Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DOD2/423/92/06/JB
z 4 sierpnia 2006 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DOD2/423/92/06/JB
Data
2006.08.04



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
pożyczka
przychód
różnice kursowe
umorzenie
waluta obca


Pytanie podatnika
Czy do podstawy opodatkowania należy włączyć dodatnie różnice kursowe od anulowanej pożyczki udziałowca?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr. 8, poz.60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie

postanawia

- uznać stanowisko Strony za prawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego wynika, że Spółka w 2003 roku otrzymała od udziałowca pożyczkę w euro. Pożyczka ta została następnie umorzona w 2005 roku. Pomiędzy kwotą pożyczoną a umorzoną, ze względu na wahania kursowe w omawianym okresie, powstały różnice kursowe w przeliczeniu na walutę polską. W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości, czy do podstawy opodatkowania należy włączyć dodatnie różnice kursowe od anulowanej pożyczki udziałowca. Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 12 ust.1 pkt.3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość umorzonej pożyczki stanowi przychód dłużnika w dacie umorzenia. Jednocześnie, ponieważ na dzień umorzenia pożyczki nie ma przepływów środków pieniężnych, nie powstają różnice kursowe, które mogłyby mieć wpływ na przychody lub koszty podatkowe.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. - Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), przychodami są w szczególności otrzymana pieniądze, wartości pieniężne, w tym różnice kursowe. Ponadto, stosownie do art. 12 ust. 3 w/w ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Jeżeli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich uzyskania i dniem faktycznego otrzymania występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Zgodnie natomiast z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowych od osób prawnych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Zarówno przychody, jak i koszty uzyskania przychodów z tytułu różnic kursowych nie stanowią samodzielnych wielkości ekonomicznych, będących przychodami lub kosztami podatkowymi w rozumieniu art. 12 ust. 1 i art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Oznacza to, że jeżeli różnice kursowe dotyczą transakcji przynoszących przychód, podatnik nabywa prawo do obniżenia lub podwyższenia przychodów o różnice wynikające z różnych kursów walut, ogłaszanych przez NBP i bank, z którego usług korzysta osoba uzyskująca przychód, obowiązujących w dniu zarachowania i w dniu faktycznego otrzymania należności. Analogicznie, jeżeli różnice kursowe dotyczą transakcji związanych z poniesieniem koszów, podatnikom przysługuje prawo do obniżenia lub podwyższenia kosztów uzyskania przychodów, gdy pomiędzy dniem zarachowania kosztu a dniem jego poniesienia występują różne kursy walut.

Zaciągnięcie pożyczki oraz jej późniejsza spłata, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, są neutralne podatkowe, tzn. otrzymana pożyczka nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu (art. 12 ust 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych), a jej spłata nie jest kosztem uzyskania przychodów (art. 16 ust. 1 pkt 10 lit. a) w/w ustawy). W przypadku jednak zaciągnięcia pożyczki na cele związane z prowadzoną działalnością, kosztem uzyskania przychodów są:zapłacone odsetki od tej pożyczki, co wynika z treści art. 15 ust. 1 pkt 11 i 12, które wyłączają z kosztów uzyskania przychodów naliczone lecz nie zapłacone odsetki od zobowiązań, z tym również od pożyczek (kredytów) oraz odsetki od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w trakcie jej realizacji;w przypadku zaciągnięcia i późniejszej spłaty pożyczki w walucie obcej - zrealizowane różnice kursowe, o ile nie zwiększają one kosztów inwestycji w trakcie jej realizacji. W przypadku umorzenia zaciągniętej pożyczki, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, u pożyczkobiorcy powstaje przychód podlegający opodatkowaniu. Zgodnie bowiem z wymienionym powyżej art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ustawy, do przychodów, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 4 pkt 8, który nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie, zalicza się wartość umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. W przypadku umorzenia zaciągniętego zobowiązania, wygasa obowiązek jego uregulowania, nie dochodzi zatem do dokonania płatności drogą transferów pieniężnych za pośrednictwem banku.

Z powołanych powyżej przypisów wynika, że powstanie różnic kursowych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest ściśle związane z faktycznym uzyskaniem przychodu lub poniesieniem koszty poprzez dokonanie płatności drogą transferów pieniężnych za pośrednictwem banku. Jedynie w przypadku zapłaty dokonanej w pieniądzu dochodzi do powstania różnic kursowych, które mają wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych. Rozliczenie podatkowe obejmuje więc tylko różnice kursowe zrealizowane. W momencie umorzenia zaciągniętej pożyczki, nie dochodzi do zapłaty w drodze faktycznego transferu środków pieniężnych. W takiej sytuacji, na dzień umorzenia pożyczki, nie powstaną różnice kursowe mające wpływ na podstawę opodatkowania.

Mając powyższe na uwadze, postanowiono jak na wstępie. Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj