnik ma obowiązek złożyć zeznanie, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następnego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1 ustawy). Natomaist w ciągu roku podatkowego podatnicy osiągający dochody z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej sa obowiązani bez wezwania wpłacać miesięczne zaliczki na podatek dochodowy (art. 44 ust. 1 pkt 1 ustawy). Stosownie do art. 44 ust. 2 ustawy, dochodem z działalności gospodarczej stanowiącym podstawę obliczenia zaliczki u podatników prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów, co do zasady, jest różnica pomiędzy wynikającym z tych ksiąg przychodem i kosztami jego uzyskania.

W myśl par. 17 ust. 2 rozporządzenia Ministerstwa Finansów, zapisów dotyczących pozostałych wydatków (tj. wydatków innych niż zakup materiałów podstawowych oraz towarów handlowych) dokonuje się jeden raz dziennie, po zakończeniu dnia, nie później niż przed rozpoczęciem działalności w dniu następnym, z uwzględnieniem zasad określonych w art.22 ustawy. W świetle powyższych przepisów, wybraną metodę rozliczenia kosztów podatnik powinien konsekwentnie stosować przez cały rok podatkowy. Momentem zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przy metodzie kasowej jest data otrzymania przez podatnika dokumentu (np. faktury) potwierdzającego zobowiązanie podatnika do dokonania wydatku.

Biorąc pod uwagę zasadę, iż Pan prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów - zatem dokonuje w niej zapisów dotyczących wydatków na podsatawie otrzymanych faktur VAT. Momentem, w którym powstaje u Pana obowiązek zaewidencjonowania poniesionego wydatku w księdze, jest moment (dzień), w którym Pan otrzymał fakturę VAT, a nie moment zapłaty wynikającej z tej faktury należności.Zatem stanowisko zawarte we wniosku nie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj